Wednesday, 18 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱ - 17 شوال 1443
شناسه خبر : 14268
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰:۳۳ |

گزارش سازمان‌های اطلاعاتی امریکا درباره منشأ ویروس کرونا

  سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده است، می‌گویند کروناویروس جدید یک سلاح بیولوژیک طراحی‌شده نیست، اما ممکن است به طور تصادفی از یک آزمایشگاه چینی به بیرون نشت پیدا کرده باشد. دفتر «ریاست اطلاعات ملی آمریکا»  (ODNI) (که چندین سازمان اطلاعاتی این کشور را هماهنگ می‌کند) در […]

گزارش سازمان‌های اطلاعاتی امریکا درباره منشأ ویروس کرونا
 

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده است، می‌گویند کروناویروس جدید یک سلاح بیولوژیک طراحی‌شده نیست، اما ممکن است به طور تصادفی از یک آزمایشگاه چینی به بیرون نشت پیدا کرده باشد.

دفتر «ریاست اطلاعات ملی آمریکا»  (ODNI) (که چندین سازمان اطلاعاتی این کشور را هماهنگ می‌کند) در این گزارش آورده است که هر دو فرضیه نشت کروناویروس از آزمایشگاه یا انتقال آن از حیوان به انسان می‌توانند توضیحی معقول درباره چگونگی نخستین انتقال کروناویروس به انسان‌ها باشند.

در این گزارش که چین آن را «مضحک» خوانده است، آمده است که سازمان‌های اطلاعاتی ممکن است هرگز نتوانند منبع پاندمی جهانی کرونا را شناسایی کنند، اما این اتهامات را که کروناویروس به عنوان یک سلاح بیولوژیک طراحی شده است، رد می‌کند.

یکی از سازمان‌های اطلاعاتی در این گزارش می‌گوید «در حد متوسطی اطمینان دارد» که نخستین عفونت احتمالا به علت یک حادثه در حین تجربیات روی حیوانات در انستیتوی ویروس‌شنایی ووهان رخ داده است.

سفارت چین در واشنگتن در پاسخ به این گزارش اعلام کرد: «اتکای آمریکا به سازمان اطلاعاتی‌اش به جای دانشمندانش در ردیابی منشا کووید-۱۹ یک مضحکه سیاسی تمام‌عیار است.ما از تلاش‌های بر پایه علم برای ردیابی منشا کروناویروس حمایت می‌کنیم و همچنان در این زمینه فعال خواهیم ماند. اما با تلاش‌ها برای سیاسی کردن این موضوع مخالف هستیم.»

چین به خاطر نداشتن همکاری کامل با محققان برای یافتن منشا کروناویروس جدید با انتقاد بین‌المللی روبرو بوده است.


برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.