Sunday, 3 July , 2022
امروز : یکشنبه, ۱۲ تیر , ۱۴۰۱ - 4 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 14168
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۷ |
با حضور مسئولان وزارت خارجه در بروکسل

بازگـشـت ایران به مذاکـرات هسته ای

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که وی و انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به توافق دست یافته‌اند که «مذاکرات» را پیش از پایان ماه نوامبر آغاز کنند. علی باقری کنی در توئیت خود به طور مشخص از «مذاکرات هسته‌ای» نام نبرده و تنها به «مذاکرات» اشاره کرده است. علی باقری کنی برای گفتگو با مقامات اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است. از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت که تهران با برگزاری جلسه مشترک با نمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا مخالف است.
بازگـشـت ایران به مذاکـرات هسته ای

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که وی و انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به توافق دست یافته‌اند که «مذاکرات» را پیش از پایان ماه نوامبر آغاز کنند.

علی باقری کنی در توئیت خود به طور مشخص از «مذاکرات هسته‌ای» نام نبرده و تنها به «مذاکرات» اشاره کرده است. علی باقری کنی برای گفتگو با مقامات اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است.

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت که تهران با برگزاری جلسه مشترک با نمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا مخالف است.

فرانسه، آلمان و بریتانیا از جمله کشورهای امضاء کننده برجام و حاضر در مذاکرات وین بودند. وزیر امور خارجه ایران در سخنان انتقادآمیز خود گفت که نمایندگان سه کشور اروپایی به جای ملاقات در «ظرفیت ملی» با مقامات ایران پس از دیدار با مسئولان ایرانی «بیانیه‌های یکجانبه» صادر می‌کنند.

حسین امیرعبداللهیان افزود که تهران همچنان از دیدار دوجانبه با نمایندگان فرانسه، بریتانیا و آلمان استقبال می‌کند اما مذاکره مشترک با این سه کشور باید در چهارچوب ۱+۴ و با حضور نمایندگان روسیه و چین صورت گیرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «ما مذاکرات هسته‌ای را از دو هفته پیش در تهران کلید زدیم. گفتگوهای معاون سیاسی و آقای مورا شروع شد. امروز آقای باقری در بروکسل حضور دارد برای تکمیل گفتگوها.»

از سوی دیگر آمریکا از ایران خواست که در دور بعدی مذاکرات هسته‌ای «حسن نیت» خود را نشان دهد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه ایالات متحده گفت: «درها برای ابد باز نخواهد بود زیرا ایران به اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای خود ادامه می‌دهد. در همین راستا امیدواریم که زودتر برای مذاکره به وین بازگردند و حسن نیت خودشان را نشان دهند.»

تهران و واشنگتن تا زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران که به انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس‌جمهوری ایران انجامید به صورت غیرمستقیم در حال مذاکره با یکدیگر برای احیای برجام، لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران و اجرای تعهدات هسته‌ای ایران براساس برجام بودند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.