Friday, 19 August , 2022
امروز : جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ - 22 محرم 1444
شناسه خبر : 13655
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۸:۴۹ |
الهام علی‌اف

ناراحتی ایران از نزدیکی آذربایجان به اسرائیل بهانه است

  رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به پیامی که برای همتای ایرانی خود ارسال کرد، گفت: پیامی که به رئیس جمهور ایران فرستادم این بود: «لطفاً به فعالیت‌های تجاری غیرقانونی که تجار ایرانی در قره‌باغ انجام می‌دهند توجه کنید.» الهام علی‌اف در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی لا-رپوبلیکا درباره تنش‌های اخیر بین ایران و جمهوری آذربایجان […]

ناراحتی ایران از نزدیکی آذربایجان به اسرائیل بهانه است
 

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به پیامی که برای همتای ایرانی خود ارسال کرد، گفت: پیامی که به رئیس جمهور ایران فرستادم این بود: «لطفاً به فعالیت‌های تجاری غیرقانونی که تجار ایرانی در قره‌باغ انجام می‌دهند توجه کنید.»

الهام علی‌اف در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی لا-رپوبلیکا درباره تنش‌های اخیر بین ایران و جمهوری آذربایجان مدعی شد: ناراحتی ایران از نزدیکی آذربایجان به اسرائیل بهانه است. دلیل تنش‌های اخیر، روابط ما با برخی کشورهای دیگر نیست، زیرا سیاست خارجی ما بسیار روشن، شفاف، باثبات و مستقل است. هیچ کشور دیگری نمی‌تواند بر تصمیمات آذربایجان تأثیر بگذارد و نباید در این راستا تلاش کند. در اینجا تصمیم‌گیری در باکو و بر اساس منافع ملی آذربایجان، توسط من اتخاذ می‌شود. اگر کسی سعی کند با استفاده از بهانه‌های ساختگی، آذربایجان را به خاطر داشتن مناسبات با کشور دیگری، متهم کند، تلاش‌هایش بی‌نتیجه می‌ماند. این راه درستی نیست و منجر به بن‌بست می‌شود.

وی دلیل اتفاقات اخیر با ایران را بسیار ساده خوانده و عنوان کرد: آذربایجان می‌خواهد با احترام در مورد مرزهایش رفتار شود. پس از آزادسازی قره‌باغ، ما به مرزهای رسمی خود با ارمنستان دست یافتیم. به مرز خود آمدیم و در آنجا ساکن شدیم. جاده‌ بین برخی از شهرهای ارمنستان از خاک آذربایجان می‌گذرد. ما متوجه شدیم که از این جاده برای حمل غیرقانونی کالاها به قره‌باغ به عنوان قلمرو ما استفاده می‌شود. این غیرقابل‌قبول است. ما خواهان احترام به مرزهای خود هستیم. ما به طور غیرقانونی از مرزهای هیچ کشور دیگری عبور نمی‌کنیم؛ بنابراین پیام ما به ایران بسیار ساده بود: بس کنید.

این در حالی است که تنها ۴ کیلومتر از این جاده که متعلق به ارمنستان است به طی یکسال گذشته در اختیار جمهوری آذربایجان قرار گرفته و مقامات باکو تلاش دارند تا با استفاده از انواع اقدامات از جمله گرفتن عوارض ورودی سنگین ۳۸۰ دلاری از رانندگان کامیون یا معطل نگه داشتن آنها در این منطقه، برایشان ایجاد مزاحمت کنند.

رئیس جمهور آذربایجان گفت: ما بدون اینکه این مسئله را عمومی کنیم، دوستانه درخواست کردیم تا این اقدام را متوقف کنند، زیرا این کار درست نیست. ما آن جاده‌ها را کنترل می‌کنیم و می‌بینیم و فریب دادن و گفتن اینکه «این اتفاق نیفتاده» فایده‌ای ندارد. متأسفانه به این هشدار پاسخ کافی داده نشد. سپس مجبور شدیم گام دوم را برداریم. ما یک یادداشت دیپلماتیک تهیه کردیم، سفیر ایران را دعوت کردیم و آن را علنی کردیم تا جلوی این اقدامات را بگیرد؛ اما در واقع بدتر شد و تعداد کامیون‌هایی که از ایران به قره‌باغ می‌رفتند افزایش یافت. ما این قدم را یک ضربه و بی‌احترامی عمدی دانستیم.

وی افزود: سپس اقدامات دیگری را که کاملاً قانونی بود انجام دادیم و این باعث سردرگمی بزرگ و اقدامات غیرضروری در کشور همسایه شد. اظهارات نامناسب ارائه شد، تهدیدها انجام شد، تمرینات نظامی در نزدیکی مرز ما انجام شد. جالب بود که برای اولین بار، رزمایش نظامی، از قبل برنامه‌ریزی‌شده نبود. سپس گفته شد که این کار برای نشان دادن چیزی انجام شده است.

رئیس جمهور آذربایجان گفت: هیچ کس نمی‌تواند اراده خود را بر ما تحمیل کند. ما می‌خواهیم با همه کشورها و قبل از هر چیز با همسایگان خود روابط دوستانه داشته باشیم. همواره وقتی در مورد اولویت‌های سیاست خارجی آذربایجان صحبت کرده‌ام، گفته‌ام که اولویت ما روابط با کشورهای همسایه است. ما توانسته‌ایم روابط خود را با دولت قبلی ایران در عرض ۸ سال به بالاترین سطح ممکن برسانیم. من بیش از ۱۰ جلسه با همکارم حسن روحانی دیدار داشته‌ام. همه آن جلسات پربار بود. ما توافقنامه‌های زیادی را در زمینه‌های انرژی، حمل‌ونقل، توسعه فرهنگی و امنیت امضا و اجرا کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه درواقع، رابطه ما به نمادی از دوستی و همسایگی خوب تبدیل شده بود، اظهار داشت: وقتی دولت جدید ایران و رئیس‌جمهور جدید انتخاب شد، چه کردیم؟ ما یک هیئت بزرگ به رهبری رئیس پارلمان و معاون نخست‌وزیر را به مراسم تحلیف او فرستادیم. آن‌ها پیام دوستی من را مستقیماً به رئیس‌جمهور ایران منتقل کردند. در همان زمان، یک پیام دیگر که من قبلاً آن را به طور خصوصی بیان کردم، به وی ارسال کردم که این بود: «لطفاً به فعالیت‌های تجاری غیرقانونی که تجار ایرانی در قره‌باغ انجام می‌دهند توجه کنید.» ما در موقعیتی نبودیم که دولت ایران را مقصر بدانیم. متوجه شدیم که برخی شرکت‌های خصوصی این کار را انجام می‌دهند. با این حال، ما درخواست کردیم که آن را متوقف کنند. در پاسخ، همه دیدند چه اتفاقی افتاد. نتیجه چه شد؟ بگذارید دوباره بگویم که اتفاق خوبی نیفتاده است.

علی اف گفت: بنابراین ما در اولین فرصت، همه اتهامات علیه آذربایجان در ارتباط با آوردن اسرائیل به سرزمین‌های آزاد شده را رد می‌کنیم. این اتهامات بی‌اساس است. این فقط بهانه‌ای است تا آذربایجان را برای مخاطبان داخلی بی‌اعتبار کنند. همه می‌توانند بروند و ببینند که در آنجا اصلاً حیات و زندگی وجود ندارد. همه چیز نابود شده است. ثانیاً، ما تقاضا داریم که همان‌طور که برای خود احترام قائل هستیم، برای دیگران نیز احترام قائل شویم.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.