Friday, 12 August , 2022
امروز : جمعه, ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱ - 15 محرم 1444
شناسه خبر : 13447
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۴ |
اولین رئیس جمهور تاریخ ایران به تاریخ پیوست

ابوالحسن بنی‌صدر درگذشت

  ابوالحسن بنی‌صدر، در ۸۸ سالگی در پاریس، پایتخت فرانسه، بر اثر بیماری درگذشت. وی اولین رئیس جمهور تاریخ ایران بود. بنا به اطلاعیه‌ای که خانواده بنی‌صدر منتشر کردند وی پس از سپری کردن یک دوره طولانی بیماری در یکی از بیمارستان‌های شهر پاریس درگذشت. در این بیانیه آمده است: «…رئیس جمهور منتخب مردم ایران […]

ابوالحسن بنی‌صدر درگذشت
 

ابوالحسن بنی‌صدر، در ۸۸ سالگی در پاریس، پایتخت فرانسه، بر اثر بیماری درگذشت.

وی اولین رئیس جمهور تاریخ ایران بود.

بنا به اطلاعیه‌ای که خانواده بنی‌صدر منتشر کردند وی پس از سپری کردن یک دوره طولانی بیماری در یکی از بیمارستان‌های شهر پاریس درگذشت.

در این بیانیه آمده است: «…رئیس جمهور منتخب مردم ایران در تاریخ ۱۷ مهرماه ۱۴۰۰ پس از مبارزه طولانی مدت با بیماری در بیمارستان سالپتریه شهر پاریس به رحمت ایزدی پیوست.»

ابوالحسن بنی صدر ۲ فروردین ۱۳۱۲ در باغچه، از توابع همدان به دنیا آمد. پدر او آیت الله سید نصرالله بنی‌صدر و مادر او اشرفی فاتح بودند. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را، بخشی در دبستانها و دبیرستانهای همدان و بخشی دیگر را در دبستان دری و دبیرستان علمیه تهران به انجام رساند.

بنی صدر مبارزات سیاسی خود را از اواخر دوره دبیرستان و همزمان با اوج‌گیری جنبش ملی کردن صنعت نفت به رهبری دکتر مصدق آغاز کرد.

تحصیلات وی در دانشگاه تهران به حوزه حقوق اسلامی و اقتصاد محدود شد. ابوالحسن بنی صدر سال ۱۳۴۲ در پی تشدید سرکوب‌ها در رژیم پهلوی به فرانسه رفت و در آنجا نیز تحصیلات خود را در رشته‌های اقتصاد و جامعه شناسی و اسلام و فلسفه ادامه داد.

بنی‌صدر که از وی به عنوان یکی از نظریه پردازان انقلاب اسلامی نام می‌بردند و همچنین گفته می‌شد از چهرهای نزدیک به آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی است سال ۱۳۵۸از سوی مردم استان تهران با اکثریت بسیار بالا به عضویت مجلس خبرگان انتخاب شد.

وی ۵ بهمن همان سال در انتخابات ریاست جمهوری که با شرکت ۱۲۸ نامزد انجام گرفت با کسب ۷۶ درصد آرا به ریاست جمهوری ایران انتخاب شد.

ابوالحسن بنی‌صدر سال ۱۳۶۰ در پی رای عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهور از سوی مجلس و تاکید آیت‌الله خمینی از ریاست جمهوری خلع شد و از همان سال با خروج از کشور زندگی در تبعید در فرانسه را آغاز کرد.

 


 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.