Saturday, 13 August , 2022
امروز : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ - 16 محرم 1444
شناسه خبر : 13371
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۱ |

افزایش ۲۵درصدی تقاضای طلاق در خراسان رضوی

  تقاضای ثبت درخواست طلاق در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۰ در خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵درصد افزایش داشته است در حالی که در ۶ ماه اول سال ۹۹ نسبت به سال قبل از آن نه تنها افزایش نداشتیم بلکه یک کاهش مختصر هم در سامانه نشان داده می‌شد. معاون پیشگیری […]

افزایش ۲۵درصدی تقاضای طلاق در خراسان رضوی
 

تقاضای ثبت درخواست طلاق در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۰ در خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵درصد افزایش داشته است در حالی که در ۶ ماه اول سال ۹۹ نسبت به سال قبل از آن نه تنها افزایش نداشتیم بلکه یک کاهش مختصر هم در سامانه نشان داده می‌شد.

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: این آمار، متقاضیان واقعی طلاق را نشان نمی‌دهد چون ممکن است تعدادی خارج از سامانه «تصمیم»  به این جرگه وارد شوند و از سوی دیگر، تصمیمات زوجین برای جدایی ممکن است از لحظه‌ فکر تا عمل یک پروسه‌ زمانی یک روزه تا ۶ ماه و بیشتر را در بر بگیرد. بنابر این ما از آماری که در سامانه تصمیم ثبت می‌شود فقط همین مطلب ثبت تقاضا در زمان حاضر بدون هیچ خروجی و نتیجه‌گیری خاصی را می‌توانیم استخراج کنیم.

غلامحسین دلبری با تأکید بر اینکه ۹۵درصد خراسان رضوی تحت پوشش سامانه تصمیم است، اظهار کرد: فقط در ۲-۳ شهر کوچک که مرکز مشاوره یا کلینیک مددکاری وجود ندارد، این سامانه فعال نیست و متقاضیان طلاق در این شهرستان‌ها که تعدادشان نسبت به سایر شهرها کم است مستقیما به دادگستری مراجعه می‌کنند یا در شهرهای همجوار که سامانه در آنها فعال است از طریق سامانه اقدام می‌کنند.

دلبری با بیان اینکه با وجود تلاش‌های روان‌شناسان تحت نظارت بهزیستی و همکاری بسیار خوب دادگستری موفق نشده‌ایم سازش‌ها را افزایش دهیم، گفت: تلاش روان‌شناسان و مددکاران در این زمینه ادامه دارد و امیدواریم به درصد بالاتری در سازش دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: ما سازش به هر قیمتی را درست نمی‌دانیم و معتقدیم اگر سازشی هم صورت می‌گیرد باید با رضایت طرفین، تفکر عمیق و تصمیم پایدار همراه باشد و به همین جهت، همکاران روان‌شناس ما در مراکز مشاوره تلاش می‌کنند طرفین را به آگاهی و شناخت کامل برسانند و خودشان در این زمینه که می‌خواهند سازش کنند یا نه، تصمیم بگیرند.

دلبری تأثیر کرونا و گرفتاری‌های یکی دو سال اخیر در بالارفتن آمار طلاق و درگیری‌های خانوادگی را نسبتا بالا ارزیابی کرد و ادامه داد: آمار ثبت درخواست طلاق در سامانه تصمیم به خوبی نشان می‌دهد این رویداد اجتماعی ناگوار، تأثیر منفی بالایی در خانواده‌ها گذاشته و درگیری‌ها، تنش‌ها و خشونت‌های خانگی و در نتیجه بحران‌های خانوادگی را بالا برده است.

وی با اشاره به این‌که در نیمه اول امسال ۱۶هزار و ۵۰۰نفر در سامانه تصمیم ثبت‌نام کرده‌اند، در حالی که پارسال این رقم ۱۳هزار و ۳۰۰مورد بوده است، افزود: نکته قابل توجه این است که در ارزیابی سال‌های گذشته مشخص می‌شد که ۶۰درصد درخواست‌های طلاق توافقی است، اما امسال در اطلاعات ثبت شده‌ سامانه تصمیم این عدد ۴۰درصد است که نشان می‌دهد طلاق‌ها به سمت دعاوی کیفری و حقوقی میل می‌کند.

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی تصریح کرد: نکته‌ مهم‌تر اینکه آمار طلاق‌های یک‌طرفه‌ به تقاضای خانم به عدد ۵۰درصد رسیده در حالی که در سال‌های گذشته این رقم حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده است. در همین حال تقاضای طلاق یک‌طرفه‌ به تقاضای آقا به ۱۰درصد کاهش یافته است. همچنین سازش‌ها در حال حاضر در حد ۱۳درصد است که نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته و نشان می‌دهد تمایل زوجین متقاضی طلاق برای سازگاری و ادامه زندگی، کمتر شده است.

وی افزود: نکته مثبت دیگری که در این گزارش خود را نشان می‌دهد این است که ما در سال‌های گذشته حدود ۱۰درصد تقاضاها را مستقیما به دادگستری ارجاع می‌دادیم، اما در حال حاضر این ارجاعات مستقیم به ۳ درصد رسیده که نشان‌دهنده تمایل زوجین برای مشاوره بیشتر است. انصراف از طلاق که پیش از این حدود ۵درصد بود اکنون به یک درصد کاهش یافته که گویای عزم طرفین برای پایان دادن به زندگی خانوادگی است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.