Saturday, 13 August , 2022
امروز : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱ - 16 محرم 1444
شناسه خبر : 13253
  پرینتخانه » اخبار روز, فرهنگ و هنر تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲ |

معرفی برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱

  آکادمی سلطنتی علوم سوئد جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۱ را به دلیل «مشارکت پیشگا‌م در فهم از سامانه‌های پیچیده فیزیکی» به طور مشترک به سه فیزیکدان از آمریکا، ایتالیا و آلمان اهدا کرد. مطابق بیانیه منتشره از سوی این نهاد، «شیکورو مانابه» از آمریکا و «کلاوس هسلمن» از آلمان به دلیل نقش‌شان در «مدل‌سازی […]

معرفی برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱
 

آکادمی سلطنتی علوم سوئد جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۱ را به دلیل «مشارکت پیشگا‌م در فهم از سامانه‌های پیچیده فیزیکی» به طور مشترک به سه فیزیکدان از آمریکا، ایتالیا و آلمان اهدا کرد.

مطابق بیانیه منتشره از سوی این نهاد، «شیکورو مانابه» از آمریکا و «کلاوس هسلمن» از آلمان به دلیل نقش‌شان در «مدل‌سازی فیزیکی اقلیم کره زمین و گرمایش جهانی» و جیورجیو پاریزی از ایتالیا برای تحقیقاتیش در زمینه «نابهنجاری‌ها و نوسانات در سامانه‌های پیچیده در مقیاس اتمی تا سیاره‌ای» توسط کمیته نوبل شایسته این عنوان تشخیص داده شدند.

شیکورو مانابه، هواشناس ۹۰ ساله در دانشگاه پرینستون آمریکا، از پیشگامان عرصه استفاده از کامپیوترها برای شبیه‌سازی تغییرات آب و هوایی است. این دانشمندان که متولد توکیو است با پژوهش‌هایش نشان داد که افزایش دی‌اکسید کربن در جو کره زمین منجر به بالا رفتن دما و گرمایش جهانی می‌شود.

نوبل فیزیک ۲۰۲۱

کلاوس هاسلمن ۸۹ ساله و متولد هامبورگ نیز با مدل‌سازی جوی و تحقیقاتش در زمینه آب و هوا ثابت کرد که افزایش دما در جو زمین به انتشار گاز دی اکسید کربن توسط انسان بازمی‌گردد. جورجیو پاریزی فیزیکدان نظری ۷۳ ساله نیز بیشتر برای کار در زمینه الگوهای سامانه‌های کوانتومی در مقیاس اتمی و همینطور سیاره‌ای شناخته شده است.

جایزه نوبل فیزیک سال گذشته به طور مشترک به سه دانشمند از بریتانیا، آلمان و ایالات متحده آمریکا به خاطر تحقیقات‌شان درباره سیاه‌چاله‌ها و همچنین کهکشان راه شیری رسیده بود.

راجر پنروز از بریتانیا به خاطر تحقیقاتش در زمینه تشکیل سیاه‌چاله‌ها و ارتباط آن با نظریه نسبیت عام و رینهارد گنزل از آلمان و آندرا گز از آمریکا به خاطر یافته‌هایشان درباره جرم متراکم و متمرکز موجود در مرکز کهکشان راه شیری این جایزه را به خود اختصاص داده بودند.


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.