Thursday, 20 January , 2022
امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰ - 17 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 13126
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶ |
بیانیه وزیرخارجه آمریکا در سومین سالگرد قتل خاشقجی

حمایت از مقتول بدون اشاره به عربستان

  وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای، در سومین سالگرد قتل جمال خاشقجی، به “‌زندگی و میراث فوق‌العاده” وی ادای احترام کرد. آنتونی بلینکن در این بیانیه اعلام کرد: ما به یاد او، بار دیگر به آزادی بیان، حمایت از روزنامه‌نگاران، فعالان و دگر اندیشان در سرتاسر جهان متعهد می‌شویم. آمریکا همواره از این اصل که […]

حمایت از مقتول بدون اشاره به عربستان
 

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای، در سومین سالگرد قتل جمال خاشقجی، به “‌زندگی و میراث فوق‌العاده” وی ادای احترام کرد.

آنتونی بلینکن در این بیانیه اعلام کرد: ما به یاد او، بار دیگر به آزادی بیان، حمایت از روزنامه‌نگاران، فعالان و دگر اندیشان در سرتاسر جهان متعهد می‌شویم. آمریکا همواره از این اصل که افراد در هرکجا که هستند باید بتوانند بدون ترس از آزار یا تنبیه، از حقوق انسانی خود بهره‌مند شوند، دفاع کرده و از آن حمایت می‌کند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و ستون‌نویس عربستانی واشنگتن‌پست، در سال ۲۰۱۸ به فریب مقامات عربستان، به کنسولگری این کشور در ترکیه کشانده شد و در آنجا به طرز فجیعی به قتل رسیده و -احتمالا- قطعه قطعه شد. اگرچه ریاض در ابتدا هرگونه نقشی در این اتفاق را انکار کرد، اما بعدها اعلام کرد که این کار توسط عواملی خود سر اتفاق افتاده است؛ گزاره‌ای که به شکلی گسترده در جهان رد شده است.

بلینکن در این بیانیه گفت: آمریکا تلاشی هماهنگ در جهت پیشگیری و پاسخ به دولت‌هایی که خبرنگاران، فعالان و دگراندیشان را در خارج از مرزهای کشورشان مورد هدف قرارداده‌اند، در دستور کار خود قرار داده است و با این کار، با کمک ابزارهای دیپلماتیک، وضع قوانین و سرویس‌های اطلاعاتی، دولت‌های سرکوبگر را از انجام چنین اقداماتی برحذر داشته و از افراد یا گروه‌های مورد هدف این دولت‌ها، از جمله در خاک آمریکا محافظت می‌کند.

وی همچنین از طرح محدودیت روادیدی با نام شخص “جمال خاشقجی” سخن گفت که طی آن “روادید افرادی که در هدف قرار دادن خبرنگاران، فعالان و دگراندیشان در هرجای دنیا دخیل بوده‌ یا هستند، لغو خواهد شد.”

بلینکن در سومین سالگرد این روزنامه‌نگار مقتول، با بیان اینکه جو بایدن به وضوح تصریح کرده ‌است که آمریکا حقوق بشر را نقطه مرکزی سیاست خارجی خود می‌داند، افزود: من به دیپلمات‌هایمان تاکید کرده‌ام که حمایت از حقوق بشر، مستقیماً با منافع ملی آمریکا در ارتباط است و امنیت ملی ما را تحکیم می‌کند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.