Sunday, 29 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۱ - 28 شوال 1443
شناسه خبر : 12989
  پرینتخانه » جامعه, امــروز در تــاریخ, درآمــد تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲ |
افزایش نرخ جمعیت سالمندی در ایران

۳ برابر شدن جمعیت سالمندان ایران در ۵۰ سال آینده

  معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان گفت: در حدود ۵ دهه اخیر نرخ جمعیت سالمندان کشور از ۵ درصد به ۱۰ درصد رسیده است. فرشاد شریفی معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان در آستانه ۹ مهر روز جهانی سالمندان، آموزش و مهیاسازی سالمندان را برای تطابق با زندگی دیجیتال یک ضرورت مهم در سیاستگذاری‌های […]

۳ برابر شدن جمعیت سالمندان ایران در ۵۰ سال آینده
 

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان گفت: در حدود ۵ دهه اخیر نرخ جمعیت سالمندان کشور از ۵ درصد به ۱۰ درصد رسیده است.

فرشاد شریفی معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان در آستانه ۹ مهر روز جهانی سالمندان، آموزش و مهیاسازی سالمندان را برای تطابق با زندگی دیجیتال یک ضرورت مهم در سیاستگذاری‌های سلامت خواند.

شریفی با بیان اینکه ایران از جمله جوامعی است که سرعت بیشتری در سالمندشدن جامعه را تجربه می‌کند، افزود: طی حدود ۵ دهه اخیر نرخ سالمندان کشور از حدود ۵ به ۱۰ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که این نرخ طی ۵۰ سال آینده ۳ برابر شود و در سال ۱۴۵۰ به حدود ۳۰ درصد برسد.

وی تصریح کرد: این تغییرات سریع دموگرافیک موجب تغییرات جدی در نیازها از جمله نیاز به خدمت سلامت می‌شود و تمام ارکان جامعه از جمله چرخه تولید را در کشور می‌تواند متأثر کند.

شریفی با اشاره به اینکه یادگیری فناوری‌های دیجیتال نقش مؤثری در رفع نیازهای روزانه سالمندان دارد، تصریح کرد: آموزش تکنولوژی به سالمندان خصوصاً در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا می‌تواند شرایطی را فراهم سازد که سالمند خود را فرد مفیدی احساس کند؛ ضمن اینکه امکان دسترسی به دریافت خدمات سلامت، آموزش و مشاوره آنلاین در بستر تکنولوژی دیجیتال فراهم شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اضافه کرد: آسیب پذیری بیشتر سالمندان نسبت به این بیماری و مشکلات متعددی که بیماری کووید ۱۹ برای سالمندان ایجاد کرده، بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی این افراد را مانند ارتباطات اجتماعی، مراقبت‌های مورد نیاز، آسیب‌های روحی شدید ناشی از جداسازی اجتماعی و بیماری‌های مزمن شایع در سالمندی را در بر می‌گیرد، دست اندرکاران سلامت سالمندان را بر این داشته است که در نگاه خود به حیطه‌های مختلف سلامت سالمندان تجدید نظر کنند.

وی افزود: به عبارت دیگر، علی‌رغم آنکه فقط ۱۰ درصد جامعه را سالمندان تشکیل می‌دهند، اما بی‌توجهی به سلامت و مشکلات این گروه می‌تواند به شدت حتی تمام جامعه را متأثر کند و به نظر می‌رسد که در بسیاری از حیطه‌ها نیازمند نگاه مبتنی بر شواهد جدید هستیم.

شریفی تاکید کرد: معیشت و مراقبت سالمندان نیازمند طراحی و اجرای یک نظام منسجم است که طیف وسیعی از خدمات به سالمندان از سالمند سالم ساکن جامعه تا مراقبت‌های پایان عمر را دربر بگیرد.

وی توجه به بیمه خدمات سالمندی و تحت پوشش قرار گرفتن تمام زنجیره خدمات سالمندی را از موضوعات اولویت‌دار در حوزه سلامت سالمندان خواند. 

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان بازبینی سن بازنشستگی را با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور در جهت رسیدن به سالمندی فعال در جامعه درخور توجه خواند.

وی توجه ویژه به افزایش نقش سالمندان در جامعه و استفاده از توان آنها با مد نظر قرار دادن محدودیت‌های سالمندی و همچنین توجه به خدمات پیشگیری به خصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر در سالمندان کشور را حائز اهمیت تلقی کرد.

 


 

نویسنده : افزایش نرخ جمعیت سالمندی در ایران
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.