Friday, 12 August , 2022
امروز : جمعه, ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱ - 15 محرم 1444
شناسه خبر : 11139
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۶ |
از اتهام معاونت در قتل در اعتراضات سال ۸۸

سعید مرتضوی تبرئه شد

وکیل مدافع سعید مرتضوی از تبرئه موکلش از اتهام معاونت در قتل خبر داد و گفت: این رای برای این است که اعاده حیثیت  از او شود و مشخص شود که او در اتفاقی که در کهریزک افتاده بی گناه بوده است. سعید ایوبی گفت:  دیوان عالی کشور موکلم را از معاونت در قتل در اعتراضات سال ۸۸ تبرئه کرد.وی افزود: استدلال قاضی شعبه یک دیوان عالی این بوده که  انتساب بزه معاونت محل خدشه است، به‌خصوص اینکه دو نفر دیگر از همکاران نام‌برده که عملا در اقدامات مورد نظر دخیل بوده‌اند و حتی مباشرت در بازداشت داشته‌اند، از اتهام معاونت در قتل تبرئه گردیده‌اند. همچنین در بخش دیگری از رأی نیز آمده که سعید مرتضوی در دادنامه صادرشده در تیرماه سال جاری، از اتهام مشارکت در بازداشت غیرقانونی نیز تبرئه شده و به این ترتیب، اساس و مبنای اتهام معاونت در قتل منتفی شده است.
سعید مرتضوی تبرئه شد
 

وکیل مدافع سعید مرتضوی از تبرئه موکلش از اتهام معاونت در قتل خبر داد و گفت: این رای برای این است که اعاده حیثیت  از او شود و مشخص شود که او در اتفاقی که در کهریزک افتاده بی گناه بوده است.

سعید ایوبی گفت:  دیوان عالی کشور موکلم را از معاونت در قتل در اعتراضات سال ۸۸ تبرئه کرد.

وی افزود: استدلال قاضی شعبه یک دیوان عالی این بوده که  انتساب بزه معاونت محل خدشه است، به‌خصوص اینکه دو نفر دیگر از همکاران نام‌برده که عملا در اقدامات مورد نظر دخیل بوده‌اند و حتی مباشرت در بازداشت داشته‌اند، از اتهام معاونت در قتل تبرئه گردیده‌اند. همچنین در بخش دیگری از رأی نیز آمده که سعید مرتضوی در دادنامه صادرشده در تیرماه سال جاری، از اتهام مشارکت در بازداشت غیرقانونی نیز تبرئه شده و به این ترتیب، اساس و مبنای اتهام معاونت در قتل منتفی شده است.

وی یادآور شد: دوسال پیش  موکلم درخواست اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری را کرده بود تا ریاست محترم قوه قضائیه  پرونده را شخصا مورد بازبینی قرار دهد که خوشبختانه با نظر دیوان عالی موکلم از اتهام معاونت در قتل تبرئه شد. 

ایوبی در پاسخ به این سوال که اثر رای دیوان عالی کشور  با وجود گذراندن ۱۷ ماه حبس موکلش در زندان برای چیست؟ گفت: این رای برای این است که اعاده حیثیت  از او شود و مشخص شود که او در اتفاقی که در کهریزک افتاده بی گناه بوده است. اگرچه نوشدارو بعد از مرگ سهراب است ولی برای این است که اکنون  در تاریخ قضایی می ماند  حکمی علیه یک  دادستانی صادر شده که تمام هم و غمش حفظ امنیت شهری بوده ولی  به جای تقدیر دو سال تحمل حبس کرده است و  بعد از دو سال حبس به این نتیجه رسیدند که او بی گناه بوده است. 

بر اساس این گزارش، میرمجیدطاهری وکیل مدافع اولیای دم روح الامینی اسفندماه سال ۹۶  از ارسال حکم دو سال حبس مرتضوی در پرونده کهریزک به شعبه دوم اجرای احکام ناحیه ٢٨ دادسرای کارکنان دولت خبر داده بود.

 سعید ایوبی دوم اردیبهشت ماه سال ۹۷ گفته بود که موکلم به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری است و قصد دارد راسا از ریاست محترم قوه قضائیه تقاضا کند که پرونده را شخصا مورد بازبینی قرار دهد. اگر رییس محترم قوه قضائیه واقعا این رای را خود شخصا تایید کنند که قانونی و شرعی صادر شده، مطمئن باشید آقای مرتضوی حتما تحمل مجازات می‌کند.

مرتضوی برای گذراندن حکم دو سال حبس خود به زندان منتقل شد اما به دلیل آن‌چه حسن رفتار خوانده شد بعد از گذراندن حدود ۱۷ ماه و در مهر سال ۹۸ از زندان آزاد شد.

در همین زمینه محمود صادقی (نماینده سابق مجلس) طی نامه ای برای محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه نوشت:

جناب حجةالاسلام والمسلمین محسنی اژه ای

رئیس محترم قوه قضاییه

با سلام و احترام

رویه جنابعالی طی مدت کوتاهی که از تصدی ریاست قوه قضاییه می‌گذرد حاکی از آن است که مصمم به اصلاح رویه ها در دستگاه قضایی هستید و این جای خوشوقتی فراوان دارد.

نقل شده است که قاضی محترم شعبه یک دیوان عالی کشور در حکم خود برای تبرئه سعید مرتضوی چنین استدلال کرده که: «انتساب بزه معاونت محل خدشه است، به‌خصوص اینکه دو نفر دیگر از همکاران نام‌برده که عملا در اقدامات مورد نظر دخیل بوده‌اند و حتی مباشرت در بازداشت داشته‌اند، از اتهام معاونت در قتل تبرئه گردیده‌اند…»

این نحوه استدلال توسط قاضی شعبه اول عالی ترین مرجع قضایی کشور بسیار جای تأمل دارد و با روند اصلاحی مورد اهتمام حضرتعالی سازگار نیست. انتظار این است که با استفاده از اختیارات خود دستور فرمایید این حکم مورد بازبینی قرار گیرد تا حق کسانی که به دستور نامبرده بازداشت و مورد انحاء رفتارهای وحشیانه قرار گرفتند که به جان باختن فجیع سه نفر از آنها منجر شد، اندکی اعاده گردد.

با آرزوی توفیق الهی

محمود صادقی


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.