Tuesday, 25 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰ - 22 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 10737
  پرینتخانه » اخبار بالا, امــروز در تــاریخ, سیاست تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۲ |

زنگنه: پارس جنوبی را دلار نساخت؛ عشق ساخت !

  وزیر نفت گفت: دلار پارس جنوبی را نساخت بلکه عشق مدیران برای سربلندی ایران و افتخار برای کشور بود که پارس جنوبی را افتتاح کرد. بیژن زنگنه در هشتاد و هشتمین و آخرین برنامه افتتاح طرح‌ها با عنوان «دولت تدبیر و امید برای جهش تولید»، بهره برداری از طرح های وزارتخانه های نفت و […]

زنگنه: پارس جنوبی را دلار نساخت؛ عشق ساخت !
 

وزیر نفت گفت: دلار پارس جنوبی را نساخت بلکه عشق مدیران برای سربلندی ایران و افتخار برای کشور بود که پارس جنوبی را افتتاح کرد.

بیژن زنگنه در هشتاد و هشتمین و آخرین برنامه افتتاح طرح‌ها با عنوان «دولت تدبیر و امید برای جهش تولید»، بهره برداری از طرح های وزارتخانه های نفت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان انرژی اتمی و شهرداری اصفهان، گفت: در دولت‌های نهم و دهم فازهای ۶ تا هفت پارس جنوبی تکمیل و در خرداد ۸۹ نیز قراردادی برای ۱۰ فاز بعدی منعقد شد که به طور کلی با حدود ۵۰ درصد پیشرفت به دولت یازدهم منتقل و در این دولت انجام شد.

وی افزود: برای اجرا، میدان مشترک پارس جنوبی را فازبندی و اولویت بندی کردیم و هم اکنون پس از هشت سال تولید گاز خام از  این میدان، ۲.۵ برابر شده و از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در روز در سال ۹۲ به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در حال حاضر رسیده است.

وزیر نفت گفت: در این هشت سال حدود ۲۵ میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری انجام شده و با تولید گاز از سایر میدان‌هایی که داشتیم، به رکورد هزار میلیون متر مکعب گاز در روز رسیدیم.

وی ادامه داد: به اتکای مجموعه اقدامات انجام شده نه تنها حجم عظیمی از مایعات گازی و اتان تولید کردیم و به طرح‌های پتروشیمی و پایین دستی در پارس جنوبی دادیم بلکه صادرات کشور ۹۰ درصد رشد داشته و تحویل گاز به نیروگاه‌ها هم ۸۰ درصد افزایش یافته است.

زنگنه گفت: پوشش گازرسانی در کشور به ۹۵ درصد کل جمعیت شهری و روستایی رسیده است و روستاهای ما از ۱۴ هزار روستای گازدار به ۳۳ هزار روستا رسیده است.

وی اظهار داشت: در این سال‌ها بخش قابل توجه اقدامات خود را به پارس جنوبی اختصاص دادیم؛ پارس جنوبی تجلی عشق و اراده جوان‌ها و مدیران جوان عاشق ایران بود که تلاش کردند پرچم ایران را به اهتزاز درآورند.

وزیر نفت ادامه داد: دلار پارس جنوبی را نساخت بلکه عشق مدیران برای سربلندی ایران و افتخار برای کشور بود که پارس جنوبی را افتتاح کرد.

زنگنه گفت: سکوهای دریایی پارس جنوبی امروز افتتاح می‌شود گرچه برخی از آنها از مدت‌ها قبل وارد تولید شده‌اند.

وی افزود: پالایشگاه فاز ۱۴ اواخر امسال به بهره‌برداری می‌رسد که به دلایل مدیریتی مشکل داشت.

وزیر نفت گفت: فاز ۱۱ آخرین فاز پارس جنوبی است که شروع کردیم و قرارداد آن منعقد شد. طرف‌های فرانسوی و چینی هر دو بعد از تحریم‌ها از کار کناره گرفتند و طرف ایرانی کار خود را انجام داد و  اواخر امسال (اسفند ۱۴۰۰) اولین تولید را از این میدان خواهیم داشت.

وی اظهارداشت: در موضوع پارس جنوبی ریل‌گذاری نیز برای آینده انجام دادیم و امسال تا قبل از زمستان، ۴۰ میلیون مترمکعب گاز جدید از پارس جنوبی به دست می‌آید که در زمستان استفاده شود.

وزیر نفت گفت: مهمترین کار در پارس جنوبی که در قالب سند تهیه و به دولت بعد تقدیم کردیم این است که بتوانیم جلوی افت تولید از پارس جنوبی را بگیریم و بتوانیم حفظ و نگهداشت تولید را داشته باشیم. این نزدیک به ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار منابع نیاز دارد که باید تامین شود و بخشی از کارها را شروع کردیم.

 در هشتاد و هشتمین و آخرین برنامه افتتاح طرح‌ها با عنوان دولت تدبیر و امید برای جهش تولید، بهره برداری از طرح های وزارتخانه های نفت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان انرژی اتمی و شهرداری اصفهان را آغاز کرد.

براساس این گزارش و با توجه به اتمام توسعه ۲۷ فاز دریایی پارس جنوبی، این فازها به همراه چند طرح دیگر نفتی با فرمان رییس‌جمهوری در حال بهره برداری است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.