Tuesday, 25 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰ - 22 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 10659
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۶ |
گورباچف مطرح کرد

هشدار نسبت به جنگ هسته ای در جهان

  آخرین رهبر شوروی تاکید کرد، روسیه و ایالات متحده باید روی کاهش تسلیحات هسته‌ای توافق کرده و دیگر قدرت‌های هسته‌ای نظیر فرانسه، انگلیس و چین را به مشارکت در این مذاکرات دعوت کنند. میخائیل گورباچف در سی‌امین سالروز امضای پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به “استارت یک” که در ۳۱ ژوئیه ۱۹۹۱ به امضا […]

هشدار نسبت به جنگ هسته ای در جهان
 

آخرین رهبر شوروی تاکید کرد، روسیه و ایالات متحده باید روی کاهش تسلیحات هسته‌ای توافق کرده و دیگر قدرت‌های هسته‌ای نظیر فرانسه، انگلیس و چین را به مشارکت در این مذاکرات دعوت کنند.

میخائیل گورباچف در سی‌امین سالروز امضای پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به “استارت یک” که در ۳۱ ژوئیه ۱۹۹۱ به امضا رسید گفت که موضوع کاهش تسلیحات تهاجمی استراتژیک هنوز در دستورکار است و ابراز امیدواری کرد که هیچکدام از طرفهای آمریکایی و روسی، در مذاکرات ثبات استراتژیک که هفته گذشته میان روسیه و آمریکا آغاز شد، مانع تراشی نکند.   

گورباچف گفت: ثبات به تنهایی کافی نیست. ما باید روی سطوح پایین‌تر تسلیحات هسته‌ای مذاکره کنیم. بعد میتوانیم کشورهای دیگری که تسلیحات هسته‌ای دارند، مثل چین، انگلیس، فرانسه و دیگران را وارد کنیم. بعد از آن ما میتوانیم با یکدیگر به سمت هدف نهایی که کاهش تسلیحات هسته‌ای است، پیش برویم. این را بارها گفته‌ام و باز تکرار میکنم. هیچ هدف دیگری نمیتواند وجود داشته باشد چون جنگ هسته‌ای غیر قابل قبول است.

واشنگتن و مسکو پیشتر برای تمدید پیمان استارت جدید توافق کردند و همچنین در بیانیه مشترکتی گفتند که دو طرف به کنترل تسلیحات هسته‌ای متعهد هستند و تاکید دارند که پیروزی در جنگ هسته‌ای ممکن نیست و هرگز نباید چنین جنگی رخ دهد.

در ماه ژوئن، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با جو بایدن، همتای آمریکایی خود در ژنو دیدار کرد. پس از این مذاکرات پوتین تاکید کرد که روسیه و آمریکا مسوول ثبات جهانی هستند زیرا آنها “از ابرقدرتهای هسته‌ای مهم در بحث کلاهک هسته‌ای و کیفیت و مدرن بودن تسلیحات” هستند.

گورباچف همچنین درباره مذاکرات ژنو گفت: خوب است که در نهایت مذاکرات درباره ثبات استراتژیک، طبق توافق رئیس جمهور پوتین و جو بایدن آغاز شد. امیدوارم هیچکس در آنها کارشکنی نکند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.