Sunday, 23 January , 2022
امروز : یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ - 20 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 10544
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۳ |

ناتو: باید با طالبان مذاکره کرد

  ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو بار دیگر خواستار حل و فصل اختلافات در افغانستان و «مذاکره» با طالبان شد. استولتنبرگ تأیید کرد که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور با یک وضعیت امنیتی «عمیقا چالش برانگیز» روبرو شده است. دبیر کل ناتو پس از گفتگو با اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در حساب […]

ناتو: باید با طالبان مذاکره کرد
 

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو بار دیگر خواستار حل و فصل اختلافات در افغانستان و «مذاکره» با طالبان شد.

استولتنبرگ تأیید کرد که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور با یک وضعیت امنیتی «عمیقا چالش برانگیز» روبرو شده است.

دبیر کل ناتو پس از گفتگو با اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در حساب کاربری اش در توئیتر نوشت: «وضعیت امنیتی در افغانستان به شدت چالش برانگیز است و نیاز به توافق از طریق مذاکره دارد.

استولتنبرگ همچینن خبر داد که ناتو همچنان با تأمین بودجه، حضور غیرنظامیان و آموزش‌های خارج از خاک افغانستان از این کشور پشتیبانی خواهد کرد.

از اوایل ماه مه و تنها چند روز پس از آغاز عقب نشینی نیروهای ناتو به رهبری آمریکا از افغانستان، شبه نظامیان طالبان حمله های گسترده ای را در این کشور شروع کردند.

به گزارش منابع خبری با تشدید حمله های طالبان، خشونت ها در افغانستان افزایش یافته است.

شبه نظامیان طالبان در روزهای گذشته از تصرف تعداد زیادی از ولسوالی ها و گذرگاه های مرزی و محاصره چندین مرکز ولایت در افغانستان خبر داده بودند.

دولت افغانستان و گروه طالبان که چندین دور مذاکره با یکدیگر داشته‌اند تاکنون نتوانسته اند به توافقی برای پایان دادن جنگ در این کشور دست یابند.

پس از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای بازگرداندن نیروهای نظامی کشورش از افغانستان، بیشتر نیروهای ناتو در افغانستان که ۱۰ هزار نفر بودند از این کشور خارج شده‌اند.

سازمان ملل متحد ۲۶ ژوئیه هشدار داده بود که در صورت جلوگیری نکردن از حملات طالبان، افغانستان می‌تواند شاهد بیشترین تعداد کشته شدگان غیر نظامی در یک دهه گذشته باشد.

آمریکا در سال ۲۰۰۱ و زمانی که دولت طالبان بر افغانستان حاکم بود به این کشور به دلیل پناه دادن اعضای القاعده حمله کرد.

اینک این نگرانی وجود دارد که پیشروی شبه نظامیان طالبان در افغانستان باعث فروپاشی این کشور شده و دستاوردهای حاصل از ۲۰ سال درگیری پرهزینه در این کشور را از بین ببرد.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.