Tuesday, 16 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ - 19 محرم 1444
شناسه خبر : 10484
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۹:۳۳ |
وزیر منابع آبی عراق اعلام کرد

اختلاف دوباره ایران و عراق درباره معاهده الجزایر

  وزیر منابع آبی عراق گفت که ایران خواهان اجرای توافق الجزایر و حل مشکلات آب است اما عراق آن را به رسمیت نمی شناسد. مهدی الحمدانی، وزیر منابع آبی عراق گفت که حل مشکل کمبود جریان آب از ایران به عراق در گرو تصمیم دولت و یا پارلمان است به گونه ای که توافق […]

اختلاف دوباره ایران و عراق درباره معاهده الجزایر
 

وزیر منابع آبی عراق گفت که ایران خواهان اجرای توافق الجزایر و حل مشکلات آب است اما عراق آن را به رسمیت نمی شناسد.

مهدی الحمدانی، وزیر منابع آبی عراق گفت که حل مشکل کمبود جریان آب از ایران به عراق در گرو تصمیم دولت و یا پارلمان است به گونه ای که توافق ۱۹۷۵ میان دو کشور را به رسمیت بشناسد.

وی تاکید کرد: مناطق جنوبی عراق که در همسایگی ایران هستند و همچنین مناطق نزدیک به آن ها در استان خوزستان از بالا بودن دما و تغییر در مسیر حرکت برخی رودها رنج می برند که این مسائل منجر به تغییر طبیعت منطقه و تاثیر بر کشاورزی در دو کشور شده است.

وزیر منابع آبی عراق همچنین گفت که از ناحیه عملی نمی توان مسیر حرکت آب های ایران‌ را به سمت عراق بازگرداند و این امر نیازمند راه حل های دیگر از جمله حصر آب وبازگرداندن آن به مسیر اصلی است.

الحمدانی گفت: ایران قول داده است که جلسه ای با طرف عراقی برای بررسی این مشکلات برگزار کند و تهران بر این مساله پافشاری دارد که پروتکل مربوط به آب در توافق ۱۹۷۵ اجرایی شود اما عراق این توافق را به رسمیت نمی شناسد. ما بر این باوریم که بهتر است عراق توافق ۱۹۷۵ را تطبیق دهد و یا اینکه تصمیم سیاسی از سوی دولت و یا پارلمان اتخاذ شود که به موجب آن این توافق به رسمیت شناخته شود و مشکل آب حل شود و ما امیدواریم این امر محقق شود.

وی گفت: توافق ۱۹۷۵ (الجزایر) بر اساس برخی بندهای مشخص منجر به تقسیم آب ها می شود و ایران خواهان اجرای توافق و نشستن بر میز گفت وگو است. عراق این توافق را به رسمیت نمی شناسد و این مساله بیشتر از ایران به عراق آسیب وارد کرده است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.