Friday, 7 October , 2022
امروز : جمعه, ۱۵ مهر , ۱۴۰۱ - 12 ربيع أول 1444
شناسه خبر : 10481
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۴:۳۲ |
باید در دیدار با نخست وزیر عراق

مأموریت نظامی امریکا در عراق تا پایان امسال ادامه دارد

  رئیس جمهور ایالات متحده از شروع «مرحله جدید» و پایان «ماموریت نظامی» آمریکایی‌ها در عراق خبر داد. وی تصریح کرد که ماموریت نظامی آمریکایی‌ها در عراق تا پایان سال متوقف می‌شود. جو بایدن که پذیرای مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق در کاخ سفید بود، از امضای توافق‌نامه‌ای خبر داد که به‌طور رسمی پایان ماموریت […]

مأموریت نظامی امریکا در عراق تا پایان امسال ادامه دارد
 

رئیس جمهور ایالات متحده از شروع «مرحله جدید» و پایان «ماموریت نظامی» آمریکایی‌ها در عراق خبر داد. وی تصریح کرد که ماموریت نظامی آمریکایی‌ها در عراق تا پایان سال متوقف می‌شود.

جو بایدن که پذیرای مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق در کاخ سفید بود، از امضای توافق‌نامه‌ای خبر داد که به‌طور رسمی پایان ماموریت نظامی (رزمی) واشنگتن در عراق، ۱۸ سال پس از اعزام نیرو به این کشور را تا پایان سال ۲۰۲۱ اعلام می‌کند.

بایدن و کاظمی در نخستین گفت‌وگوی رو در رو در دفتر بیضی‌شکل کاخ سفید با یکدیگر دیدار کردند که بخشی از مذاکرات استراتژیک بین ایالات متحده و عراق توصیف شده است.

بایدن در جمع خبرنگاران پس از گفت‌وگو با نخست وزیر عراق گفت: «نقش ما در عراق با آموزش، یاری‌رسانی و مقابله با داعش ادامه می‌یابد.» رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد که در صورت لزوم، نیروهای این کشور در عراق باقی می‌مانند.

وی تاکید کرد که همکاری ضد تروریستی آمریکا با عراق ادامه خواهد داشت. وی این موضوع را مرحله جدیدی از ارتباط با بغداد توصیف کرد.

در حال حاضر ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی در عراق حضور دارند. سال گذشته با دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا این نیروها کاهش پیدا کردند. پیش بینی می‌شود نقش نیروهای ایالات متحده در عراق به آموزش و مشاوره ارتش این کشور در دفاع از خود تغییر یابد. البته پیش از این واشنگتن به سمت تمرکز روی آموزش نیروهای عراقی پیش رفته است.

طرح خاتمه ماموریت رزمی ایالات متحده در عراق به‌دنبال تصمیم بایدن برای خروج کامل از افغانستان پس از نزدیک به ۲۰ سال از آغاز جنگ به دستور جورج بوش در واکنش به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مطرح می‌شود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به آسوشیتدپرس گفت که نیروهای امنیتی عراق «آزمایش شده‌اند» و ثابت کرده‌اند قادر به محافظت از کشور خود هستند.

این مقام گفت، با این حال دولت بایدن همچنان معتقد است داعش یک تهدید قابل توجه است.

از سوی دیگر نخست وزیر عراق تایید کرده که آمریکا به بغداد کمک کرده‌ است: «با هم جنگیدیم و داعش را شکست دادیم.»

پیش از این کاظمی به آسوشیتدپرس گفته بود که دیگر نیازی به نیروهای رزمی خارجی در خاک عراق نیست.

 

 


 

به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.