Thursday, 20 January , 2022
امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰ - 17 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 3112
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱ |
سازمان آموزش و پرورش استثنایی

۳۰ درصد دانش آموزان ایران ابزار هوشمند ندارند

  رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با تاکید بر اینکه امروز یک تبلت یا موبایل، کارکرد آموزش و مدرسه پیدا کرده است گفت: با یک تبلت مدرسه را به خانه دانش آموزی می برید که مدرسه ندارد، بنابراین اگر تبلتی به دانش آموزی اهدا کردید یعنی مدرسه ای را اهدا کرده اید. سیدجواد حسینی […]

۳۰ درصد دانش آموزان ایران ابزار هوشمند ندارند
 

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با تاکید بر اینکه امروز یک تبلت یا موبایل، کارکرد آموزش و مدرسه پیدا کرده است گفت: با یک تبلت مدرسه را به خانه دانش آموزی می برید که مدرسه ندارد، بنابراین اگر تبلتی به دانش آموزی اهدا کردید یعنی مدرسه ای را اهدا کرده اید.

سیدجواد حسینی در نشست طرح هدایت (هر دانش آموز یک تبلت، هر تبلت یک کلاس درس و یک مدرسه) که در سازمان آموزش و پرورش استثنایی برگزار شد با بیان اینکه کرونا همه عرصه های زندگی را دگرگون و نقش ها را بازآفرینی کرد گفت: آموزش و پرورش نیز از این قاعده مسثتنی نبود و اولین نهادی بود که تحت تاثیر این پدیده قرار گرفت و مدارس اولین نهادی بود که به تعطیلی کشانده شد.

وی افزود: اما شاید بتوان گفت که در کنار وزارت بهداشت اولین نهادی بودیم که واکنش سریع و نسبتا سنجیده داشتیم و سه روز پس از تعطیلی مدارس، آموزش های مجازی و مدرسه تلویزیونی آغاز شد و شبکه شاد در ادامه مسیر راه اندازی شد که شبکه ای منعطف  و انحصاری برای آموزش و پرورش بود.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه اکنون بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان ما در بستر شبکه شاد مشغول امر یاددهی و یادگیری هستند گفت:  اما متاسفانه نابرخورداری ها و نابرابری هایی که در همه عرصه های زندگی وجود دارد در اینجا نیز خودش را نمایان کرد و حدود ۳۰ درصد دانش آموزان از وسایل هوشمند برای بهره برداری از این فضا بی بهره هستند.

حسینی ادامه داد: یک آمار سه میلیون دانش آموز بی بهره از ابزار هوشمند بارها اعلام شده اما در کنار آن حدود دو میلیون دانش آموز هم هستند  که به علت شغل پدر و مادر تنها می توانند تا یک ساعت محدودی از گوشی و تبلت والدینشان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه به رقمی حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برای تامین این میزان ابزار هوشمند نیاز است که ما نه اعتبارش را داریم و نه اختیارش را گفت: اما می توانیم اعتبار و اختیارش را از مردم و از محل مشارکت های مردمی بگیریم. ادامه راه آموزش، عدالت آموزشی و حفظ کیفیت در آموزش از این مسیر امکان پذیر است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه امروز یک تبلت یا موبایل، کارکرد آموزش و مدرسه پیدا کرده است گفت: با یک تبلت مدرسه را به خانه دانش آموزی می برید که مدرسه ندارد. بنابراین اگر تبلتی به دانش آموزی اهدا کردید یعنی مدرسه ای را اهدا کرده اید اما کارکرد مهمتر این است که برخی دانش آموزان به علت فاصله محل اقامت و غیره ترک تحصیل می کنند. همچنین در برخی مناطق دختران ما به واسطه مسائل فرهنگی از ادامه تحصیلی در سنین بالاتر باز می مانند.

حسینی افزود: اگر این دختران تبلت داشته باشند می توانند به جرگه محصلان بازگردند. امروز احساس می کنم جلوه اشکار عینی از نابرابری دوباره نمایان شده است. قبلا دانش آموزها به مدرسه می رفتند اما امروز عده ای به دلیل نداشتن تبلت نمی توانند به مدرسه بروند و یک جلوه جدید از نابرابری را آشکار کرده و علاوه بر اینکه آنها را از آموزش محروم می کند یک رنج کودکانه را نیز برایشان در پی دارد.

وی تاکید کرد: نمی توانستیم نسبت به این قضیه بی تفاوت باشیم. وزیر آموزش و پرورش به بنده ماموریت داد که از تمام ظرفیت های وزارتخانه، دولت، بخش های عمومی و مردمی را بسیج کنیم تا نخست احصا کنیم وضعیت دسترسی دانش آموزان چگونه است و  سپس از ظرفیت و  امکانات آنها بهره مند شویم.

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.