Sunday, 22 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ - 21 شوال 1443
شناسه خبر : 16842
  پرینتخانه » جامعه, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۱ |
رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش‌وپرورش

۳۰ درصد از دانش‌آموزان ایران در سطح پایین یادگیری

رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش‌وپرورش از طراحی برنامه مداخله‌ای کیفیت بخشی آموزشی در راستای ارتقای عملکرد دانش‌آموزان ایرانی در پایه چهارم و هشتم با توجه به نتایج ضعیف آزمون‌های تیمز و پرلز خبر داد و گفت: امیدوار هستیم در آزمون پرلز ۲۰۲۱ که باید تا فروردین ۱۴۰۱ برگزار کنیم شاهد ارتقای عملکرد دانش آموزان ایرانی باشیم. […]

۳۰ درصد از دانش‌آموزان ایران در سطح پایین یادگیری

رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش‌وپرورش از طراحی برنامه مداخله‌ای کیفیت بخشی آموزشی در راستای ارتقای عملکرد دانش‌آموزان ایرانی در پایه چهارم و هشتم با توجه به نتایج ضعیف آزمون‌های تیمز و پرلز خبر داد و گفت: امیدوار هستیم در آزمون پرلز ۲۰۲۱ که باید تا فروردین ۱۴۰۱ برگزار کنیم شاهد ارتقای عملکرد دانش آموزان ایرانی باشیم.

فرهاد کریمی با بیان اینکه آموزش‌وپرورش سنگ زیربنای هرنوع تغییری است که بناست در جامعه اتفاق بیفتد، در پاسخ به پرسشی پیرامون تحلیل و ارزیابی‌های این پژوهشگاه درباره سواد خواندن در دوره ابتدایی اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در پژوهشگاه انجام می‌دهیم طراحی و اجرای مطالعات بین‌المللی تیمز و پرلز است که بیش از  ۲۵ سال است در کشور سابقه دارد.   

وی افزود: آخرین مطالعه درباره پرلز ۲۰۱۶ نشان داد که سطح سواد خواندن بچه‌های چهارم ابتدایی کاهش یافته بود که از جمله دلایل اصلی می‌توان به تغییر کتاب‌های درسی،  ورود معلمان جدید به آموزش‌وپرورش که با فرایندهای آموزشی قبل آشنا نبودند و از سوی دیگر آموزش‌های لازم برای آنها ارائه نشده بود اشاره کرد.

رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه با تغییراتی که در فرایندهای آموزشی و برنامه‌ریزی درسی شکل گرفته بود عملا برخی کتب درسی ظرفیت‌های لازم برای آنکه دانش‌آموز بتواند با مفاهیم ارتباط برقرار کند و ارتباط زنجیره‌ای بین مطالب و آموخته‌ها رعایت شود را نداشتند گفت: ۳۰ درصد دانش‌آموزان ما به پایین‌ترین سطح یادگیری بر اساس نقاط معیار بین‌المللی نمی‌رسند که جزو نقاط ضعف نظام آموزشی است.

کریمی به برخی دیگر از نتایج مطالعات بین‌المللی تیمز ۲۰۱۹ اشاره کرد و گفت: علی‌رغم اینکه کماکان میانگین دانش‌آموزان ما، زیر میانگین بین‌المللی است، اما در سه درس علوم و ریاضی پایه چهارم و ریاضی پایه هشتم نسبت به دوره تمیز ۲۰۱۵ رشد داشته‌ایم. هرچند در علوم پایه هشتم کاهش عملکرد داشته‌ایم و علوم جزو درس‌هایی است که در چند سال اخیر با چالش‌هایی درباره آن روبه‌رو بوده‌ایم.

وی ادامه داد: امیدوار هستیم در آزمون پرلز ۲۰۲۱ که باید تا فروردین ۱۴۰۱ برگزار کنیم شاهد ارتقای عملکرد دانش آموزان ایرانی باشیم. به طور کلی در تیمز ۲۰۱۹ نسبت به تیمز ۲۰۱۵ از چهار مولفه‌ای که ارزیابی شد در سه مولفه رو به رشد بودیم. البته هنوز به میانگین بین المللی نرسیدیم و تلاشمان این است که با تدوین برنامه کیفیت بخشی که در شورای عالی آموزش‌وپرورش در حال تصویب است بتوانیم شاهد ارتقای عملکرد دانش‌آموزان باشیم.

رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه بر اساس نتایج تیمز ۲۰۱۹ که دانش آموزان را در پایه‌های چهارم و هشتم دربرمی‌گیرد و همچنین پرلز ۲۰۱۶ که دانش آموزان پایه چهارم را در برمی‌گیرد، یک طرح مداخله‌ای مستخرج از نظرات و دیدگاه‌هایی از سراسر کشور، دانشگاه‌ها و مراکز علمی، تدوین کرده‌ایم که اگر تصویب و اجرایی شود می‌توانیم شاهد ارتقای عملکرد دانش‌آموزان ایرانی در پایه چهارم و هشتم باشیم.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.