Wednesday, 18 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱ - 17 شوال 1443
شناسه خبر : 17138
  پرینتخانه » امــروز در تــاریخ, جامعه, درآمــد تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۰ |
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان‌ .

کاهش ۵۳ درصدی اهدای عضو در ایران

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، در نخستین همایش برخط شعب انجمن اهدای عضو ایرانیان، از کاهش آمار اهدای عضو در دوران کرونا خبر داد. در این همایش که به صورت برخط و با شرکت مدیران عامل ۲۰ شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان برگزار شد، رئیس هیأت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان بر استفاده حداکثری از […]

کاهش ۵۳ درصدی اهدای عضو در ایران

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، در نخستین همایش برخط شعب انجمن اهدای عضو ایرانیان، از کاهش آمار اهدای عضو در دوران کرونا خبر داد.

در این همایش که به صورت برخط و با شرکت مدیران عامل ۲۰ شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان برگزار شد، رئیس هیأت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و رسانه‌ای استان‌ها، برای ترویج فرهنگ اهدای عضو تاکید کرد.

علی نوبخت هدف اصلی از تشکیل انجمن اهدای عضو ایرانیان را تسریع در روند اهدای عضو برشمرد و گفت: بر اساس تفاهم نامه همکاری با وزارت بهداشت، علاوه بر فرهنگ سازی در حوزه اهدای عضو، وظیفه آموزش، نظارت، ایجاد زیرساخت، تحقیقات و نیز حمایت از خانواده بزرگ اهدای عضو کشور به انجمن اهدای عضو ایرانیان واگذار شده است.

رئیس هیأت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان، نقش شعب را در پیشبرد اهداف انجمن بسیار مهم ارزیابی کرد و از مدیران عامل شعب خواست با مراکز فراهم آوری و پیوند دانشگاه‌های علوم پزشکی همکاری مستمر داشته باشند.

کتایون نجفی زاده مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان نیز از افزایش ۶۶ درصدی اهدای عضو در ایران نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان نیمه اول، ۴۴۶ مورد اهدای عضو در کشور انجام شده که نسبت به سال گذشته (با ۲۶۹ مورد) ۶۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی در عین حال تصریح کرد: به علت شیوع کرونا، آمار اهدای عضو در سال ۹۹ نسبت به سال قبل از آن ۵۳ درصد افت داشت و ما همچنان نسبت به آمار ۵۷۴ موردی قبل از شیوع کرونا، افت ۲۲ درصدی را شاهد هستیم.

عضو کارگروه پیوند اعضای سازمان جهانی بهداشت (WHO)، به پیشینه موفق اهدای عضو در ایران اشاره کرد و گفت: در طی ۲۲ سال گذشته روندی رو به رشد را طی کرده‌ایم، چنانکه میزان شاخص اهدای عضو از ۰.۲ در سال ۱۳۷۹ به ۱۰.۹ درصد در سال جاری افزایش یافته است.

وی بازگشت حدود ۷۰ هزار ایرانی به زندگی با پیوند عضو، ذخیره ارزی ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی ناشی از بومی سازی اهدای عضو و افزایش نیروهای کارآمد با ورود نیروهای بازتوان یافته را از مهم‌ترین دستاوردهای اهدای عضو در ایران برشمرد.

نجفی زاده شعب را بازوی اجرایی انجمن برشمرد و با اشاره به فاصله معنی دار اهدای عضو در مناطق مختلف کشور، بر لزوم جدیت بیشتر شعب انجمن برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های بالقوه استان‌ها تاکید کرد.

امید قبادی نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان نیز عدم باور به مرگ مغزی = با مرگ را مهم‌ترین مانع تحقق اهدای عضو در کشور دانست و گفت: در حالی که سالانه بیش از ۳ هزار نفر بیمار در صف پیوند را به علت تأمین نشدن ارگان حیاتی از دست می‌دهیم، همزمان سالانه ۶ تا ۷ هزار عضو سالم افراد مرگ مغزی را خاک می‌کنیم.

وی دلایل عدم رضایت به اهدای عضو را در دو محور عدم باور و عدم تمایل به اهدای عضو دسته بندی کرد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که عدم باور از نظر کیفی علت ۸۰ درصد موارد عدم رضایت به اهدای عضو است و عدم باور به مرگ مغزی مساوی با مرگ در این ردیف حرف اول را می‌زند.

قبادی به نقش سازنده کارت اهدای عضو در ترغیب خانواده‌ها به رضایت به اهدای عضو اشاره کرد و گفت: گرچه در ایران رضایت خانواده فرد مرگ مغزی برای اهدای عضو شرط اصلی است اما بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که اگر خانواده از قصد عزیز فوت شده شأن نسبت به اهدای عضو با خبر باشد، حدود ۹۷ درصد به اهدا رضایت می‌دهد، در غیر این صورت احتمال تحقق اهدای عضو فقط ۴۸ درصد است.

در ادامه این همایش مدیران عامل ۲۰ شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان از توفیقات خود در عرصه اهدای عضو و نیز موانع و مشکلات راهشان گزارش دادند.

سپس مدیرعامل و نایب رئیس و نیز مسئولان واحدهای مختلف انجمن در پنل پرسش و پاسخ به سوالات مدیران عامل شعب پاسخ و گستره حمایت‌های مرکز از شعب را تشریح کردند.

 


 

نویسنده : مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان‌ .
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.