Tuesday, 25 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰ - 22 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 8644
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, سیاست تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۶ |

پوتین قانون خروج از پیمان «آسمان‌های باز» را امضا کرد

  با امتناع دولت جدید آمریکا از پیوستن مجدد به پیمان “آسمان‌های باز”، رئیس‌جمهور روسیه هم قانون خروج از این پیمان را امضا کرد. این معاهده که در سال ۱۹۹۲ امضا و از اول ژانویه ۲۰۰۲ اجرایی شد، به یکی از مهمترین توافق‌های اعتماد ساز پس از جنگ سرد تبدیل شد. معاهده آسمان‌های باز به […]

پوتین قانون خروج از پیمان «آسمان‌های باز» را امضا کرد
 

با امتناع دولت جدید آمریکا از پیوستن مجدد به پیمان “آسمان‌های باز”، رئیس‌جمهور روسیه هم قانون خروج از این پیمان را امضا کرد.

این معاهده که در سال ۱۹۹۲ امضا و از اول ژانویه ۲۰۰۲ اجرایی شد، به یکی از مهمترین توافق‌های اعتماد ساز پس از جنگ سرد تبدیل شد. معاهده آسمان‌های باز به کشورهای عضو اجازه می‌دهد از حریم هوایی یکدیگر برای پروازهای تجسسی استفاده کنند.  این معاهده بین ۳۴ کشور جهان منعقد شده و هدف از آن ایجاد درکی متقابل بین کشورهای امضاکننده در خصوص تحرکات و فعالیت‌های نظامی احتمالاً نگران‌کننده بوده است.

دولت ترامپ در  ۲۲ نوامبر ۲۰۲۰ در بیانیه‌ای از خروج رسمی آمریکا از پیمان آسمان‌های باز خبر داد و در ۲۲ نوامبر همان سال آن را اجرایی کرد اما مسکو گفته بود در این پیمان می‌ماند، در ۱۵ ژانویه سال جاری میلادی، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که همانند آمریکا از این معاهده خارج می‌شود.

با امضای قانون خروج از معاهده آسمان‌های باز توسط پوتین روسیه نیز از امروز رسما آن را به اجرا می گذارد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.