Wednesday, 25 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ - 24 شوال 1443
شناسه خبر : 18025
  پرینتخانه » سیاست, حمله روسیه به اوکراین, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲ |
رئیس جمهور سابق اوکراین

پوتین «جنایتکار جنگی» است

رئیس جمهور سابق اوکراین تاکید کرد که ولادیمیر پوتین یک “جنایتکار جنگی” و مسبب این “وضعیت انسانی فاجعه‌بار” در اوکراین است و همچنین استدلال کرد از آن جایی که این درگیری یازده روزه امنیت جهانی را به خطر انداخته است، باید یک “جنگ مشترک” در نظر گرفته شود. پترو پوروشنکو که از سال ۲۰۱۴ الی […]

پوتین «جنایتکار جنگی» است

رئیس جمهور سابق اوکراین تاکید کرد که ولادیمیر پوتین یک “جنایتکار جنگی” و مسبب این “وضعیت انسانی فاجعه‌بار” در اوکراین است و همچنین استدلال کرد از آن جایی که این درگیری یازده روزه امنیت جهانی را به خطر انداخته است، باید یک “جنگ مشترک” در نظر گرفته شود.

پترو پوروشنکو که از سال ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۹ خدمت می‌کرد، از کی‌یف در مصاحبه با برنامه “ساندی مورنینگ فیوچرز” از فاکس بیزنس عنوان داشت که “وضعیت انسانی فاجعه‌باری” در چندین شهر اوکراین مشاهده می‌شود و علی‌رغم تلاش‌ها برای خروج غیرنظامیان، ده‌ها تن هر شب کشته می‌شوند.

پوروشنکو اظهار کرد: «ما قطعا به سربازان اوکراینی افتخار می‌کنیم؛ سربازانی که تمام سناریوها و نقشه‌های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را نابود کردند. پوتین اول قصد داشت طی ۴۸ ساعت اوکراین را بگیرد، سپس به ۷۲ ساعت تغییر داد، اما امروز یازدهمین روز از جنگ است.»

وی افزود: «پوتین فقط یک “متجاوز” نیست. پوتین “جنایتکار جنگی” است. پوتین “جنایت‌هایی را علیه بشریت” ایجاد کرده است.»

پوروشنکو خاطرنشان کرد که چگونه شهرهای اصلی اوکراین در قرن ۲۱ مورد حمله و گلوله‌باران قرار گرفت. رئیس جمهوری سابق اوکراین گفت: «این یک “کشتار دسته‌جمعی” علیه مردم اوکراین است.»

وی تاکید کرد که مردم اوکراین خواستار “آزادی” هستند و از بازآفرینی “نسخه دوم” اتحاد جماهیر شوروی متنفرند.

پوروشنکو از ناتو به دلیل ارسال جت‌های جنگنده از لهستان، اسلواکی و آلمان تشکر کرد و گفت: «حمایت از اوکراین امری ضروری و حیاتی است زیرا سربازان اوکراینی تنها از خاک اوکراین محافظت نمی‌کنند، بلکه اوکراین از امنیت اروپا و امنیت جهان نیز محافظت می‌کند.»

وی افزود: «در سال ۲۰۱۴، شاهد اقدامی دیگر از پوتین بودیم. لطفا باور کنید که ظرفیت ذهن او متفاوت است. من فکر می‌کنم او “آدم دیوانه‌ای” است. و همچنین فکر می‌کنم که امنیت جهانی در خطر است و این خطر هر روز در حال افزایش است. به همین دلیل است که می‌گویم مردم باید متوجه شوند که این فقط جنگ اوکراین نیست. این “جنگی مشترک” است و ما باید پوتین را متوقف کنیم زیرا چاره‌ای جز این نداریم.»

گرچه پوروشنکو، رئیس جمهوری سابق اوکراین ترجیح می‌دهد که از راه‌حل دیپلماتیک برای حل و فصل این درگیری استفاده کند اما چندان نسبت به این راه‌حل امیدوار نیست.

وی افزود: «ترجیح می‌دهم که از راهکار دیپلماتیک استفاده کنیم و قطعا هیچ کشوری نیست که مثل ما اوکراینی‌ها خواستار صلح باشد. ما باید با فرانسه، آلمان و آمریکا متحد شویم و این راهی‌ست که یکپارچگی و تاثیرگذاری مذاکرات را در آن مشاهده کنیم.»

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.