Saturday, 19 June , 2021
امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰ - 10 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 7990
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵ |

وزیر بهداشت، مشاور عالی خود را برکنار کرد

  سعید نمکی، وزیر بهداشت با انتشار نامه‌ای دکتر اسماعیل اکبری، مشاور عالی خود را برکنار کرد. متن کامل نامه سعید نمکی، وزیر بهداشت خطاب به دکتر اسماعیل اکبری به این شرح است: «آنگاه که دست روزگار ردای پرآزار وزارت را بر تن نحیف این برادرتان تحمیل کرد، هنوز خبری از سیل و زلزله و […]

وزیر بهداشت، مشاور عالی خود را برکنار کرد
 

سعید نمکی، وزیر بهداشت با انتشار نامه‌ای دکتر اسماعیل اکبری، مشاور عالی خود را برکنار کرد.

متن کامل نامه سعید نمکی، وزیر بهداشت خطاب به دکتر اسماعیل اکبری به این شرح است:

«آنگاه که دست روزگار ردای پرآزار وزارت را بر تن نحیف این برادرتان تحمیل کرد، هنوز خبری از سیل و زلزله و آنفلوآنزای H1N1 و کرونا نبود ولی راه‌های نرفته و یا به بیراهه رفته هم کم نبود و می‌طلبید تا عزیزانی به همراهی و کمک بیایند. سعی کردم تنها وزیری باشم که تیم وزیر قبلی را جابجا نکنم چون اکثر آنها را می‌شناختم و به جز یکی دو مورد همه را نگاه داشتم و برای جبران نقصان‌ها تلاش کردم مشاورین کاردان و امین و خوشنام برگزینم.

در جامعه پزشکی بجز عزیز نامدار دکتر ایرج فاضل و دکتر سید محمود طباطبایی، حضرتعالی از نخستین نام‌های مورد وثوق بنده بودید که با چند دهه شناخت از توانمندی‌های علمی و اجرایی و آشنایی با نظام ارائه خدمت به عنوان مشاور عالی در این لیست قرار گرفتید و خود را مفتخر به همراهی‌تان یافتم.

در ابلاغیه تقدیمی از جنابعالی درخواست کردم تا در زمینه آموزش علوم پزشکی جامعه‌محور که با هم از سال‌ها پیش دستی بر آتشش داشتیم هدایت و مساعدت فرمائید. جنابعالی تنها مشاوری بودید که در جلسات شورای معاونین دعوت می‌شدید و همکاران متقاعد به رعایت نقطه‌نظرهایتان بودند. مدتی کوتاه نگذشته بود که با زمزمه موضع‌گیری‌های کلیه معاونین روبه‌رو شدم ولی تلاش کردم تا به گونه‌ای با پررنگ کردن ابعاد علمی و اجرایی جنابعالی، بعضی اظهارنظرهای به تعبیر همکاران «تلخ» را به برداشت شیرین بدل کنم.

برای اینجانب درک بعضی از الفاظ جنابعالی پس از چند دهه قابل فهم است ولی قبول بفرمائید برای نسل جوان و متخصصین امروز تعابیری از قبیل «من ملای سرطانم»، «من بهداشت را بزرگ کرده‌ام»، «من کارشناس کارشناسانم» و «هیچکس بیش از من از مقوله جمعیت اطلاعاتی ندارد» غیرقابل هضم است ولی بی‌تردید فاصله می‌آفریند و به تحقیر حضار و بزرگ‌بینی خود تعبیر می‌شود؛ گرچه این بیانات حاصل نوعی نگاه دلسوزانه جنابعالی بود. با استمرار وضعیت فوق، تجمیع دیدگاه جنابعالی و شورای معاونین میسر نشد و شاید به‌همین دلیل که بی‌احترامی نشود، جلسات به تعویق افتاد.

در کشاکش نفس‌گیر کرونا، با خزانه تهی و امواج سنگین بیماری نیز بارها اظهارنظرهایی فرمودید که سربازان و افسران خط مقدم این نبرد احساس کوچک شماری کردند و با دل‌شکستگی گله‌مند شدند.

آنچه اینجانب از جایگاه مشاور محترم درک می‌کنم این است که انتظار می‌رود:

١ -به فردی که از وی درخواست کرده مشورت می‌دهد.

۲ -مستقیماً و بدون هماهنگی با دستگاه‌های دیگر مکاتبه نمی‌کند.

٣ -برای کسی ابلاغ نمی‌زند.

۴ -لیست مدعوین را برای رعایت جنبه‌های مختلف با وزیر مشورت می‌کند.

۵ -اگر نقطه نظرهای وزیر را قبول نداشت و یا مشورت‌هایش به هر دلیل مصلحت اندیشانه رعایت نشد از جایگاهی که دارد کناره‌گیری می‌کند ولی اگر قرار بود در این مسند بماند در هیچ جایگاه رسمی و غیررسمی، خلاف سیاست‌های آن وزارتخانه مصاحبه و اظهارنظر نمی‌فرماید.

نیازی نمی‌بینم تا پایبندی به انقلاب و عزت نظام و پیروی از منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) را برای جنابعالی بیان کنم ولی در مقوله جمعیت نیک می‌دانید که با گرفتاری در امواج سنگین کرونا که هر موجش می‌توانست آبروی نظام را زیر سوال ببرد، تمام تلاشم این بود که آنچه سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد به پیش رود. بارها گفته‌ام مقوله جمعیت باید در سطح کلان و توسط همه دستگاه‌ها حمایت و هدایت شود و ما سهمی مشخص و سقفی معین داریم. جنابعالی سعی داشتید که ما و شخص جنابعالی محوریت همه چیز باشیم ولی اینجانب به عنوان عضوی از دولت محترم می‌دانم که محدوده جغرافیایی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ما در این وزارتخانه و حیطه تأثیر گذاری‌مان در امر جمعیت تا کجاست.

با شناختی که از این برادر قدیمی دارید می‌دانید که اهل ویترین آرایی و رنگ و روغن زدن به مجموعه‌ای که مدیریت می‌کند در روزهای آخرین دولت نیست و همه جا گفته است که این مسند را اگر با خدمت به مردم قرین نباشد، از آب بینی بز که آقا امیرالمومنین (ع) فرمودند کمتر می‌شمارد. پس اشاره به کاری نمایشی در ماه‌های آخر دولت در شأن اینجانب نیست.

در مکاتبات مکرر به ناتوانی و عدم کارایی و دانش تیم همراه اشاره فرموده‌اید این گروه توانمند و یا ناتوان، عالم و یا کم سواد در یکی از پاندمی‌های کمرشکن تاریخ صد و پنجاه ساله اخیر آن هم در اوج تحریم‌های ناجوانمردانه توانسته‌اند امواج سهمگینی را مدیریت کنند و بنده هم در این آشفته بازار بهتر از آنها نیافتم که تن به این موج بلا بسپارند و بی توقع مطب و دکان و دستگاه را تعطیل و شبانه‌روز در خدمت مردم باشند و حتی خانواده‌هایشان را ماه تا ماه نبینند که به قول حافظ:

خستگان را چو طلب باشد و قوت نبود

گر تو بیداد کنی شرط مروت نبود

لذا جهت پرهیز از سایه هرگونه کدورت بیشتر بر دوستی و برادری دیرینه صلاح می‌دانم بیش از این جنابعالی از این عنوان که در کسوت مشاور عالی کسی که دیدگاه‌ها و عملکرد همکارانش ذهن و روح و جایگاه شامختان را می‌آزارد در زحمت نباشید و بتوانید آسوده‌تر و بی‌پرواتر در محافل علمی و فرهنگی به نقد بپردازید.

متأسفانه در کنار همه فراز و نشیب‌های این ایام پربلا، رنجاندن بعضی از دوستان قدیمی از همه چیز تلخ‌تر بود اما کار ملک و مملکت در طول تاریخ این سرزمین همین بوده است.

امید دارم سکانداران دولت آتی قدر و منزلت حضرتعالی و دیگر عزیزان گرانقدر را به خوبی بشناسند و بتوانند از گفتمان دلسوزانه جنابعالی بهره بیشتری ببرند و از ظرفیت علمی و اجرایی آن برادر ارجمند در راستای اعتلای روزافزون جمهوری اسلامی که آرزوی همه ماست، مستفیض شوند.

کماکان از خداوند بزرگ برایتان عزت، سربلندی و سلامتی آرزومندم.»

چرا مشاور عالی وزیر بهداشت برکنار شد؟

دکتر محمد اسماعیل اکبری مشاور عالی سابق وزیر بهداشت که از سوی سعید نمکی وزیر بهداشت برکنار شد، در گفتگویی عنوان کرده بود: مسئله جمعیت، مهم‌ترین معضل اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از کشورهای دنیاست، ولی نکته اساسی این است که موضوع اختلال جمعیتی و برخوردهای ساختاری با مقوله‌ جمعیت در طول ۶۰ الی۷۰ سال گذشته از طرف نظام سلطه‌ جهانی برای کشورهایی مثل ما، غرب آسیا و کشورهای آفریقایی طراحی شده تا آنها حاکمیت جمعیتی را به دست بگیرند. 

وی با تاکید بر لزوم تلاش برای جبران جلوگیری از پیری جمعیت اظهار کرد: برای جبران این مسئله، هر روزی که می‌توانیم، باید کاری کنیم تا مردم برای سرمایه‌گذاری یا همان فرزندآوری اطمینان پیدا کنند. در واقع یک روز تاخیر هم در این شرایط زیاد است. ما نباید زمان را از دست بدهیم. 

اکبری ادامه داد: بعضی کشورها در این زمینه تجربه‌هایی دارند، مثل روسیه که از خیلی وقت پیش اقداماتش را شروع کرد و بین ۱۰ الی ۱۲ سال توانست این تغییرات را ایجاد کند و نسبت فرزندآوری را تغییر داد. 

مشاور عالی سابق وزیر بهداشت گفت: موازین مذهبی مردم را به فرزندآوری دعوت می‌کند. حتی در یک حدیث قدسی، پیامبر دستور به ازدواج می‌دهد که فرزند بیاوریم که به زیاد شدن شما افتخار می‌کنم. در کنار آن ما مردم عاطفی هستیم که زنان ما مادر و مادربزرگ بودن را دوست دارند. 

اکبری افزود: فکر می‌کنم اگر در این زمینه خوب عمل کنیم و به مردم در مورد این مسائل حقیقت را بگوییم و قوانین هم کمک کند، تغییر خواهیم کرد که البته نه اینکه در تعداد جمعیت به حد خوب برسیم، بلکه فقط به این شکل که در وضعیت جبران قرار بگیریم. 

وی ادامه داد: در حال حاضر باروری در کشور ما ۱/۶ است. در حالی که باید به ۲/۵ برسد که این رقم نشان می‌دهد خیلی در این زمینه عقب هستیم و در این بین نباید گول دنیا را بخوریم. چون تمام ساختارهای بین‌المللی در حال تلاش و فرهنگ‌سازی روی این قضیه هستند و به شکلی که اگر یک نفر قصد بچه‌دار شدن داشته باشد، همه فکر می‌کنند می‌خواهد کار خلافی انجام دهد. 

اکبری افزود: در حالی که خودشان، جوانان و به خصوص نخبه‌های ما را تحریک می‌کنند تا به غرب بروند. همین الان همه کشورهای غربی جوانان را پذیرش می‌کنند، یعنی خودشان روش‌های دیگری را برای جبران موضوع جوانی جمعیت پیش گرفته‌اند. 

مشاور سابق وزیر بهداشت افزود: تا حدود ۱۰ سال آینده، با توجه به این موضوع و با همراهی مدیران اجرایی و مردم که اصل قضیه هستند، می‌تواند خیالمان راحت باشد که در حال جبران هستیم. 

وی با اشاره به ماجرای حذف غربالگری و سقط جنین و اینکه آیا واقعا چنین طرح‌هایی بر افزایش جمعیت اثر دارد، گفت: ادعای مخالفان با ماجرای حذف غربالگری، حرف‌های بیهوده است و آنها ناآگاهانی هستند که چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند. در صورتی که طبق قانون، این موضوع اصلا حل شده است و در آن به شکل شفاف در مورد این موضوع صحبت شده و نمی‌دانم چرا این حرف‌ها را می‌زنند. 

اکبری با اشاره به مخالفت‌های کارشناسان و منتقدان با طرح حذف غربالگری گفت: اتفاقا موضوع غربالگری نه‌تنها حذف نشده، بلکه قانونمندتر هم شده است. البته خودم با غربالگری مخالفم ولی قانون این را نمی‌گوید. این افراد شاید قانون را نخوانده‌اند؛ در ماده ۵۳ کامل در مورد این موضوع نوشته شده است. 

وی افزود: حتی برای کسانی که از مخالفت با طرح سقط جنین سخن می‌گویند، وضع به همین شکل است. چون ماده ۵۳ به آن پرداخته و حذف و جلوگیری از سقط جنین کاملا دروغ است. این افراد ناآگاه هستند و شما هم دروغگویان را تشویق می‌کنید. باید نشان دهید که دروغ می‌گویند. اصلا این موضوعات حاشیه‌ای است و مساله جمعیت در آن مطرح نیست و خواندن پیش‌نویس مصوب مجلس اسلامی، واقعیت موضوع را روشن می‌کند.

اما آیا این اظهارنظرها موجب برکناری اسماعیل اکبری، مشاور عالی وزارت بهداشت شد؟ آن هم کمتر از ۲ ماه مانده به پایان عمر دولت دوازدهم!

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.