Sunday, 3 July , 2022
امروز : یکشنبه, ۱۲ تیر , ۱۴۰۱ - 4 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 15381
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۴۴ |

وجود ۸۴۰۰۰۰۰ سالمند در ایران

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت با بیان اینکه حجم جمعیت سالمند در ایران به سرعت درحال افزایش است، گفت: در سال ۹۵، ۷ میلیون و ۴۶۰ هزار سالمند داشتیم که این رقم امسال به ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار رسیده است. دکتر سید حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت […]

وجود ۸۴۰۰۰۰۰ سالمند در ایران

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت با بیان اینکه حجم جمعیت سالمند در ایران به سرعت درحال افزایش است، گفت: در سال ۹۵، ۷ میلیون و ۴۶۰ هزار سالمند داشتیم که این رقم امسال به ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار رسیده است.

دکتر سید حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص قانون جوانی جمعیت که اخیرا تصویب و ابلاغ شده است، به پیشینه این طرح اشاره و عنوان کرد: از سال ۸۸ و ۸۹ و زمان دولت دهم مشوق های جعیتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی وضع شد و بعد از نگرانی که مقام معظم رهبری ابراز کردند در سال ۹۱ به یک مصوبه در شورا تبدیل شد.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری دستور دادند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و به طور مشخص وزیر بهداشت وقت، مصوبه را از طریق مجلس به قانون تبدیل کنند که اقدامات بسیار خوبی در همین راستا و در کمیسیون های مربوطه انجام شد اما به قانون تبدیل نشد. در مجالس بعدی هم همین اتفاق رقم خورد و کماکان این وضعیت ادامه داشت.

برکاتی تصریح کرد: پس از گذشت چند سال و در افتتاحیه مجلس جدید، نمایندگان که خدمت مقام معظم رهبری رسیدند ایشان هم گلایه کردند و هم دستور دادند که وضعیت جمعیت کشور مدیریت شود. ایران از سال ۱۳۵۵ تا به امروز که یک جمعیت کاملا جوان با متوسط سن ۲۲ سال بود به یک جمعیت متوسط با سن ۳۲ سال رسیده به این معنا که کشور ما ۱۰ سال پیر شده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت افزود: آینده نگاری سازمان ملل برای سال ۲۰۵۰ میلادی کشورها تصویر می کند که در آن ۴ منطقه آمریکای شمالی، اروپای غربی، آسیای جنوب شرقی (ایران) و اقیانوسیه (نیوزیلند) سالمندان بالای ۳۰درصد خواهند داشت که ما در این حوزه با کشورهای غربی تفاوت داریم. حجم تولدها در دهه ۶۰ به طور متوسط حدود ۲میلیون و ۱۰۰ هزار نوزاد بود یعنی یک گروه جمعیتی حدود ۲۲ میلیون نفری که در سال ۱۴۲۰ سالمند خواهند بود.

وی در ادامه با اشاره به ضروت ترمیم وضعیت جمعیت کشور، گفت: حجم جمعیت سالمند ما به سرعت درحال افزایش است. در سال ۹۵، ۷ میلیون و ۴۶۰ هزار سالمند داشتیم که این رقم امسال به ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار رسیده است به این معنا که در یک بازه زمانی ۵ ساله حدود ۱۶ درصد به آمار سالمندان کشور اضافه شده است.

برکاتی در پایان با بیان اینکه رشد جمعیت کشور کمتر از یک درصد و ۰.۷ بوده و این درحالی است که رشد سالمندان ۳ درصد است، عنوان کرد: این آمار نشان دهنده این موضوع است که رشد سالمندان ۴ برابر رشد جمعیت است. درصورتی که شرایط همین گونه ادامه پیدا کند به جایی خواهیم رسید که نسبت جمعیت مولد یعنی بین  ۱۵ تا ۶۵ سال کشورمان نسبت به دوطیف جمعیت دیگر بسیار بسیار کم خواهد شد.

 


 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.