Sunday, 3 July , 2022
امروز : یکشنبه, ۱۲ تیر , ۱۴۰۱ - 4 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 14320
  پرینتخانه » قـطـار اخـبـار, جامعه تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۳ |
سازمان بهزیستی اعلام کرد

وجود ۳۵۶۰ سالمند مجهول‌الهویه در ایران

سرپرست دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی گفت: ۲۵ درصد سالمندان مراکز حمایتی مجهول‌الهویه یا فاقد سرپرست موثر هستند و با دستور قضایی به سازمان بهزیستی معرفی شده‌اند. فریده باغ علیشاهی، سرپرست دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر از سالمندان کشور در […]

وجود ۳۵۶۰ سالمند مجهول‌الهویه در ایران

سرپرست دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی گفت: ۲۵ درصد سالمندان مراکز حمایتی مجهول‌الهویه یا فاقد سرپرست موثر هستند و با دستور قضایی به سازمان بهزیستی معرفی شده‌اند.

فریده باغ علیشاهی، سرپرست دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر از سالمندان کشور در مرکز شبانه روزی حمایتی توانبخشی اقامت دارند که از این تعداد، ۲۵ درصد مجهول‌الهویه فاقد سرپرست موثر هستند و با دستور قضایی برای نگهداری در مرکز شبانه روزی به سازمان بهزیستی معرفی شده اند.

وی افزود: یعنی تمامی این ۲۵ درصد مجهول نیستند و درصد قابل توجهی از آن‌ها فاقد سرپرست موثر هستند.

باغ علیشاهی ادامه داد: ۸۰ هزار سالمند ازدواج نکرده اند و با اضافه شدن آمار دهه ۶۰ به این تعداد، حدود سه میلیون سالمند مجرد خواهیم داشت که این خطر جدی است.  ما باید برای این افراد مراقب وارد کنیم، در وضعیت کنونی ۹ و نیم درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند و در ۳۰ سال آینده یعنی تا سال ۱۴۳۰، این رقم به ۳۳ درصد خواهد رسید؛ لازم و ضروری است که ابعاد مختلف موضوع بررسی شود و برنامه ریزی جامع و دقیقی در خصوص رفع موانع صورت بگیرد.

وی در رابطه با برنامه ریزی‌ها در اینباره تصریح کرد: بر اساس ماده ۷ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت و بر اساس رسالت سازمان توانبخشی، توانمند سازی و ارتقاء سطح سلامت جسمانی و روانی_اجتماعی و افزایش سطح آگاهی سالمندان در دستور کار و برنامه‌های سازمان است و این خدمات را در قالب فعالیت‌های مختلف تعریف می‌کند و الان هم در جریان و در حال انجام است.

باغ علیشاهی بیان کرد:سالمندانی که توان نگهداری از آن‌ها در خانه میسر نیست، در مراکز سازمان مراقبت می‌شوند  و خدمات آموزشی_توانبخشی در مراکز روزانه وخدمات تخصصی توانبخشی در منزل هم داریم.

سرپرست دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور داد: در ده سال اخیر توسعه مراکز مراقبت در منزل را داشتیم که طی آن، بخش غیردولتی مراقبانی را آموزش می‌دهد و به منازل اعزام می‌کند و این مراقبان تحت نظارت کارشناس علوم مراقبت و توانبخشی، خدمات مراقبتی به سالمندان ارائه می‌دهند. این مرکز پل ارتباطی بین خانواده و بهزیستی شهرستان است تا مشکلاتی که امکان رفع دارد، توسط سازمان حل شود و علاوه بر نظارت‌ها و ارزیابی‌ها، از طریق این مراقبان سازمان در جریان امور قرار بگیرد.

باغ علیشاهی همچنین مطرح کرد: علاوه بر خدمات توانبخشی_مراقبتی که از طریق بخش غیر دولتی ارائه می‌شود، خدمات حمایتی به صورت خدمات مستمر مالی نیز داریم. به این صورت که حق پرستاری در ماده ۷ قانون تعریف شده که به عضو مراقب خانواده جهت حمایت از سالمند دارای معلولیت شدید و خیلی شدید پرداخت می‌شود، اگر سالمندی تنها باشد می‌تواند از این کمک هزینه استفاده کند و از خدمات مراقبان غیر رسمی که از اقوام و یا همسایگان او هستند یا حتی مراقبان آموزش دیده بهره بگیرد. ما در سال‌های آتی توسعه این خدمات را در دستور کار داریم و حتی در برنامه هفتم توسعه که در حال تدوین است به این موضوع پرداخته میشود.

وی ادامه داد: در سال جاری فراکسیون سلامت سالمندی در مجلس شورای اسلامی شروع به کار کرده و جلساتی برای رفع موانع این موضوع برگزار می‌کند.

باغ علیشاهی در پاسخ به اینکه ما چند سالمند مجهول الهویه داریم گفت: به طور کل ۳ هزار و ۵۶۰ سالمند مجهول الهویه و فاقد سرپرست موثر داریم که با دستور قضایی به سازمان معرفی شده اند.

سرپرست دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور در رابطه با اقدامات صورت گرفته اظهار کرد: در مراکز شبانه روزی خدمات مختلف توانبخشی پزشکی، آموزشی و اجتماعی  چه برای افراد سالمند و چه افرادی که با پذیرش عادی وارد مرکز می‌شوند در نظر گرفته شده است. افراد مجهول الهویه به دلیل نبود سرپرست، نیازهای ویژه‌ای دارند و کمک هزینه‌ سازمان برای این گروه  رقم بالاتری است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه برخی از  افراد مجهول الهویه نیاز به خدمات درمانی دارند، یک ردیف اعتباری به نام کمک هزینه درمان و نگهداری افراد مجهول الهویه از دو سال پیش در ردیف‌های اعتباری برنامه و بودجه تعریف شده که سالانه بودجه‌ای خاص  به این امر تخصیص پیدا می‌کند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.