Tuesday, 18 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ - 15 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 3144
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵ |

واکنش دولت ایران به طرح مجلس برای اخراج بازرسان آژانس

  سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست مطبوعاتی‌اش با خبرنگاران در واکنش به بیانیه تروییکای اروپا درباره غنی سازی ۲۰ درصدی گفت که کشورهای اروپایی به عنوان مشارکت کننده در مذاکرات برجام و امضا کننده این توافق نامه نه تنها به وظایف خود عمل نکردند، بلکه شریک نقض برجام توسط آمریکا نیز شدند. سعید خطیب […]

واکنش دولت ایران به طرح مجلس برای اخراج بازرسان آژانس
 

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست مطبوعاتی‌اش با خبرنگاران در واکنش به بیانیه تروییکای اروپا درباره غنی سازی ۲۰ درصدی گفت که کشورهای اروپایی به عنوان مشارکت کننده در مذاکرات برجام و امضا کننده این توافق نامه نه تنها به وظایف خود عمل نکردند، بلکه شریک نقض برجام توسط آمریکا نیز شدند.

سعید خطیب زاده در ادامه تأکید کرد که سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان بهتر از هر کسی می‌دانند اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی، در چارچوب و وفق این توافق نامه بین‌المللی و برای حفظ آن است.

فرانسه، بریتانیا و آلمان با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران بیش از پیش منجر به «تضعیف» برجام خواهد شد. بنابراین این سه کشور اروپایی عضو برجام از ایران خواستند تا «فورا» روند غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد را متوقف کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران از «نقض مکرر و تمام و کمال برجام توسط سه کشور اروپایی امضاکننده برجام» به عنوان یک بیماری نام برد و گفت: «حل بیماری در انجام تعهدات است. با بازگشت اروپا و آمریکا به تعهداتشان ما هم به تعهدات خود بازمی‌گردیم، اقدام موثر در برابر اقدام موثر.»

خطیب زاده در بخش دیگری از نشست مطبوعاتی‌اش در پاسخ به خبرنگاری که از او درخصوص اظهارات نائب رئیس مجلس ایران درباره اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوم اسفند ماه گفت: «قانون راهبردی مجلس در خصوص این موضوع روشن است. بنابراین احتمال دارد این نماینده مجلس می‌خواسته به بند۶ این قانون ارجاع دهد که می‌گوید در صورت عمل نکردن طرف‌های متعاهد در برجام به تعهداتشان، نظارت‌های فراپادمانی متوقف می‌شود که البته این به معنای اخراج بازرسان آژانس نیست.»

خطیب زاده در ادامه تأکید کرد که همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب ان.پی.تی و تعهداتش در فضای عدم اشاعه سلاح های هسته ای ادامه خواهد داشت.

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.