Friday, 12 August , 2022
امروز : جمعه, ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱ - 15 محرم 1444
شناسه خبر : 9196
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, سیاست, صفحه ویژه انتخابات تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸ |

هشدار احمد خاتمی به کسانی رأی باطله دادند و در انتخابات شرکت نکردند

  احمد خاتمی در مراسم گرامیداشت روز ملی بسیج استادان در تالار فردوسی تهران بیان کرد: دولت اسلامی نیاز به بازوان توانمندی در عرصه فرهنگی دارد که شما عزیزان این بازوان هستید تا بتوانید در اداره کشور و حل معضلات فرهنگی نقش ویژه‌ای داشته باشید. جلسه امروز به نام شهید چمران و شهید فخری زاده […]

هشدار احمد خاتمی به کسانی رأی باطله دادند و در انتخابات شرکت نکردند
 

احمد خاتمی در مراسم گرامیداشت روز ملی بسیج استادان در تالار فردوسی تهران بیان کرد: دولت اسلامی نیاز به بازوان توانمندی در عرصه فرهنگی دارد که شما عزیزان این بازوان هستید تا بتوانید در اداره کشور و حل معضلات فرهنگی نقش ویژه‌ای داشته باشید. جلسه امروز به نام شهید چمران و شهید فخری زاده مزین است این دو عزیز هم در عرصه دانش و هم جهاد پیشتاز بوده‌اند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به حضور مردم در انتخابات یادآور شد: همواره انتخابات با شکوه برگزار می‌شود، اما این دوره شکوه خاصی داشت و از ویژگی‌های متعددی برخوردار بود، چرا که در طول این سال‌ها بی‌سابقه بود که خارجی‌ها بخواهند مردم را از حضور از پای صندوق‌های رای منصرف کنند. تصور آنها این بود که حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد پای صندوق رای حاضر خواهند شد و حتی در این رابطه نظرسازی‌ها کردند، اما هیچ کدام از این کارها به نتیجه نرسید و شاهد بودیم که بیش از ۴۸ درصد مردم در شرایطی که کرونا بود و عده‌ای ترس از جانشان داشتند انتخابات برگزار شد. حداقل ۱۰ درصد عدم حضور مردم به دلیل کرونا بوده است. همچنین دستگاه‌های هویت سنجش از اول تا آخر شب دچار اخلال بودند و قطع می‌شدند. ما نمی‌خواهیم کسی را متهم کنیم و اما دستگاه‌های قضایی باید به این موضوع رسیدگی کنند به دلیل این اخلال‌ها ما در شورای نگهبان عنوان کردیم اگر دستگاه اشکال داشت رای گیری به صورت دستی انجام شود.

وی ادامه داد: نیامدن ۲۰ تا ۲۵ درصد مردم در پای صندوق رای معمول است. حضور ۹۸ درصدی مردم برای رفراندوم بی‌نظیر بود. این‌که اکنون عده‌ای می‌گویند مردم چرا پای صندوق رای نیامدند باید پاسخ‌گوی این پرسش خودشان باشند که شما مسئول بوده‌اید. فرافکنی‌های شما را کسی باور نمی‌کند. دشمنان ما به صراحت گفتند که می‌خواهیم ایران را براندازیم، اما به کوری چشم‌شان نتوانستند.

امام جمعه موقت تهران با تقسیم مردم به پنج گروه در امر انتخابات، توضیح داد: نخستین گروه افرادی هستند که پای کار آمدند و نامزد آنها رای آورد یعنی جریان انقلابی و مدافع ولایت. گروه دوم آنهایی هستند که نامزدشان رای نیاورد اما حضورشان برای ما بسیار محترم است. شاهد بودیم که نامزدهایی آمدند و صحبت‌هایی کردند که اکنون باید از مردم برای اظهارات خودشان عذرخواهی کنند. گروه دیگر افرادی هستند که آمدند و رای باطله دادند که حدود چهار میلیون نفر هستند ما به آنها تذکر می‌دهیم که شما در رقم‌زدن سرنوشت کشور فرصت سوزی کردید. گروه دیگر مردم افرادی بودند که پای صندوق رای نیامدند آنها به دلیل کرونا یا معطلی زیاد در هوای گرم عذری داشتند که اجرشان کم نیست. همچنین گروه آخر افرادی هستند که با هدف آسیب زدن به انقلاب از حضور پای صندوق رای طفره رفتند و به این گروه اعلام می‌کنم که این انقلاب و نظام شجره طیبه است اصل آن ثابت است و با این بادها نمی‌ارزد.

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی ایران ریشه در عمق جانها و دل‌ها دارد. چنین نظامی جنس‌اش جنس انبیاء و امامان است. رئیس جمهور جدید و مسئولان باید بدانند که وعده‌های خدا مشروط است جریانی که اکنون روی کار آمده باید به عمل‌شان وفادار باشد و مقابله با فساد را در عمل نشان دهد که آقای رئیسی این کار را کرده است. معیشت، بیکاری و مسکن سه نیاز فوری جامعه است.

حجت‌الاسلام خاتمی در پایان با اشاره به ۱۱ نکته اظهار کرد: تعهد، کاربلدی، انقلابی بودن، دست پاک بودن، لیاقت مدار بودن، ولایت‌مدار بودن، توجه به گفته «ما می‌توانیم»، برخورد صادقانه، برخورد وفادارانه، اعتقاد داشتن به توانمندی داخل و اجزای مدیریتی، ۱۱ نکته‌ای است که مسئولان و مدیران در دور جدید باید به آن توجه داشته باشند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.