Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 8499
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, امــروز در تــاریخ, سیاست تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۲ |

تعلیق حق رأی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل به علت بدهی

  دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید ایران و چهار کشور دیگر به دلیل بدهی بابت پرداخت سهم خود به بودجه عملیاتی سازمان ملل، حق رأی خود را در مجمع عمومی از دست می‌دهند. آنتونیو گوترش در نامه‌ای خطاب به ولکان بزکیر (رئیس مجمع عمومی) اعلام کرده است علاوه بر ایران و آفریقا، سه کشور آفریقایی […]

تعلیق حق رأی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل به علت بدهی
 

دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید ایران و چهار کشور دیگر به دلیل بدهی بابت پرداخت سهم خود به بودجه عملیاتی سازمان ملل، حق رأی خود را در مجمع عمومی از دست می‌دهند.

آنتونیو گوترش در نامه‌ای خطاب به ولکان بزکیر (رئیس مجمع عمومی) اعلام کرده است علاوه بر ایران و آفریقا، سه کشور آفریقایی دیگر شامل کومور، سائو تومه و پرینسیپ و سومالی نیز حق عضویت خود را نپرداخته‌اند.

گوترش در عین حال اعلام کرده است این کشورها می‌توانند در مجمع عمومی فعلی که در ماه سپتامبر به پایان می‌رسد رأی دهند.

طبق نامه اخیر دبیرکل سازمان ملل، حداقل پرداخت‌های لازم برای احیای حق رأی عبارت‌اند از: ۱۶ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۲۹۸ دلار برای ایران، ۲۹ هزار و ۳۹۵ دلار برای آفریقای مرکزی، ۸۷۱ هزار و ۶۳۲ دلار برای کومور، ۸۲۹ هزار و ۸۸۸ دلار برای سائو تومه و پرینسیپ و یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۶۴۰ دلار برای سومالی.

در همین زمینه وزیر امور خارجه ایران گفت: در دنیایی که سیاه، سفید است سازمان ملل ایران را به دلیل بدهی، از حق رأی در مجمع عمومی سازمان ملل محروم کرد.

ظریف افزود: آنچه در نظر گرفته نشد این است: تروریسم اقتصادی به ایران اجازه پرداخت بابت غذا نمی‌دهد چه برسد به بدهی‌های سازمان ملل. این نامه من به گوترش است.

سازمان ملل می‌تواند این پول را از محل ۱۱۰ میلیون دلاری که آمریکا در دزدی دریایی اخیر به سرقت برد نیز به دست بیاورد.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.