Sunday, 3 July , 2022
امروز : یکشنبه, ۱۲ تیر , ۱۴۰۱ - 4 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 17570
  پرینتخانه » سیاست, حمله روسیه به اوکراین, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱ |
«با حساسیت موضوعات را پیگیری می کنیم»

نخستین واکنش ایران به بحران اوکراین

وزارت خارجه جمهوری اسلامی به تحولات اوکراین واکنش نشان داد. سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین تحولات در اوکراین اظهار داشت: ما با حساسیت موضوعات مرتبط با این کشور را پیگیری می کنیم.  سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران تمام طرفها را به خویشتنداری دعوت و معتقداست باید ازهرگونه اقدامی […]

نخستین واکنش ایران به بحران اوکراین

وزارت خارجه جمهوری اسلامی به تحولات اوکراین واکنش نشان داد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین تحولات در اوکراین اظهار داشت: ما با حساسیت موضوعات مرتبط با این کشور را پیگیری می کنیم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران تمام طرفها را به خویشتنداری دعوت و معتقداست باید ازهرگونه اقدامی که به تشدید تنش ها منجر شود اجتناب کرد. 

خطیب‌زاده همه طرف ها را برای تلاش به منظور حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو و در چارچوب مسالمت آمیز فراخواند و افزود: متاسفانه مداخلات و اقدامات تحریک آمیز ناتو با محوریت آمریکا شرایط را در این منطقه پیچیده تر کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره اوضاع اوکراین و ایفای نقش میانجی از سوی ایران نیز اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف با اوکراین و روسیه در ارتباط بوده است و با هر دو کشور روابط محترمانه و دوستانه داشته و داریم و با روسیه روابط همسایگی داریم.مهمترین موضوع برای ما این است که منطقه اوراسیا نمی‌تواند شاهد درگیری دیگری باشد. تلاش کردیم دو کشور ترغیب شوند برای گفت‌وگوها برای حل و فصل مسائل فیمابین از طریق راه‌حل سیاسی و صلح آمیز. متاسفیم که برخی طرف‌های غربی بر عکس در طبل جنگ می‌کوبند و تلاش می‌کنند بر این اختلاف مواد آتش زا ریخته و یا شعله ور کنند. همه را ترغیب می‌کنیم کمک کنند این فضای پر تنش و اختلافی از طریق مسالمت آمیز حل شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: ایالات متحده مسئول بسیاری از جنگ‌ها طی دو دهه گذشته در منطقه غرب آسیا و منطقه شامات بوده و تنش‌ها در منطقه اوراسیا. جدا به جامعه جهانی توصیه می‌کنیم آمریکا را از افزایش تنش در آن منطقه بازدارند.

امیرعبداللهیان نیز اخیرا با همتای اوکراینی تلفنی گفتگو کرد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.