Friday, 17 September , 2021
امروز : جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰ - 10 صفر 1443
شناسه خبر : 5680
  پرینتخانه » جامعه, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۲ |

نتیجه پژوهش های جدید درباره کاهش مصرف گوشت در جهان

  طبق مطالعات جدید، گزینه‌های جایگزین گوشت حیوانی تا سال ۲۰۳۵ در اروپا سهم بیشتری پیدا خواهند کرد. پژوهش انجام شده از سوی گروه مشاوره بوستون و شرکت بلو هورایزن نشان می‌دهد که مصرف گوشت در اروپا تا سال ۲۰۳۵ سیر نزولی خواهد داشت چرا که پروتئین‌های گیاهی جایگزین از نظر قیمت و کیفیت با […]

نتیجه پژوهش های جدید درباره کاهش مصرف گوشت در جهان
 

طبق مطالعات جدید، گزینه‌های جایگزین گوشت حیوانی تا سال ۲۰۳۵ در اروپا سهم بیشتری پیدا خواهند کرد.

پژوهش انجام شده از سوی گروه مشاوره بوستون و شرکت بلو هورایزن نشان می‌دهد که مصرف گوشت در اروپا تا سال ۲۰۳۵ سیر نزولی خواهد داشت چرا که پروتئین‌های گیاهی جایگزین از نظر قیمت و کیفیت با گوشت برابری خواهند کرد.

تنها در سال ۲۰۲۰ در سراسر جهان ۵۷۴ میلیون تن گوشت، غذاهای دریایی، لبنیات و تخم مرغ مصرف شده است که تقریبا به ازای هر نفر برابر با ۷۵ کیلوگرم است. از سوی دیگر سال گذشته حدود ۱۳ میلیون تن پروتئین جایگزین در سطح جهان مصرف شده است که سهمی دو درصدی در بازار دارد.

تحقیق صورت گرفته پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۳۵ سهم پروتئین‌های گیاهی به ۱۱ درصد یعنی ۹۷ میلیون تن از بازار گوشت، غذاهای دریایی و لبنیات برسد.

اما این سهم حتی می‌تواند در دهه آینده بیشتر شود و به ۲۲ درصد برسد چرا که با نوآوری‌های فنی می‌توان پروتئین گیاهی ارزان‌تر و با کیفیت بهتری عرضه کرد.

با رشد گیاهخواری در سراسر جهان، شمار زیادی از مردم پیش از این در سبد غذایی خود گزینه‌های جایگزین گیاهی را قرار داده‌اند.

https://www.pngkit.com/png/detail/21-219302_fork-fork-with-meat.png

طبق تحقیقی که در سال ۲۰۲۰ از سوی سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای وگانز در آلمان که مخصوص غذاهای گیاهی است انجام شده است، نشان می‌دهد شمار گیاهخواران تنها در آلمان در طی چهار سال دو برابر شده است و از ۱.۳ میلیون نفر به ۲.۶ میلیون نفر رسیده است که ۳.۲ درصد جمعیت این کشور است.

علاوه بر آلمان، این مطالعه همچنین عادات مصرف‌کنندگان در شش کشور اروپایی از جمله اتریش، پرتغال و فرانسه را بررسی کرده‌ است. به طور متوسط، حدود یک سوم افراد در این سه کشور به عنوان افراد «نیمه‌گیاهخواری» (فلکسیترین) شناخته شده‌اند که تصمیم گرفته‌اند گوشت کمتری بخورند.

دانشمندان می‌گویند، مزایای استفاده از پروتئین گیاهی شامل انتشار کربن کمتر، نگرانی‌های اخلاقی کمتر و کاهش تاثیرات زیست محیطی در دام پروشی است.

طبق گزارش گروه مشاوره بوستون، کاهش مصرف گوشت می‌تواند به اندازه از بین رفتن انتشار سالانه گاز دی‌اکسید کربن در جو کشوری مانند ژاپن کمک کند و آب را برای مصرف ۴۰ ساله شهروندان لندنی ذخیره کند.

تاد بردبری، مدیر کارزاری در دفاع از حقوق حیوانات در این زمینه می‌گوید: «زمانی در آینده نزدیک فرا می‌رسد مصرف گوشت به اندازه‌ای کم می‌شود که پروتئین‌های گیاهی بخش قابل توجهی از مصرف پروتئین جهانی را تشکیل می‌دهد.»

وی اضافه می‌کند: «تولید پروتئین‌های گیاهی و غذاهای گیاهی به منابع کمتری نیاز دارد و گازهای گلخانه‌ای کمتری نسبت به گوشت و محصولات لبنی تولید می‌کند و البته نیازی به کشتار و بهره‌برداری غیرضروری از حیوانات نیست.»

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.