Tuesday, 16 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ - 19 محرم 1444
شناسه خبر : 10799
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۶ |

مرگ سه عضو «حزب‌الله» در درگیری های جنوب بیروت

  خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که دست‌کم پنج نفر از جمله سه نفر از اعضای حزب‌الله لبنان روز یکشنبه در درگیری جنوب بیروت کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند. خشونت در منطقه خلده، نزدیک پایتخت هنگامی آغاز شد که عده‌ای در مراسم تشییع جنازه یکی از اعضای حزب‌الله کمین کرده بودند. طبق گزارش خبرگزاری […]

مرگ سه عضو «حزب‌الله» در درگیری های جنوب بیروت
 

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که دست‌کم پنج نفر از جمله سه نفر از اعضای حزب‌الله لبنان روز یکشنبه در درگیری جنوب بیروت کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

خشونت در منطقه خلده، نزدیک پایتخت هنگامی آغاز شد که عده‌ای در مراسم تشییع جنازه یکی از اعضای حزب‌الله کمین کرده بودند. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، این حمله منجر به تبادل آتش بین طرفداران این حزب شیعه لبنان و ساکنان سنی منطقه شد.

شامگاه شنبه علی شبلی، یکی از اعضای حزب‌الله لبنان از فاصله نزدیک در یک عروسی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در منطقه خالده کشته شد. امروز مراسم تشییع جنازه وی برگزار شد.

یک منبع نظامی به خبرگزاری فرانسه گفت که پس از خشونت‌های روز یکشنبه، نیروهای ارتش به‌صورت دسته جمعی مستقر شده‌اند و «نیروهای کمکی» را به منطقه خلده فرستاده‌اند.

ارتش در بیانیه‌ای هشدار داد که «به روی هر فرد مسلح در مسیر خلده و به هر کسی که از هر نقطه دیگر تیراندازی کند، شلیک خواهد کرد.»

حزب‌الله از ارتش و نیروهای امنیتی خواست که عاملان «کمین» را بازداشت کنند.

نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید نیز خواستار «خویشتنداری» شد و نسبت به اختلاف‌های مذهبی هشدار داد.

آسوشیتدپرس ریشه این خشونت را در انتقام شخصی توصیف کرد و با ارجاع به رسانه‌های لبنانی گفت مردی از یکی از قبایل سنی خلده شنبه شب علی شبلی را کشت که در نهایت بازداشت شد و خانواده وی این حمله را انتقامگیری ارزیابی کردند. خانواده فرد مظنون به قتل، شبلی را متهم کردند که یک سال پیش یکی از اقوام آن‌ها را در یک تیراندازی کشته است. آن‌ها گفتند مقامات هرگز شبلی محاکمه نشد زیرا او تحت حمایت گروه حزب‌الله بود.

این خشونت در شرایطی رخ می‌دهد که لبنان از زمان قیام مردمی در پاییز ۲۰۱۹ علیه طبقه حاکم متهم به فساد، نزدیک به دو سال در بحران اقتصادی بی‌سابقه و افزایش بی‌ثباتی سیاسی گرفتار شده است.

درگیری‌های طایفه‌ای و فرقه‌ای سال گذشته نیز در منطقه خلده شدت گرفته بود.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.