Tuesday, 18 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ - 15 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 5362
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸ |
وزیر امور خارجه فرانسه

مذاکرات هسته ای تحت تأثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار گرفته

آغاز تعطیلات سال نو در این هفته و نیز شروع کارزار تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری ایران در آینده نزدیک احتمالاً مسائل را پیچیده‌تر می‌کند.
مذاکرات هسته ای تحت تأثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار گرفته
 

وزیر امور خارجه فرانسه گفت که تلاش‌ها برای احیای مذاکرات هسته‌ای با ایران به دلیل «مشکلات تاکتیکی» و وضعیت داخلی ایران در دوران پیش از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه، متوقف شده است.

فرانسه همراه با بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا در تلاشند تا آمریکا و ایران را به پای میز مذاکرات غیر رسمی بکشانند که نخستین گام برای احیای برجام خواهد بود.

در حالی که تا کنون هیچ یک از طرف‌های امضا کننده برجام گامی عملی برای بازگرداندن آمریکا و احیای این توافق بین‌المللی برنداشته‌اند، آغاز تعطیلات سال نو در این هفته و نیز شروع کارزار تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری ایران در آینده نزدیک احتمالاً مسائل را پیچیده‌تر می‌کند.

ژان ایو لودریان در برابر نمایندگان مجلس سنای فرانسه گفت: «یک مشکل تاکتیکی و همچنین یک مسئله داخلی در ایران وجود دارد. ایران در وضعیت ویژه‌ای قرار گرفته زیرا انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه ژوئن (خرداد) نزدیک است.»

وزیر خارجه فرانسه به طور دقیق نگفت که منظورش از «مشکل تاکتیکی» چیست اما افزود: «در حالی که اخیرا اراده مشخصی برای بازگشت به مذاکرات به وجود آمده بود، تنش‌ها برطرف نشد و نیاز به برقراری آرامش تبدیل به فوریت شد.»

لودریان همچنین گفت: «بازگشت به برجام فقط نقطه شروع است.»

ایران گسترش گفتگوهای هسته‌ای به سایر موضوعات را رد کرده است. از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ایران به تدریج از تعهدات خود در این پیمان کاسته است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.