Wednesday, 18 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱ - 17 شوال 1443
شناسه خبر : 16490
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۷:۲۵ |

مخالفت روسیه با پیشنهاد اردوغان درباره اوکراین

سخنگوی کرملین در اظهاراتی در واکنش به پیشنهاد رئیس جمهور ترکیه برای تسهیل دیدار رو در روی رهبران اوکراین و روسیه تاکید کرد، هیچ تدارکی برای دیدار روسای جمهور روسیه و اوکراین در حالی که اوکراین همچنان با تسلیحات پر می‌شود و به توافقات مینسک پایبند نیست، انجام نمی شود. پیشتر رجب طیب اردوغان گفته […]

مخالفت روسیه با پیشنهاد اردوغان درباره اوکراین

سخنگوی کرملین در اظهاراتی در واکنش به پیشنهاد رئیس جمهور ترکیه برای تسهیل دیدار رو در روی رهبران اوکراین و روسیه تاکید کرد، هیچ تدارکی برای دیدار روسای جمهور روسیه و اوکراین در حالی که اوکراین همچنان با تسلیحات پر می‌شود و به توافقات مینسک پایبند نیست، انجام نمی شود.

پیشتر رجب طیب اردوغان گفته بود می خواهد دیداری رو در رو میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی او را تسهیل کند.

پسکوف به خبرگزاری اسپوتنیک در پاسخ به این که آیا اردوغان این ایده را با پوتین در میان گذاشته و آیا مقدمات این دیدار در حال انجام است یا خیر  گفت: فعلا هیچ چیز و هیچ تدارکی در مورد این دیدار وجود ندارد.

این سخنگوی کرملین خاطرنشان کرد که مقامات اوکراین به تعهدات خود عمل نمی کنند و تسلیحات وارد این کشور می شود.

پسکوف تاکید کرد: در حال حاضر تنها مساله پر کردن اوکراین با تسلیحات و عدم پایبندی این کشور به توافقات مینسک وجود دارد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور ال سالوادر در شهر آنکارا گفت: “امید ما این است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین را در اسرع وقت نزد یکدیگر آورده و اطمینان حاصل کنیم که آنها دیداری رو در رو با یکدیگر داشته باشند.

اردوغان تاکید کرد که هم برای سفر خود به اوکراین و هم برای سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ترکیه اهمیت زیادی قائل است.

او خاطرنشان کرد: من در ابتدای ماه آینده میلادی به اوکراین سفر خواهم کرد.

از سوی دیگر وزیر امور خارجه ترکیه نیز بیان داشت، در راستای کاهش تنش ها بر سر اوکراین، مذاکرات روسیه با آمریکا و ناتو “تعیین کننده” خواهد بود.

چاووش اوغلو روز چهارشنبه پس از نشست کابینه دولت ترکیه در آنکارا به خبرنگاران گفت: گفت‌وگوها بین ناتو و روسیه و آمریکا و روسیه از این بابت تعیین‌کننده خواهد بود.

چاووش اوغلو با اشاره به برنامه ریزی ها برای دیدار آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در ژنو گفت: “تنش ها ادامه دارند و جدی هستند. ما به تماس های خود ادامه خواهیم داد. هدف کاستن از تنشها است.

چاووش اوغلو در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات اخیر مربوط به روابط بین ارمنستان و ترکیه گفت که نمایندگان ویژه دو کشور در دیدار خود در روز جمعه درباره اهداف و انتظارات مربوط به روند عادی سازی روابط گفتگو کردند.

چاووش اوغلو گفت: “هدف عادی سازی کامل روابط با ارمنستان است. ما این را توضیح دادیم. ارمنستان نیز از این موضوع بسیار خرسند است.”

وی افزود که طرفها علاوه بر انتصاب نمایندگان ویژه خود و از سرگیری پروازهای تجاری بین استانبول و ایروان، روی گام‌های دیگری که می‌توانند بردارند، کار خواهند کرد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.