Friday, 22 October , 2021
امروز : جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ - 16 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 4534
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰ |

قتل ۱۳۶ زن در سال گذشته در افغانستان

وزارت امور زنان افغانستان می‌گوید در سال جاری خورشیدی دست‌کم ۱۳۶ زن در نتیجه خشونت‌های خانوادگی در این کشور به قتل رسیدند. رویا دادرس، سخنگوی این وزارت به بی‌بی‎سی گفت که این رقم نسبت به سال گذشته که موارد قتل حدود ۹۰ قضیه بوده، بیش از پنجاه درصد افزایش یافته است. به باور وی، شیوع […]

قتل ۱۳۶ زن در سال گذشته در افغانستان

وزارت امور زنان افغانستان می‌گوید در سال جاری خورشیدی دست‌کم ۱۳۶ زن در نتیجه خشونت‌های خانوادگی در این کشور به قتل رسیدند.

رویا دادرس، سخنگوی این وزارت به بی‌بی‎سی گفت که این رقم نسبت به سال گذشته که موارد قتل حدود ۹۰ قضیه بوده، بیش از پنجاه درصد افزایش یافته است.

به باور وی، شیوع ویروس کرونا و دوران قرنطین سبب حضور بیشتر مردان در خانه و حاد شدن خشونت‌های کوچک و پنهان شده که منجر به قتل شده است.

بیشتر این قضایا در ولایات سرپل، بادغیس، نیمروز، لوگر، غور، دایکندی، بامیان، هرات، جوزجان، بغلان، لغمان، فاریاب، پروان، تخار، کاپیسا و قندوز ثبت شده است.

دادرس افزود که در تمام سال جاری نیز در وزارت زنان هفت هزار قضیه خشونت علیه زنان ثبت شده که چهار هزار قضیه آن که بیشتر بعد جرمی داشتند برای رسیدگی به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شدند.

همچنین به گفته او، حدود دو هزار قضیه دیگر نیز از طریق مشورت حقوقی و نزدیک به هفتصد قضیه نیز از راه میانجیگری حل و فصل شده است.

نزدیک به سه هزار قضیه از مجموع قضیه های ثبت شده هنوز در دوران بوده و کار برای رسیدگی آنها جریان دارد.

به اساس اطلاعات خانم دادرس، بلندترین خشونت ثبت شده که نزدیک به ۱۳۰۰ قضیه بوده، ضرب و شتم است و پس از آن فرار از منزل و پرداخت نکردن نفقه از دیگر قضایا با آمار بلند بوده است.

خشونت علیه زنان در افغانستان یکی از چالش‌های بزرگ اجتماعی است.

رسم و رواج ناپسند، ضعف حاکمیت دولت، عدم برخورد قاطعانه با عاملین خشونت، نفوذ زورمندان در روند رسیدگی به خشونت‌ها، نبود زنان قاضی، وکیل و دادستان، کمبود آگاهی و پایین بودن میزان سواد از دلایل خشونت علیه زنان خوانده می‌شود.


برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.