Tuesday, 28 September , 2021
امروز : سه شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۰ - 21 صفر 1443
شناسه خبر : 5882
  پرینتخانه » فرهنگ و هنر, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۸:۲۷ |

طرح دوباره ماجرای «نفرین فراعنه» در مصر

  ۲۲ زرهپوش که به هیات مرکب‌های مصر باستان آراسته شده بودند اجساد مومیایی ۲۲ پادشاه و ملکه را در خیابان‌های قاهره از «موزه مصر» در نزدیکی میدان تحریر به «موزه ملی تمدن مصر» که در سال ۲۰۱۷ در جنوب قاهره افتتاح شد منتقل کردند. در این مراسم جابه‌جایی اجساد که نیم ساعت به‌طول انجامید، […]

طرح دوباره ماجرای «نفرین فراعنه» در مصر
 

۲۲ زرهپوش که به هیات مرکب‌های مصر باستان آراسته شده بودند اجساد مومیایی ۲۲ پادشاه و ملکه را در خیابان‌های قاهره از «موزه مصر» در نزدیکی میدان تحریر به «موزه ملی تمدن مصر» که در سال ۲۰۱۷ در جنوب قاهره افتتاح شد منتقل کردند.

در این مراسم جابه‌جایی اجساد که نیم ساعت به‌طول انجامید، مرکب‌های طلانشان با شلیک گلوله‌های توپ اجساد مومیایی را به «آرامگاه» تازه تاسیس خود منتقل کردند.

زنان و مردانی در لباس مصریان باستان کاروان حامل اجساد را در مسیر همراهی می‌کردند.

تلویزیون دولتی مصر برنامه‌ای تبلیغاتی برای یادآوری تاریخ و شکوه تمدن باستانی این کشور پخش می‌کرد. موسیقی اصلی این مراسم، قطعه‌ای از محمد منیر، خواننده محبوب مصر بود. همزمان خوانندگان مصری و تونسی دیگر حاضر در مراسم ترانه‌هایی در مدح تمدن مصر خواندند.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر به همراه مصطفی عبدلله، نخست وزیر و اودره ازوله، دبیرکل یونسکو در موزه نوساز تمدن مصر حاضر بودند.

قرار است اجساد این ۲۲ مومیایی از دو هفته دیگر در معرض دید عموم قرار گیرد.

در هفته‌های اخیر، بسیاری از کاربران عرب‌زبان شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #لعنة_الفراعنة حوادث اخیر این کشور یعنی بسته شدن کانال سوئز، تصادف مرگ‌بار قطار و فروریختن یک ساختمان در قاهره را که منجر به مرگ ۲۵ نفر شد، ناشی از نفرین فرعون‌ها و در پیوند با جابه‌جایی اجساد مومیایی توصیف می‌کردند.

نظریه لعنت نفرین‌ها برای نخستین بار در سال ۱۹۲۰ و زمانی مطرح شد که باستان‌شناسان کاشف مقبره و جسد توت‌عن‌خامون، همگی «به شکلی مشکوک» جان خود را از دست دادند.

 


 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.