Wednesday, 19 January , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰ - 16 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 3507
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱ |
معاون اول رئیس جمهور افغانستان

طالبان دستگیرشده باید اعدام شوند

معاون اول رئیس جمهور افغانستان می‌گوید اصلی‌ترین دلیل افزایش ترور در شهرهای بزرگ افغانستان این است که اسرای طالبان فکر می‌کنند در هر صورت عفو می‌شوند و جزای اعمال خود را نمی‌بینند. امرالله صالح، که اکنون موقتا مسئولیت امنیت شهر کابل را به عهده دارد در گزارش نشست امنیتی نوشته که یکی از راه حل‌های […]

طالبان دستگیرشده باید اعدام شوند

معاون اول رئیس جمهور افغانستان می‌گوید اصلی‌ترین دلیل افزایش ترور در شهرهای بزرگ افغانستان این است که اسرای طالبان فکر می‌کنند در هر صورت عفو می‌شوند و جزای اعمال خود را نمی‌بینند.

امرالله صالح، که اکنون موقتا مسئولیت امنیت شهر کابل را به عهده دارد در گزارش نشست امنیتی نوشته که یکی از راه حل‌های اساسی این معضله اعدام شماری از دستگیر شده‌ها است.

او در صفحه فیسبوک خود نوشته است: “این دستگیرشده ها باید اعدام شوند تا درس عبرت برای متباقی گردد… دستگیر شده ها بلبل گونه اعتراف می‌نمایند ولی تمام امیدشان این است که روزی بی مجازات واقعی رها می‌شوند.”

صالح گفته که “هر تروریستی که بازداشت می‌شود باید اعدام شود” و او این موضوع را در جلسه شورای عالی حاکمیت قانون مطرح خواهد کرد.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان این اظهارات آقای صالح را تلاشی برای سبوتاژ روند صلح خوانده‌ است.

او می‌گوید که زندانیان حقوق خاص خود را دارند و کسی نمی تواند زندانی سیاسی و جنگی را اعدام کند.

گروه طالبان همچنین از عواقب اعدام جنگجویان شان هشدار داده است.

دولت افغانستان پیش از آغاز مذاکرات رودرروی حکومت و طالبان بیش از پنج هزار زندانی این گروه از جمله ۴۰۰ زندانی “خطرناک” این گروه را به اساس توافقنامه صلح آمریکا و طالبان آزاد کرد. در اواسط ماه قوس/آذر نیز ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و مسئول دفتر سیاسی این گروه خواهان رهایی هفت هزار زندانی جدید نیز شد.

ترورهای هدفمند در ماه‌های اخیر در افغانستان به گونه چشمگیر افزایش یافته است. در آخرین مورد روز گذشته در شهر کابل دو قاضی زن ترور شدند. اگرچه دولت، طالبان را مسئول این ترورها که قربانیان آن عمدتا کارمندان دولتی، امنیتی، فعالان مدنی و خبرنگاران اند، می‌خواند اما این گروه دست داشتن در بیشتر این رویدادها از جمله قضیه روز گذشته را رد کرده است.

صالح همچنین نوشته که روز گذشته پلیس کابل چندین کودک و نوجوان زیر سن را که برای تعلیمات به مدارس طالبان انتقال داده می‌شدند، شناسایی کرده و به خانواده‌هایشان برگرداندند.

او با اشاره به این رویداد نوشته است که در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ سالانه صدها کودک افغان عمدتا از شمال این کشور هر هفته زیر عنوان تدریس دینی به پاکستان برده می‌شدند.

صالح گفته آن زمان مسئولیت ریاست امنیت ملی را داشت و با وجود آن که این موضوع را با حکومت وقت مطرح کرده بوده، اجازه داده شد که انتقال این کودکان بدون والدین شان ادامه یابد.

او اکنون نوشته است: “اکنون که من سوانح شماری از تروریستان و قوماندان های/فرماندهان طالبان را در ولایات شمال مطالعه می کنم همان هایی اند که پانزده شانزده سال پیش جهت تعلیم و تربیت تروریستی به کراچی و دیگر شهرهای پاکستان برده شده بودند.”

او می‌گوید که اکنون بهای بی پروایی‌های آن سالها پرداخته می‌شود اما هنوز هم دیر نیست و او تلاش خواهد کرد برای جلوگیری از انتقال کودکان فقیر به مراکز طالبانی کاری انجام دهد.

صالح از ایجاد چارچوب حقوقی و قانونی برای ممانعت از این کار خبر داده است.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.