Saturday, 22 January , 2022
امروز : شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰ - 19 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 3497
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵ |

شورای مسلمانان فرانسه منشور ارزش‌های جمهوری را تصویب کرد

  رئیس شورای مسلمانان فرانسه “منشور ارزش‌های جمهوری” را امضا کرد. این منشور ابزارسازی از دین برای اهداف سیاسی را رد می‌کند و برابری زن و مرد را به رسمیت می‌شناسد. وزیر کشور فرانسه این اقدام را گام مهمی رو به جلو خواند. محمد موسوی، رئیس شورای فرهنگی مسلمانان فرانسه، “منشور ارزش‌های جمهوری” را تصویب […]

شورای مسلمانان فرانسه منشور ارزش‌های جمهوری را تصویب کرد
 

رئیس شورای مسلمانان فرانسه “منشور ارزش‌های جمهوری” را امضا کرد. این منشور ابزارسازی از دین برای اهداف سیاسی را رد می‌کند و برابری زن و مرد را به رسمیت می‌شناسد. وزیر کشور فرانسه این اقدام را گام مهمی رو به جلو خواند.

محمد موسوی، رئیس شورای فرهنگی مسلمانان فرانسه، “منشور ارزش‌های جمهوری” را تصویب و به وزارت کشور تسلیم کرده است. این منشور که به فراخوان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تهیه و تدوین شده، راهبرد تطابق جامعه مسلمانان با ارزش‌های بنیادین جامعه فرانسه خواهد بود.

متن منشور، از جمله هرگونه ابزارسازی از اسلام برای منویات و اهداف سیاسی را رد کرده و برابری جنسیتی زن و مرد را مورد تاکید قرار داده است.

این منشور باید راهنمای کار امامان مساجد فرانسه و الگوی آموزشی آنها شود. شورای فرهنگی مسلمانان فرانسه (CFCM) سازمان سراسری انجمن‌های اسلامی در این کشور است.

ژرارد دارمانین، وزیر کشور فرانسه با استقبال از منشور آن را گام مهمی به جلو خوانده است. 

در جریان بحث‌های مربوط به آزادی بیان و سر بریدن شدن آموزگار فرانسوی، رئیس جمهور فرانسه از نهادها و انجمن‌های اسلامی خواسته بود برای مقابله با افراط‌گرایی و پرهیز از تشدید شکاف‌های اجتماعی، از ارزش‌های جمهوری دفاع کنند. ماکرون گفته بود که فرانسه چشم خود را بر اسلام افراطی نخواهد بست.

ماکرون، محمد موسوی، رئیس مسجد پاریس و ۹ اتحادیه زیر مجموعه شورای مسلمانان فرانسه را به تدوین “منشور ارزش‌های جمهوری” فراخوانده و از آنها خواسته بود روشن کنند که اسلام در فرانسه یک دین است و نه جنبشی سیاسی.

فرانسه در سال‌های اخیر بارها صحنه حملات تروریستی خونین بوده است. این در حالی است که لائیسیته یا سکولاریسم دولتی، بخشی جدایی‌ناپذیر از هویت ملی فرانسه تلقی می‌شود و آزادی بیان در مدارس و سایر فضاهای عمومی بخش جدایی‌ناپذیر این هویت است.

فرانسه با حدود ۶ میلیون مسلمان، بیشترین جمعیت مسلمانان در بین کشورهای اروپای غربی را دارد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.