Saturday, 23 October , 2021
امروز : شنبه, ۱ آبان , ۱۴۰۰ - 17 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 4211
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۳:۵۱ |
واکنش اردوغان به وقایع «بغازیچی»

« شما دانشجو هستید یا تروریست؟»

  رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که دولتش اجازه نخواهد داد اعتراضات یک ماهه‌ای که در یکی از دانشگاههای ترکیه در جریان است، به اعتراضات ضد دولتی مشابه اعتراضات سال ۲۰۱۳ تبدیل شود. رجب طیب اردوغان در مقابل اعضای حزب حاکم، ضمن «تروریست» خواندن معترضان گفت: «این کشور توسط تروریست‌ها اداره نخواهد شد. ما برای […]

« شما دانشجو هستید یا تروریست؟»
 

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که دولتش اجازه نخواهد داد اعتراضات یک ماهه‌ای که در یکی از دانشگاههای ترکیه در جریان است، به اعتراضات ضد دولتی مشابه اعتراضات سال ۲۰۱۳ تبدیل شود.

رجب طیب اردوغان در مقابل اعضای حزب حاکم، ضمن «تروریست» خواندن معترضان گفت: «این کشور توسط تروریست‌ها اداره نخواهد شد. ما برای جلوگیری از این کار هر آنچه لازم باشد انجام خواهیم داد». او همچنین معترضان جوان را متهم کرد که فاقد «ارزش‌های ملی و معنوی» ترکیه و عضو گروههای «تروریستی» هستند.

استادان و دانشجویان دانشگاه بغازیچی استانبول از اوایل ماه ژانویه در مخالفت با انتصاب ملیح بولو به عنوان رئیس جدید این دانشگاه از سوی اردوغان، با وجود اعلام ممنوعیت تظاهرات از سوی دولت، دست به اعتراضات گسترده‌ای زده و حتی با نیروهای پلیس درگیر شده‌اند.

ملیح بولو که از متحدان نزدیک اردوغان محسوب می‌شود، پیش از این نامزد حزب حاکم در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ میلادی بود. به گفته معترضان، این اولین بار طی چهل سال اخیر است که رئیس یکی از دانشگاههای ترکیه از خارج از دانشگاه و به شیوه‌ای غیر دموکراتیک انتخاب می‌شود.

دامنه اعتراضات یک ماه اخیر اساتید و دانشجویان که خواهان استعفای ملیح بولو هستند، به دیگر بخش‌های کشور نیز سرایت کرده و اعتراضات پراکنده‌ای را بوجود آورده است.

نیروهای دولتی در واکنش به این اعتراضات، تنها در یک هفته گذشته بیش از ۲۵۰ نفر را در استانبول و ۶۹ نفر دیگر را در آنکارا دستگیر کرده‌اند.

گفته می‌شود اعتراضات اخیر، بزرگترین اعتراضات ترکیه از سال ۲۰۱۳ میلادی یعنی زمان وقوع اعتراضات «پارک گزی» استانبول است.

اردوغان در ادامه سخنانش گفت: «شما دانشجو هستید یا تروریست‌هایی که می‌خواهند به اتاق رئیس دانشگاه حمله کنند؟ این کشور دیگر اجازه نخواهد داد تا رویدادی مانند گزی در میدان تقسیم شکل بگیرد.»

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.