Friday, 22 October , 2021
امروز : جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ - 16 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 4227
  پرینتخانه » امــروز در تــاریخ, جامعه, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۴:۴۱ |
وزارت ورزش و جوانان

سالانه ۱۳۰۰۰ وام ازدواج برای ایرانیان بالای ۵۰ سال

  معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: با توجه به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ در مجلس و مشخص نبودن مبلغ قطعی تصویبی آن در سال آینده، توصیه می‌کنم که جوانان دریافت وام ازدواج را به تعویق نیاندازند. محمدمهدی تندگویان در نشست خبری با بیان اینکه با توجه به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ تصویب رقم وام ازدواج […]

سالانه ۱۳۰۰۰ وام ازدواج برای ایرانیان بالای ۵۰ سال
 

معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: با توجه به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ در مجلس و مشخص نبودن مبلغ قطعی تصویبی آن در سال آینده، توصیه می‌کنم که جوانان دریافت وام ازدواج را به تعویق نیاندازند.

محمدمهدی تندگویان در نشست خبری با بیان اینکه با توجه به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ تصویب رقم وام ازدواج مشخص نیست، اظهار کرد: قبلا هشدار داده بودیم که جوانان به انگیزه افزایش وام ازدواج، دریافت آن را به تعویق نیندازند. چون بنده با توجه به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ در مجلس و مشخص نبودن مبلغ قطعی تصویبی آن در سال آینده و از سوی دیگر تغییر دولت و امکان وقفه طبیعی در روند پرداخت وام توصیه نمی‌کنم دریافت وام ازدواج را به تعویق بیاندازند. نباید تقاضای وام ازدواج را به اتفاقی که خروجی آن مشخص نیست، منوط کرد. 

تندگویان گفت: پیشنهاد مجلس در پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی، سن به کمتر از ۲۳ سال برای دخترها و سن ۲۵ سال برای پسران  است اما در این پیشنهاد از حوزه جوانان به عنوان حوزه‌ای که در این زمینه فعالیت کرده، نظر کارشناسی اخذ نشده است. 

وی تاکید کرد: اگر مجلس در این زمینه کار کارشناسی و تحقیقی بر مایه مطالعات انجام داده است، می‌تواند آن را مطرح کند تا روشن شود علت تبعیض در پرداخت وام ازدواج چیست. معمولا به صورت عرف دختری که در ۲۳سالگی ازدواج کند، همسرش حدودا شش سالی با او اختلاف سنی دارد. بنابراین بر چه اساس همسر او باید ۷۰ میلیون وام دریافت کند و او ۱۰۰ میلیون تومان؟ 

تندگویان افزود: از جمله مباحث اساسی مطرح‌شده توسط این معاونت، پیشنهاد عدم پرداخت وام ازدواج به بالای ۵۰ساله‌ها بود. چراکه عموما چنین پرداختی در راستای افزایش جمعیت و فرزندآوری نیست. هر سال حدود ۱۳ هزار دریافت‌کننده وام ازدواج در رده سنی بالای ۵۰ سال داشته ایم. بنابراین لزوم تدوین دستورالعمل ویژه در این زمینه احساس می‌شود. 

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: نگرانی بنده از عدم نظارت پس از دریافت وام ازدواج و بهره برداری از وام ازدواج در سایر موضوعات به جز ازدواج و تشکیل خانواده است. بحث ما کودک همسری نیست، بنده حامی ازدواج در سنین پایین هستم اما نیاز است دستورالعملی برای جلوگیری از انحرافات پرداخت تدوین شود.

تندگویان گفت: وقتی تا سن ۱۸ سال امکان ورود به بازار اشتغال و افتتاح حساب وجود ندارد بنابراین لازم است دستورالعملی برای نظارت در دریافت ایجاد شود تا حقی از کسی ضایع نشود. ریس جمهوری به بانک مرکزی دستور تدوین این دستورالعمل را داده‌اند اما این کارگروه هنوز شکل نگرفته است.

وی اظهار کرد: برخی نمایندگان مجلس این موضوع را مطرح می‌کنند که درصد انحرافات دریافت وام ازدواج به قدری نیست که اصل موضوع پرداخت زیر سوال رود اما بنده می‌گویم هرچقدر رقم وام ازدواج افزایش یابد به علت ایجاد امکان دریافت تسهیلات خوب، امکان انحرافات ناشی از آن نیز افزایش می‌یابد. حتی اگر درصد کمی برای این انحرافات در نطر بگیریم اماهمین درصد کم از مجموع ۴۵۰ هزار میلیارد ریال، مبلغ قابل توجهی از منابع عمومی این کشور را شامل می‌شود.

این مسئول همچنین درباره تبعیض سنی در پرداخت وام ازدواج این را هم گفت که تورم سن نمی‌شناسد و باید نمایندگان مجلس در ارایه پیشنهادات خود تحقیقات و مطالعاتی را انجام دهند، همچنین اگر در این زمینه کار تحقیقی انجام شده خوب است برا رفع مسایل مطرح شده آن را بیان کنند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگری از صحبتش از افزایش آمار ازدواج طی امسال خبر داد و گفت: در ۹ ماه سال جاری ۵ درصد رشد ثبت ازدواج و ۳ درصد کاهش ثبت طلاق را داشتیم و پس از ۲۵ سال شاهد افزایش نرخ ازدواج بوده‌ایم.

تندگویان گفت: هر سال آمار ازدواج در کشور منفی بود اما امسال در ۹ ماه سال جاری، ۵ درصد رشد ثبت ازدواج و ۳ درصد کاهش ثبت طلاق را داشتیم و پس از ۲۵ سال شاهد افزایش نرخ ازدواج بودیم.

حذف مراسم ازدواج به دلیل شیوع کرونا و کاهش رسم و رسوم یکی از دلایل مهم افزایش ازدواج طی امسال بوده است. البته تا رسیدن به ثبت آمار دقیق در کشور فاصله داریم. علیرغم این که احتمال افزایش نزاع‌های خانگی به دلیل شیوع کرونا را داشتیم، اما شاهد کاهش طلاق بوده‌ایم.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.