Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱ - 26 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 19436
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱:۰۴ |

روسیه از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج می‌شود

رئیس آژانس فضایی روسیه می‌گوید این کشور از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج خواهد شد. این تصمیم مسکو در نتیجه تحریم‌های اقتصادی اعمال شده به‌دلیل درگیری این کشور درجنگ اوکراین است. بر اساس گزارش دو خبرگزاری روسی ریانووستی و تاس،  دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسیه یا همان «روس‌کوسموس» در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی روسیه گفت:«این […]

روسیه از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج می‌شود

رئیس آژانس فضایی روسیه می‌گوید این کشور از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج خواهد شد. این تصمیم مسکو در نتیجه تحریم‌های اقتصادی اعمال شده به‌دلیل درگیری این کشور درجنگ اوکراین است.

بر اساس گزارش دو خبرگزاری روسی ریانووستی و تاس،  دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسیه یا همان «روس‌کوسموس» در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی روسیه گفت:«این تصمیم قبلا گرفته شده و ما موظف نیستیم تا در مورد آن بصورت علنی صحبت کنیم. فقط می‌توانم بگویم که یکسال مانده به موعد مقرر، طبق تعهدات‌مان شرکای خود را در مورد پایان کار در ایستگاه فضایی بین المللی مطلع خواهیم کرد.»

روگوزین اوایل ماه آوریل با انتقاد از تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه تهدید کرده بود که «روس‌کوسموس» همکاری خود در ایستگاه فضایی بین المللی با ناسا و آژانس فضایی اروپا را متوقف خواهد کرد.

اوایل ماه گذشته او در توییتی نوشت: «من معتقدم که بازگرداندن روابط عادی بین شرکا در ایستگاه فضایی بین‌المللی و سایر پروژه‌های مشترک تنها با لغو کامل و بدون قید و شرط تحریم‌های غیرقانونی امکان‌پذیر است.»

تا پیش از آغاز جنگ روسیه و اوکراین برای سال‌ها، این کشور در ایستگاه فضایی تحقیقاتی با ایالات متحده و دیگر متحدانش همکاری مداومی داشت. این پروژه مشترک، یکی از محدود زمینه‌های همکاری روسیه با بلوک غرب به شمار می‌رفت. با این حال، پس از آغاز جنگ در فوریه سال جاری و تاثیر آن بر روابط کشورها با یکدیگر، صنعت فضانوردی روسیه با وجود تحریم‌ها هم اکنون با محدودیت‌هایی مواجه شده است. 

سه فضانورد آمریکایی و یک ایتالیایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته‌اند تا به همراه سه آمریکایی، سه روسی و یک فضانورد آلمانی، خدمه فعلی آن را تشکیل دهند. آژانس فضایی ایالات متحده اکنون بیشتر به شرکت‌های خصوصی متکی شده و در همین راستا موشک‌های شرکت فضایی اسپیس ایکس ایلان ماسک این چهار فضانورد را روز چهارشنبه به فضا پرتاب کرد.

بر اساس گزارش‌ها ناسا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به ماموریت خود در ایستگاه فضایی ادامه دهد. 

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.