Friday, 19 August , 2022
امروز : جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ - 22 محرم 1444
شناسه خبر : 21039
  پرینتخانه » اخبار روز, حمله روسیه به اوکراین, سیاست تاریخ انتشار : ۰۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰:۲۶ |

رأی مثبت رهبران اتحادیه اروپا به نامزدی ِعضویت اوکراین و مولداوی

اوکراین و مولداوی با رای موافق سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، رسما نامزد عضویت در این اتحادیه شدند.  این رای گیری در جریان نشستی در برکسل انجام شد؛ در این نشست همچنین چشم‌انداز اروپایی گرجستان نیز تایید شد و این امیدواری بوجود آمد که گرجستان نیز در آینده و پس از اجرای تعهدات مدنظر […]

رأی مثبت رهبران اتحادیه اروپا به نامزدی ِعضویت اوکراین و مولداوی

اوکراین و مولداوی با رای موافق سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، رسما نامزد عضویت در این اتحادیه شدند. 

این رای گیری در جریان نشستی در برکسل انجام شد؛ در این نشست همچنین چشم‌انداز اروپایی گرجستان نیز تایید شد و این امیدواری بوجود آمد که گرجستان نیز در آینده و پس از اجرای تعهدات مدنظر اتحادیه اروپا، از موقعیت مشابهی برخوردار شود.

رهبران اتحادیه اروپا، تصمیمِ گرفته شده در این روز را «تاریخی» و یک «پیروزی بزرگ» برای اوکراین و «یک روز خوب برای اروپا» توصیف کردند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد عمیقا متقاعد شده است که تصمیم امروز، همه را در اتحادیه اروپا قویتر و اتحادیه اروپا را قدرتمندتر خواهد کرد. زیرا با این تصمیم یک بار دیگر به جهان نشان داده شد که این اتحادیه در مواجهه با تهدیدات خارجی قوی و متحد است.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جریان نشست روز پنج‌شنبه دربارۀ راه‌های تسریع صادرات غلات بلوکه شده در اوکراین نیز به بحث پرداختند.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز پیش از رای گیری، درباره تصمیم‌ کشورها برای اعطای وضعیت «نامزدی برای الحاق» به این دو کشور گفته بود: «شورای اروپا در آستانه یک لحظه تاریخی در سطح ژئوپلیتیک است. امروز انتخابی می‌شود که به آینده اتحادیه اروپا، ثبات ما، امنیت ما و رفاه ما ارتباط خواهد داشت.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه تصمیم امروز را یک «پیام قوی» به روسیه خواند و گفت: «امروز یک پیام قوی فرستاده شد؛ در این باره که اتحادیه اروپا همچنان قادر است هر زمان که لازم باشد واکنشی سریع، تاریخی و کاملا متحد داشته باشد؛ این چیزی است که از ابتدای جنگ اوکراین نیز بارها نشان داده است.»

او همچنین گفت که اتحادیه اروپا مدیون مردم اوکراین و مولداوی است. زیرا مردم اوکراین «برای ارزش‌های ما می‌جنگند» و مردم مولداوی نیز در جریان این جنگ «سخاوت» بسیاری نشان داده‌اند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.