Thursday, 11 August , 2022
امروز : پنج شنبه, ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱ - 14 محرم 1444
شناسه خبر : 9200
  پرینتخانه » اخبار بالا, سیاست تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۲ |

روسیه: دلیلی برای خارج کردن امریکا از لیست کشورهای «غیردوست» نداریم

  دیمیتری پسکو اظهار کرد، کرملین تاکنون دلیلی برای بازبینی در دیدگاهش درباره آمریکا به عنوان یک “کشور غیردوست” نیافته و ضروری است که منتظر اجرای توافقات به دست آمده در جریان نسشت چند روز قبل ولادیمیر پوتین و جو بایدن باشد. سخنگوی کرملین خطاب به خبرنگاران گفت: سران این دولت‌ها هنوز فرصت صحبت در […]

روسیه: دلیلی برای خارج کردن امریکا از لیست کشورهای «غیردوست» نداریم
 

دیمیتری پسکو اظهار کرد، کرملین تاکنون دلیلی برای بازبینی در دیدگاهش درباره آمریکا به عنوان یک “کشور غیردوست” نیافته و ضروری است که منتظر اجرای توافقات به دست آمده در جریان نسشت چند روز قبل ولادیمیر پوتین و جو بایدن باشد.

سخنگوی کرملین خطاب به خبرنگاران گفت: سران این دولت‌ها هنوز فرصت صحبت در خصوص جزئیات را به سبب فشار زمانی مداوم ندارند و به لحاظ مفهومی و در یک چارچوب گفتگو دارند. جزئیات سپس در سطح کاری مورد بحث قرار می‌گیرند. بنابراین قبل از آنکه این روند اجرا موثر نشود، و قبل از آنکه ما شاهد هرگونه نتیجه از این روند اجرا باشیم، دلیلی برای تغییر رویکردها وجود ندارد.

سخنگوی کرملین به خبرگزاری اسپوتنیک گفت هنوز دلیلی برای خارج ساختن نام آمریکا از فهرست کشورهای “غیردوست” نزد روسیه وجود ندارد.

همزمان پسکوف تاکید کرد، تاریخچه روابط آمریکا-روسیه مواردی را به خود دیده که طی آنها توافقات رهبران در سطح کاری غیرفعال شده اند.

این سخنگوی کرملین اظهار کرد: ما واقعا به وضعیت برخوردیم که طی آن رهبران دولتها بر سر یک چیز توافق می‌کنند اما روند اجرا از قبل در دستور کار قرار گرفته یا اینکه غیر این بوده و در مسیری کاملا متفاوت قرار گرفته است. من خیلی زیاد تمایل و امید دارم که این بار وضعیت متفاوت باشد.

پسکوف در ادامه این مصاحبه در خصوص برنامه‌های آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورش در ارتباط با مساله آلکسی ناوالنی رهبر زندانی مخالف دولت مسکو و تداوم اعلام محدودیتها علیه شرکتهای دخیل در پروژه خط لوله نورد استریم ۲ خاطر نشان کرد، سیاست تحریم‌های واشنگتن را می‌توان مداوم اما غیرقابل پیش بینی توصیف کرد در حالی که روسیه خواستار ثبات است.

پسکوف به خبرنگاران تاکید کرد هم مسکو و هم واشنگتن مکررا بر تمایلشان برای داشتن روابطی باثبات و قابل پیش بینی تاکید کرده اند. وی افزود: وابستگی واشنگتن به تحریم‌ها و تمایلاتش به این تحریمها در حقیقت هم نشان دهنده تداوم و هم نشان دهنده غیر قابل پیش بینی بودن است. ما در این مقطع شاهد میزان چشمگیری از غیرقابل پیش بینی بودن هستیم .تنها تحریمهای مدون قابل پیش بینی هستند. ما قطعا نیازمند پیش بینی پذیری هستیم.

پسکوف در ادامه به وضعیت ارمنستان پرداخته و گفت، کرملین شاهد پیروزی قانع کننده حزب قرارداد مدنی متعلق به نیکول پاشینیان نخست وزیر موقت ارمنستان در انتخابات پارلمانی این کشور بوده است.

این در حالی است که بر اساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان حزب پاشینیان با کسب ۵۳.۹۲ درصد آرا در این انتخابات پیروز شده و بعد از آن حزب ائتلاف ارمنستان متعلق به رابرت کوچاریان، رئیس جمهور سابق این کشور با ۲۱.۴ درصد آرا قرار داشته است.

پسکوف خطاب به خبرنگاران، ارمنستان را “همپیمان نزدیک” روسیه خوانده و گفت: به صورت خیلی نزدیکی اطلاعات از سمت ایروان را دنبال می کنیم و از اطلاعات کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان مبنی بر برگزار شدن این انتخابات استقبال می‌کنیم.

وی گفت: البته ما شاهدیم که حزب پاشینیان یک پیروزی قانع کننده کسب کرده است.ما به مردم ارمنستان این انتخاب را تبریک می‌گوییم.

به گفته پسکوف، کرملین از مساله تحریمهای جدید احتمالی آمریکا علیه روسیه مطلع بوده و هم اکنون گزینه های متفاوتی را در نظر دارد.

او متذکر شد که اعمال این محدودیت‌ها وابسته به اراده جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیست.

پسکوف تاکید کرد: ما از تحریم‌های آتی مطلع هستیم، تحریم‌های احتمالی که تدوین شده‌اند. نکته این است که برخی از تحریم‌ها مدون شده‌اند و اجرایشان حتی وابسته به اراده رئیس جمهور آمریکا هم نیست.

به گفته این سخنگو، کرملین همچنین ادعاهای مطرح شده بعد از نشست سطح بالای اخیر مبنی بر اینکه آمریکا به سیاستش در قبال پروژه نورد استریم ۲ برای منتقل ساختن گاز روسیه به اروپا پایبند باقی خواهد ماند، شنیده است.

وی افزود: ما انتظار داریم بتوانیم به گفتگویمان با آمریکایی‌ها ادامه دهیم و ما همچنین مطمئنا به همکاری با شرکای اروپایی خود برای نهایی ساختن پروژه و اجرای آن در سریعترین زمان ممکن ادامه خواهیم داد.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.