Wednesday, 25 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ - 24 شوال 1443
شناسه خبر : 17005
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, جامعه تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۴ |

در ۱۰ ماهه نخست سال جاری؛ آزادی ۶۳۶۲ زندانی غیرعمد با کمک خیرین

بنابر اعلام ستاد دیه، در ۱۰ ماهه نخست سال جاری خیرین با اهدای کمک‌های نقدی خود زمینه آزادی ۶۳۶۲ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد را فراهم کردند. از ابتدای سال جاری تا ابتدای بهمن ماه تعداد ۲۵۲ زندانی زن و ۶۱۱۰ زندانی مرد با رقم بدهی بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان از بند حبس […]

در ۱۰ ماهه نخست سال جاری؛ آزادی ۶۳۶۲ زندانی غیرعمد با کمک خیرین

بنابر اعلام ستاد دیه، در ۱۰ ماهه نخست سال جاری خیرین با اهدای کمک‌های نقدی خود زمینه آزادی ۶۳۶۲ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد را فراهم کردند.

از ابتدای سال جاری تا ابتدای بهمن ماه تعداد ۲۵۲ زندانی زن و ۶۱۱۰ زندانی مرد با رقم بدهی بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان از بند حبس رهایی یافتند که در فرآیند رسیدگی ۲۲۳ میلیارد تومان در قالب کمک‌های ویژه و الباقی به صورت اعطای تسهیلات بانکی یا دیگر اقدامات حمایتی به واجدین شرایط تخصیص یافته است.

با استناد به آیات متعدد و روایات متواتر، اولیا دم و طلبکاران خصوصی با چشم‌پوشی از دریافت ۴۸ درصد محکومٌ‌به که رقمی معادل ۸۳۰ میلیارد تومان است، نخستین گام‌ها را برای آزادی ۶۳۶۲ زندانی یاد شده برداشتند.

از مجموع زندانیان آزاد شده، بدهکاران مالی ناشی از صدور چک، تعهد مهریه و مطالبات نفقه در مجموع با ۶۱۶۷ نفر، بیشترین طیف محکومان را به خود اختصاص داده‌اند.

بدهکاران پرداخت دیه تصادف رانندگی با ۷۸ مددجو، متعهدان واریز دیات مرتبط با حوادث کارگاهی و ایراد صدمه بدنی (غیرعمد) نیز به ترتیب هر کدام با ۶۱ و ۵۶ مددجو در ادامه این فهرست عددی قرار دارند.

استان اصفهان با برگزاری آئین‌های متعدد مجازی و جشن‌های گلریزان حضوری خود از ابتدای سال با آزادی ۵۵۲ زندانی غیرعمد در صدر فهرست آزادی‌ها قرار گرفته و در ادامه استان‌های آذربایجان‌شرقی با فراهم نمودن زمینه رهایی ۴۳۷ بدهکار، فارس با استخلاص ۳۶۸ محکوم و خراسان‌رضوی با حمایت از ۳۳۶ مددجوی نیازمند، در رتبه‌های بعدی هستند.

در فرآیند رسیدگی به پرونده محکومان جرایم غیرعمد به همت کمیته‌های صلح و سازش ستاد دیه و همیاری مددکاران زندان‌ها افزون بر آزادی ۶۳۶۲ زندانی غیرعمد در کل کشور، از ابتدای سال تا کنون در قالب ارائه معاضدت‌های قضائی و همچنین مشاوره‌های حقوقی مبنی بر ارائه دادخواست اعسار یا تعدیدل اقساط ۸۹۵ بدهکار مالی یا دیه، بدون پرداخت هر وجه مالی از بند آزاد شدند که با احتساب این آزادی‌ها می‌توان گفت از فروردین ماه امسال تا ابتدای بهمن تعداد ۷۲۵۷ زندانی جرایم غیرعمد به همت ستادهای دیه سراسر کشور از بند حبس رهایی یافته‌اند.

هم اکنون تعداد ۴ هزار زندانی جرایم غیرعمد در سطح زندان‌های کشور تحمل حبس می‌کنند که نزدیک به ۲ درصد این محکومان، زنان بدهکار مالی هستند.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.