Sunday, 22 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ - 21 شوال 1443
شناسه خبر : 16749
  پرینتخانه » قـطـار اخـبـار, سیاست تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰ |
تهدید بی سابقه جو بایدن

در صورت حمله روسیه به اوکراین، پوتین را تحریم می‌کنیم

رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، واشنگتن تحریم‌هایی را علیه شخص ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وضع خواهد کرد. این هشدار در حالی داده می‌شود که غرب همچنان به تجهیز نظامی اوکراین و همزمان آماده باش نیروهای خود برای پشتیبانی از این کشور در قبال حمله احتمالی ادامه […]

در صورت حمله روسیه به اوکراین، پوتین را تحریم می‌کنیم

رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، واشنگتن تحریم‌هایی را علیه شخص ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وضع خواهد کرد.

این هشدار در حالی داده می‌شود که غرب همچنان به تجهیز نظامی اوکراین و همزمان آماده باش نیروهای خود برای پشتیبانی از این کشور در قبال حمله احتمالی ادامه می‌دهد و در کنار آن، خود را برای شوک تامین انرژی که احتمالا در پی این حمله روی خواهد داد نیز آماده می‌کند.

وضع تحریم‌هایی که مستقیما رهبران خارجی را هدف قرار دهد، اقدامی نادر است اما بی‌سابقه نیست. پیش از این نیکلاس مادورو، بشار اسد و معمر قدذافی، رؤسای جمهور کنونی یا پیشین ونزوئلا، سوریه و لیبی نیز تحریم شده بودند.

مسکو کشورهایی را که پیش از این عضو اتحاد جماهیر شوروی بودند، حائلی میان خود و غرب می‌داند و خواستار تضمین‌های امنیتی از سوی رقبای خود از جمله ناتو در این موضوع است که آنها هرگز قدرت نظامی خود را به این کشورها از جمله اوکراین گسترش ندهند.

پس از چند دور گفتگوهای روسیه و ایالات متحده درباره اوکراین که بدون نتیجه‌ای روشن پایان یافت، بایدن که مدتها مسکو را به تحریم‌های اقتصادی تهدید کرده بود، قدمی فراتر نهاد و در سخنان روز سه‌شنبه خود اعلام کرد که پوتین می‌تواند شخصا هدف تحریم‌های جدید قرار بگیرد.

او با اشاره به تجمع حدود ۱۰۰ هزار سرباز روسیه در نزدیکی مرز این کشور با اوکراین، اعلام کرد که در صورت حملۀ روسیه، آن را باید «بزرگترین تهاجم از زمان جنگ جهانی دوم» دانست که «جهان را تغییر خواهد داد.»

بایدن که مقابل خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به اینکه آیا ممکن است آمریکا در وضع تحریم علیه روسیه تا به آنجا پیش رود که مستقیما ولادیمیر پوتین را تحریم کند، گفت: «بله، این کار را خواهم کرد.»

سخنان بایدن در حالی ایراد شد که روز سه‌شنبه سومین هواپیماهای ایالات متحده حامل تجهیزات نظامی و مهمات نیز در کی‌یف فرود آمد. پنتاگون علاوه بر صدور دستور آماده‌باش برای ۸۵۰۰ سرباز آمریکایی حاضر در اروپا، اعلام کرده که آماده است در صورت نیاز آنها را به بخش شرقی ناتو بفرستد.

جو بایدن اعلام کرد که اگرچه ممکن است نیروهای آمریکایی را به نزدیکترین منطقه به اوکراین منتقل کند اما از فرستادن نیرو مستقیم به درون خاک اوکراین خودداری خواهد کرد زیرا این کشور عضو ناتو نیست.

او تاکید کرد که «هیچ نیروی آمریکایی به اوکراین منتقل نمی‌شود.»

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.