Friday, 7 October , 2022
امروز : جمعه, ۱۵ مهر , ۱۴۰۱ - 12 ربيع أول 1444
شناسه خبر : 10684
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۹:۴۶ |
روحانی در آخرین جلسه هیات دولت

در دولت یازدهم در مذاکره پیروز شدیم و در دولت دوازدهم در مقاومت

روحانی گفت: من یکبار این را توضیح داده‌ام که مقام معظم رهبری در ۱۳ دی‌ماه سال ‌گذشته برای بازگشت آمریکا به برجام و ما هم به تعهداتمان به برجام به ما اعلام کرده بودند که چه کاری انجام بدهیم، البته قبل از آن هم خصوصی به من فرموده بودند، بعد از آن هم ایشان علنی در سخنرانی روز اول فروردین اعلام کردند... می‌توانستیم براساس همان دستورات و چارچوب اجرا کنیم و تحریم را برداریم اما در جای دیگر گرفتار شدیم و الان جای بحث آن نیست. اگر این اتفاق نیفتاده بود امروز در شرایط بهتری دولت را به اتمام می‌رساندیم...
در دولت یازدهم در مذاکره پیروز شدیم و در دولت دوازدهم در مقاومت
 

رییس‌جمهور گفت: آنچه با مردم گفتیم چیزی برخلاف واقعیت نبود ولی بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم چون آن را مفید نمی‌دانستم و می‌ترسیدم به وحدت ملی صدمه بزند.

حسن روحانی در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم، گفت: در گذشته با مردم صحبت و اعلام کردیم چیزی برخلاف واقعیت نبوده است و آنچه واقعیت بود را به مردم گفتیم. البته بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم و از نظر من نمی‌شد آنها را بیان کنیم به دلیل اینکه من آنها را مفید نمی‌دانستم.

رییس‌جمهوری افزود: یک هدف بسیار بلندی که همه باید دنبال کنیم وحدت ملی است. می‌ترسیدم این دُُُرّ گرانبها صدمه ببیند. به همین دلیل بسیاری از مسائل را به جان خریدیم و خیلی از اشکالات را پاسخ ندادیم برای اینکه انسجام ملی و وحدت ملی در کشور ما حفظ شود.

روحانی ادامه داد: مردم ما به خوبی آگاهی دارند که شرایط این دولت در چهار سال نخست با چهار سال دوم یکسان نبود. در چهار سال اول از لحاظ داخلی، بین المللی و سرمایه اجتماعی و امید مردم به آینده شرایط بهتری داشتیم. در چهار سال دوم کمی متفاوت بود. به هر حال در چهار سال اول در دوران تعامل با جهان بودیم و به خودمان کاملاً اطمینان داشتیم که حریف قدرت‌های بزرگ در مذاکره هستیم.

وی بیان کرد: حتی ‌یک در میلیون تردید نداشتم که در مذاکره با جهان شکست نمی‌خوریم و شکست نخوردیم و باز هم اگر مذاکره‌ای بود شکست نمی‌خوریم. آنقدر دیپلمات‌ها و حقوقدان‌های قوی و توانمند در خط مقدم داریم که دیدیم که در مقاطع بسیار حساس به پیروزی رسیدیم.

رییس جمهوری تصریح کرد: وقتی در تعامل و در مذاکره با یک یا چند قدرت یا با جهان هستیم آنچه را که پیروزی می‌نامیم نهایت امر است. ممکن است جایی شکست و جای دیگری پیروزی باشد اما وقتی پیروزی ما ۹۰ و شکست ما ۲۰ بود تفاضل ما می‌شود ۷۰، بنابراین می‌گوییم پیروز هستیم و پیروز هم بودیم.

روحانی گفت: آثار آن این پیروزی را هم مشاهده کردید. پیروز یا شکست تنها به گفتن نیست، که کسی بگوید، بلکه علائم و شاخص دارد. اگر بعد از مذاکره در ۲۳ تیر ۹۴ دیدید که تورم کاهش یافته، رشد اقتصادی و اشتغال و سرمایه‌گذاری بالا رفته و صادرات  بیشتر از واردات بود و در دهها شاخص دیگر پیروز شدیم.

رییس‌جمهوری افزود: ما که مذاکره نکردیم فقط در سیاست پیروز شویم البته در سیاست هم پیروز شدیم در اقتصاد آثارش را دیدیم البته آرزوی ما این بود.

وی گفت: در اواخر سال ۹۲ تورم ۳۵ درصد را کاهش داده به ۱۵ درصد در سال ۹۳ رساندیم و در اواخر سال ۹۴ نرخ تورم، تک رقمی شد  این در حالی است که در سال ۹۵ و ۹۶  و سه ماهه اول سال ۹۷ نرخ تورم تک رقمی بود، اما بعد از اینکه وارد جنگ اقتصادی شدیم نرخ تورم تغییر کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: شرایط خیلی روشن و واضح است اگر کسی زمان صلح و جنگ را تشخیص نمی‌دهد باید غصه خورد. این جنگ بر ما تحمیل شد زیرا آغازگر این جنگ نبودیم. اگر دوران جنگ تحمیلی نبود آثار و علائم اقتصادی نشان می‌داد همان روند را ادامه می‌دادیم.

رییس قوه مجریه افزود: اینکه مردم عزیز ما از لحاظ معیشت ناراحت هستند که حق آنها است. باید ببینیم که در شرایط جنگ چه کاری می‌توانستیم انجام دهیم. در شرایطی که نگذاشتند نفت ما صادر شود و صادرات ما را با مشکل مواجه کردند و روابط بانکی ما را مسدود کردند. وقتی روابط بانکی در کشور نباشد و از طریق تراستی و دلال معامله می کنید حداقل ۲۰ درصد درآمد شما کاهش پیدا می‌کند و اگر چیزی وارد می‌کنید ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

روحانی با اشاره به توقف واردات در دوران تحریم، گفت: در این شرایط فشار بر مردم وارد شد و ما بخاطر شرایط تحریم واردات ۲۵۰۰ قلم کالا را متوقف کردیم وقتی واردات ممنوع شود آثارش معلوم است مثلا وقتی واردات خودرو را ممنوع می‌کنیم در داخل گران می‌شود اما چاره‌ای نبود.

رییس دولت دوازدهم یادآور شد: اجناسی که جزو مواد اولیه کارخانجات برای اشتغال است به آن اولویت دادیم.  موادی که جزو کالاهای اساسی و برای زندگی مردم بود با ارز ۴۲۰۰ تومانی واردکردیم و همه تلاش خود را در این زمینه انجام دادیم.

روحانی گفت: در شرایط جنگ توزیع کالاهای اساسی کوپنی می‌شود اما جیره بندی نکردیم و در این شرایط کشور اداره شد.

رییس دولت دوازدهم یادآور شد: در جلسات اولیه اقتصادی سال ۹۷ این را تکرار کردم که سیاست من وفور در بازار است جنس باید در بازار باشد اما قیمت دست ما نیست تا جای که بتوانیم باید کنترل کنیم.

روحانی با بیان اینکه برای کالاهای اساسی  از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کردیم، گفت: قیمت کالا فقط ارز نیست حمل و نقل و مسائل دیگر هم هست. تورم کل کشور در قیمت جنس تاثیر گذار است ما توان خود را در این زمینه به کار گرفتیم و کار ما بی‌نقص نبوده است، ما عیب داریم و معصوم نیستیم. تلاش این بود که عیب ما کمتر باشد اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی می کنیم واز آنها طلب عفو و رحمت می‌کنیم برای اینکه ما در حد توان اقدامات خودمان را در آن شرایط انجام دادیم.

رییس جمهوری در شرایط جنگ و فشار سخت، توسعه کشور را رها نکردیم، گفت: قاعدتا کشوری که وارد جنگ می‌شود  مسیر توسعه را رها می‌کند و به زندگی عادی مردم می‌پردازد. اگر ما برای پالایشگاه بید بلند ۳.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کردیم.  برای اینکه فلرها و گازهای که سوخت می‌شود را جمع آوری کنیم این یک کار عظیم و بزرگ بود.

روحانی افزود: در این شرایط بسیار سخت و مشکل، آمار و ارقام ما نشان می‌دهد که در سدسازی، تصفیه خانه آب و فاضلاب و رساندن آب به روستاها نهایت تلاش خود را کردیم  آمار و ارقامی وجود دارد. می‌توان این مقایسه را انجام دهید که حدود یک میلیون نفر از روستاییان عزیز ما سال ۹۲ از آب آشامیدنی سالم و پایدار استفاده می‌کردند و الان هم ۱۰ میلیون نفر از آب آشامیدنی استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه در بنزین نه تنها خودکفا شدیم بلکه بنزین را صادر می‌کنیم، گفت:‌ مجبور نیستیم از پتروشیمی بنزین بگیریم که سلامتی همه مردم دچار خطر شود. ما به خاطر سلامت مردم و برای خودکفائی پالایشگاه عظیمی را که ۱۸ تا ۱۹ درصد کار آن انجام شده به افتتاح رسانده و تکمیل کردیم.

روحانی ادامه داد: این مسائل آشکار و روشن است و جای تردید نیست پس ما توسعه را رها نکردیم.  البته شاید تلاش‌ها در شنبه و یکشنبه را انکار کنید اما نمی‌توانید پنجشنبه‌های افتتاح را انکار کنند. به عبارتی پنجشنبه‌های افتتاح در تاریخ ما ماندگار خواهد شد و امروز بعدازظهر هشتاد و هشتمین  افتتاح را خواهیم کرد و در روزهای گذشته به دلیل نبود وقت در سایر ایام هفته افتتاح‌ها را انجام دادیم.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به افتتاح روز گذشته گفت:‌  فقط در یک روز هزار و ۴۴۳ تخت بیمارستانی افتتاح شد. سال گذشته نیز بیش از هزار و ۴۰۰ تخت بیمارستانی را افتتاح کردیم و الان هزار و ۲۶۶  تخت بیمارستانی در تهران آماده افتتاح است.

روحانی ادامه داد: روز گذشته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می‌کرد که  ۹۷ درصد افتتاح‌ها انجام شده و ۲ تا ۳ درصد افتتاح طرح‌ها و پروژه‌ها باقی مانده است. به عبارتی ما توسعه را رها نکردیم. البته در برخی از بخش‌ها برنامه‌های ما اجرایی نشد و برنامه‌هایی بود که نیمه کاره به آن رسیدیم و برنامه‌هایی نیز به طور کامل به آن رسیدیم و اجرایی شد.

وی با اشاره به برنامه‌هایی که برای ایجاد خط ریلی قطار سریع السیر داشت، ‌افزود: پیش از این نیز گفتم که در دولت یازدهم و دوازدهم تکنولوژی قطار سریع السیر وارد کشور شود و این فقط آرزو نبود بلکه قرارداد آن بسته شد و برای آن پول پرداخت شد تمام شد و مطالعات آن تمام شد. حتی یکی از طرح های زیربنایی آن اجرا شد که تحریم‌ها اجازه ادامه کار را نداد.

رییس جمهوری اضافه کرد: اگر تحریم ترامپ نبود، ‌راه آهن تهران – اصفهان افتتاح می‌شد و حتی قطار سریع السیر کشور برقی شده بود و بسیاری از پروژه‌ها از جمله راه آهن تهران – مشهد به اتمام می‌رسید. همه این طرح‌ها، ‌ پروژه‌هایی بود که قرارداد آن منعقد شده و همه کارهای آن را انجام دادیم ولی در محل اجرا دچار مشکل شدیم.

روحانی ادامه داد: در حمل و نقل نیز به مردم قول داده بودم که همه کامیون‌ها را نوسازی می‌کنیم، که این کار را انجام دادیم و برنامه‌ریزی لازم انجام شد و پول و ارز آن را نیز تخصیص دادیم و با کشورها قرارداد بستیم که ۵۴ هزار کامیون در طرح نوسازی قرار بگیرند. البته این تعداد کامیون در طرح نوسازی همچنان هستند ولی طرح گفته شده که قرار بود با سرعت اجرایی شود، با تحریم‌ها مواجه شدیم.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه برخی از مواردی که در پی نوسازی بودیم، ‌ تجهیزات دفاعی است، ‌ افزود: این طرح به این صورت بود که ارتش و سپاه ما را به مدرن‌ترین سلاح‌ها مجهز کنیم و وزیر دفاع شهادت می‌دهد که ما در پی اجرای شدن این موضوع بودیم و قرارداد این موضوع بسته شد و جزئیات آن نیز انجام شد ولی گفتند وقتی تحریم سازمان ملل برداشتیم شود، این تجهیزات را در اختیار کشور قرار می‌دهند.

روحانی ادامه داد:‌ ترامپ خودش را کشت تا تحریم نظامی و دفاعی ایران در سازمان ملل برداشته نشود ولی موفق نشد، ما این تحریم را نیز برداشتیم. در مهرماه سال گذشته تحریم سلاح برداشته شد ولی به دلیل تحریم و عدم فروش نفت پول خرید نداشتیم ولی قرارداد آن کاملا آماده است.

وی تصریح کرد:‌ برخی از طرح‌ها جزو آرزوهای من بود که برای آن با زحمات زیاد مذاکره کردیم. برای همین تجهیزات دفاعی، ‌ برای نوع، ‌ مقدار، ‌پول آن و چانه زنی، مذاکره شد و به ثمر نشست ولی اجرایی نشد. برخی از موارد هم تا ۲-۳ متری افتتاح پیش رفتیم. یعنی کار را انجام دادیم و چند هفته دیگر برای نهایی شدن پروژه زمان باقی مانده است.  

رییس جمهوری با اشاره به احیاء دریاچه ارومیه که یکی از پروژه‌ها است، گفت:‌ نخستین مصوبه هیات دولت یازدهم احیاء‌ دریاچه ارومیه بود که سد و ۳۵ کیلومتر تونل برای آن ساخته شد و ۶۰۰ متر از نهایی شدن پروژه باقی مانده است و با روزی ۱۲ متر پیش روی، ‌یک تا ۲ ماه دیگر افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ برای اینکه ۱۲۲ میلیون متر مکعب آب در سال وارد دریاچه شود، همه کارهای آن در تبریز انجام شده و دو هفته دیگر تا افتتاح باقی مانده است. شبیه این کار در ارومیه انجام شده و ۵۱ میلیون متر مکعب آب در چند هفته دیگر وارد دریاچه خواهد شد.

روحانی گفت: ما ۲ ماه زمان کم آوردیم که ان شاء الله این طرح‌ها در دولت سیزدهم افتتاح خواهد شد، و مردم افتتاح آن را خواهند دید. مانند همین بیمارستان عظیم هزار تختخوابی و بیمارستان ۲۶۶ تختخوابی که برای افتتاح آماده است.

رییس‌جمهوری عنوان کرد: در برخی از موارد بسیار مهم مانند طرح گوره‌-جاسک خوشبختانه در فاز اول به افتتاح رسیدیم که طرح بسیار مهمی بود و تقریبا از همان هفته‌های اولی که دولت یازدهم شروع شد با وزیر نفت در این زمینه صحبت کردیم چه کارهایی باید انجام دهیم و چقدر پول نیاز داریم، این طرح به ۲ میلیارد دلار اعتبار برای اجرا نیاز دارد که یک میلیارد و ۲۰۰ هزینه شده و در دست اجراست و فاز اول آن افتتاح شد.

روحانی افزود: هزار کیلومتر راه با لوله‌ و پمپ‌هایی که ساخت ایران است با تکنولوژی که وارد کشور شده و اکنون ما نفت را از دریای عمان صادر می‌کنیم آرزوی تاریخی و دهها و صدها سال ایران بود که ایران بتواند نفت را از دریای عمان صادر کند این کار را انجام دادیم و الان صادر می‌شود.

وی بیان کرد: این کار عظیم و بزرگ در برخی از موارد به اتمام رسیدیم، می‌خواستیم سواحل مکران را آباد کنیم، در زمینه راه و بزرگراه کار عظیمی انجام گرفته و تمام شده است. در سواحل مکران و جاسک و  چابهار کار بزرگی انجام گرفته که یکی همین صادرات نفت است که انجام می‌گیرد.

روحانی اظهار کرد: رییس دانشگاه پزشکی سیستان و بلوچستان روز گذشته به من گفت که در کشور بعد از انقلاب پروژه‌های بیمارستانی نسبت به قبل از انقلاب ۳.۵ برابر و در سیستان و بلوچستان ۷ برابر شده است. کار بزرگی در این سال‌ها در دولت‌های مختلف صورت گرفته است.

رییس‌جمهوری عنوان کرد: در این دولت در بخش سلامت و طرح تحول سلامت کار بسیار عظیمی صورت گرفته است و یکی از آرزوهایی که محقق شد طرح تحول سلامت بود. یکی از آرزوهایی که محقق شد، مساله دسترسی مردم به فضای سایبری و پهنای باند بود و اگر اینها محقق نمی‌شد ما در شرایط کرونا با مشکلاتی زیادی مواجه می‌شدیم.

روحانی خاطرنشان کرد: بسیاری از طرح‌ها که لیست بلندبالایی از آنها دارم، طرح‌هایی هستند که تصمیم گرفتیم و رفتیم و اجرا کردیم، و به ثمر و اجرا رسید در پتروشیمی و معدنی کارهای عظیمی صورت گرفت و همه اینها اجرایی و عملیاتی شد.

وی گفت: آب را بردیم و به شرق کشور رساندیم و چند فاز آن را اجرا کردیم، آب به سیرجان، گل‌گهر، سرچشمه، اردکان رسید، آبرسانی را در سه فاز اجرا کردیم فازهای دیگر را هم برنامه‌ریزی کردیم.

روحانی ادامه داد: می‌خواهم این را بگویم که حتی در دوران تحریم ما کارهای عظیم و بزرگ توسعه‌ای را رها نکردیم، یک ۷۵۷ کیلومتر راه‌آهن افتتاح کردیم، تاریخ ایران را ورق بزنید، کی در تاریخ چنین چیزی داریم این کار عظیمی است که صورت گرفته است.
رییس جمهوری بیان کرد: همه استان‌های همدان، ارومیه، کرمانشاه، رشت همه به راه‌آهن متصل شدند، به‌زودی اردبیل، سنندج، یزد-اقلید، خاش- زاهدان، چابهار- زاهدان کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

روحانی تصریح کرد: مردم در سختی معیشت بودند توان خود را به‌کار گرفتیم طرح‌های توسعه‌ای را رها نکردیم در عین حال برخی از آنچه جزو برنامه ما بود، اجرا شد، برخی هم اجرا نشد.

وی گفت: من یکبار این را توضیح داده‌ام که مقام معظم رهبری در ۱۳ دی‌ماه سال ‌گذشته برای بازگشت آمریکا به برجام و ما هم به تعهداتمان به برجام به ما اعلام کرده بودند که چه کاری انجام بدهیم، البته قبل از آن هم خصوصی به من فرموده بودند، بعد از آن هم ایشان علنی در سخنرانی روز اول فروردین اعلام کردند.  

رییس جمهوری ادامه داد:می‌توانستیم براساس همان دستورات و چارچوب اجرا کنیم و تحریم را برداریم اما در جای دیگر گرفتار شدیم و الان جای بحث آن نیست. اگر این اتفاق نیفتاده بود امروز در شرایط بهتری دولت را به اتمام می‌رساندیم.

روحانی اضافه کرد: در این جلسه می‌خواهم از معاون اول و همه وزیران، معاونین در حضور ملت ایران قدردانی کنم. می‌دانم چه روزهای سختی بر اینها گذشت، در روزهای زلزله، فروردین ۹۸، سیل چه سختی‌هایی بر اینها گذشت، در روزهای کرونا چه روزهای سختی بر مدافعین سلامت و بر وزارتخانه‌های مختلف ما گذشت.  

وی عنوان کرد: می‌دانم افتخار اینکه امروز بتوانیم صدها هزار نفر را در روز واکسینه کنیم، برای تولید داخلی، ورود خارجی چقدر سخت بود اما اینکار انجام گرفت.

رییس جمهوری بیان کرد: در این روزهای سخت همه و وزارتخانه‌های صنعت، کشور، خارجه، بهداشت درمان، نفت، نیرو، ارتباطات، همه دست به دست هم دادند و در کنار هم قرار گرفتند، بانک مرکزی چقدر تلاش کرد برای اینکه این پول تامین شود و اجرا شود، شرکت‌های دانش‌بنیان، بخش فناوری ریاست جمهوری همه دست به دست هم دادند و امروز ما شرایط نسبتا مطلوبی را می‌بینیم.

وی در ادامه گفت: آنچه که ما می گوییم انجام دادیم در شرایط سخت جنگ و کرونا و خشکسالی انجام دادیم. اگر کسی می‌خواهد راجع دولت صحبت کند هر سه را در کنار هم ببیند.  

روحانی افزود: از لحاظ امنیت هم از وزارت اطلاعات، وزارت کشور و دفاع تشکر می کنم چرا که همه کار کردند تا کشور که در شرایط سختی بود در شرایط امنیت قرار گرفت. در بخش کشاورزی کار بزرگی در طول این ۸ سال صورت گرفت که از همه کشاورزان تشکر می کنم. محصولات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۲۵ میلیون تن رسیده است. روشن است که چه حرکت خوبی در این زمینه انجام گرفته است.  

رییس جمهور با بیان این که در برخی بخشها شرایط چند برابر قبل شده است گفت: در آبیاری قطره ای هرچه که بوده تا ۹۲ بیش از آن در آبیاری قطره ای به آن اضافه کردیم. آنچه که در مساله گاز برای روستاها بوده به اندازه آن و بیشتر اضافه کردیم. ۱۴ هزار روستا به ۳۳ هزار روستا رساندیم. البته با توجه به کارهای که زیادی انجام شده است هنوز بدهکار هستیم.  

وی یادآور شد: اگر شرایط، شرایط مناسب تری بود و همه با هم همکاری کرده بودیم و قوای دیگر بیشتر دولت را یاری کرده بودند، ‌اگر فاصله ها کمتر بود و انسجام ملی بیشتر بود به نقاط بهتری می رسیدیم.  

روحانی گفت: از همه آنهایی که در بخش اجرا و بخش های دیگر دولت را یاری کردند تشکر و سپاسگزاری می کنم  اجرا آنها با خداوند باشد.  

رییس جمهوری با تاکید بر این که  مردم ایران قدرشناس هستند افزود: مردم در این سه سال و نیم از لحاظ تامین زندگی، اجاره مسکن در رنج و سختی بود و روزهای بسیار سختی بر آنها گذشت. البته کاری که ما می توانستیم انجام دهیم این بود که بسته معیشتی را اضافه کنیم و در کنار آن حقوق را بالا ببریم. حقوق بازنشسته ها را بالا ببریم. در حدی که توان داشتیم یاری و کمک کردیم اما در عین حال از ملت بزرگ ایران به خاطر رنج هایی که کشیدند عذرخواهی می کنم و به خاطر پیروزی که بدست آوردند تشکر می کنم.

وی ادامه داد: ملت ما دوبار پیروز شد. در دولت یازدهم ملت در مذاکرات و تعامل سازنده پیروز شد. در دولت دوازدهم در ایستادگی و مقاومت در برابر آمریکا و دشمنان موفق و پیروز شد و شکست حتمی به آنها داد و خود آنها هم اعتراف کردند. ملت با این مقاومت آنها را پای میز مذاکره کشانده است. هردو موفقیت بزرگ در دولت یازدهم و دوازدهم  مربوط به ملت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب است. دولت هم در حد توان خود در این زمینه کاری که از دست آن برآمده انجام داده است.  

روحانی گفت: خداوند به همه کسانی که به ملت خدمت کردند اجر فراوان بدهد. به ملت بزرگ ایران که کارعظیم و بزرگی در این ۸ سال انجام دادند خیر بزرگ و جزای وافی به آنها عنایت کند و ما هم بتوانیم هرکجا که هستیم خادم کوچکی برای ملت و نظام و ایران باشیم.

 


 

به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.