Monday, 15 August , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱ - 18 محرم 1444
شناسه خبر : 10764
  پرینتخانه » قـطـار اخـبـار, جامعه تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۶ |
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب

درگیری ۳۰۰ شهر ایران با بحران آب

  مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: حدود ۳۰۰ شهر کشور با تنش آبی روبه‌رو هستند. حمیدرضا جانباز افزود: در حال حاضر چیزی بالغ بر حدود ۳۰۰ شهر کشور با تنش آبی روبه‌رو هستند و میزان عرضه و تقاضای آب در این مناطق متعادل است. وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی […]

درگیری ۳۰۰ شهر ایران با بحران آب
 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: حدود ۳۰۰ شهر کشور با تنش آبی روبه‌رو هستند.

حمیدرضا جانباز افزود: در حال حاضر چیزی بالغ بر حدود ۳۰۰ شهر کشور با تنش آبی روبه‌رو هستند و میزان عرضه و تقاضای آب در این مناطق متعادل است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی بخشی از فلات مرکزی ایران با افزایش شدید دما روبه‌رو هستند، ادامه داد: در روزهای گذشته منابع آب از ذخایر شرکت آب و فاضلاب تامین شده است و مشکلی برای تامین آب شرب این مناطق وجود ندارد.

جانباز تصریح کرد: مشکل کم آبی در خوزستان به دلیل گرمی هوا و مدیریت مخازن آب سدها بوده که پایین دست رودها با کم آبی روبه‌رو شده‌اند، البته مشکل دیگر  آب در خوزستان برای کشاورزی و دام بوده و البته برخی از روستاها هم با کم آبی روبه‌رو شده بودند که دو اقدام در این استان رخ داده که بر مبنای آن، دبی خروجی سدها به گونه‌ای تنظیم شد که آب به پایین دست برسد و دوم اینکه همه دست اندرکاران برای تامین آب ۷۰۲ روستا که مشکل داشتند، وارد عمل شدند تا آب این روستاها تامین شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: تا پایان امسال مشکل تامین آب ۵۰۰ روستا به طور کامل حل می‌شود و با توجه به مصوبه دولت برای تخصیص منابع برای مشکل آب خوزستان پروژه‌ها به سرعت اجرایی خواهند شد.

او افزود: در شرایط کنونی بخشی از پروژه‌ها قرار است از طریق فاینانس داخلی و خارجی تامین شود که در صورتی که گشایش‌ها حاصل شود بخشی از این پروژه‌ها با فاینانس داخلی اجرایی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه به دنبال مدیریت فشار آب در برخی شهرها هستیم تا آب آن‌ها به صورت پایدار تامین شود، بیان کرد: در شرایط کنونی ۷۵ درصد جمعیت استان خوزستان از آب‌های سطحی استفاده می‌کنند که متوسط شهرهای کشور که از آب‌های سطحی استفاده می‌کنند، ۵۰ درصد است.

جانباز اضافه کرد: سالانه ۲٫۵ درصد تعداد مشترکان آب در تهران افزایش می‌یابد و امسال با وجود افزایش این میزان از مشترک جدید حدود یک درصد مصرف آب تهران افزایش یافته است و این به معنی این است که تهرانی‌ها در یک سال گذشته یک و نیم درصد کمتر آب مصرف کردند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه به دنبال این هستیم که اگر پاییز هم بارندگی کاهش داشته باشد، مشکل تامین آب در تهران رخ ندهد، گفت: هرچند ورودی آب به سدها در یک سال گذشته کمتر بوده است، با این حال مدیریت منابع آب در تهران به گونه‌ای بوده که این استان هیچ گونه کمبود آبی ندارد.

او با تاکید بر اینکه موضوع قطعی آب برای مشترکان پرمصرف دنبال نمی‌شود، بیان کرد: در شرایط کنونی آب برخی از آپارتمان‌ها به صورت مشترک عرضه می‌شود و نمی‌توان تشخیص داد که کدام واحد بیشترین مصرف را دارد، البته در شرایط کنونی واحدهای جدیدی که ساخته می‌شوند انشعاب مستقلی دارند.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.