Tuesday, 16 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ - 19 محرم 1444
شناسه خبر : 16164
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, جامعه تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۴ |

دامداری در ترکیه با «واقعیت‌مجازی» در شیردهی گاوها رکورد زد

یک دامدار اهل ترکیه موفق شده با استفاده از عینک‌های «واقعیت مجازی» میزان شیردهی گاوهای خود را افزایش دهد. «عزت کوچاک» از دامداران شهر آق‌سرای در مرکز ترکیه از این روش که پیش‌تر نتایج مثبتی در روسیه نشان داده بود موفق شده تولید شیر از گاوهای خود را بالا ببرد. دو راس از گاوهای او […]

دامداری در ترکیه با «واقعیت‌مجازی» در شیردهی گاوها رکورد زد

یک دامدار اهل ترکیه موفق شده با استفاده از عینک‌های «واقعیت مجازی» میزان شیردهی گاوهای خود را افزایش دهد.

«عزت کوچاک» از دامداران شهر آق‌سرای در مرکز ترکیه از این روش که پیش‌تر نتایج مثبتی در روسیه نشان داده بود موفق شده تولید شیر از گاوهای خود را بالا ببرد.

دو راس از گاوهای او با گوش‌دادن به موسیقی کلاسیک و تماشای تصاویر مزارع سبز از طریق این عینک مجازی به‌نوعی شرطی شده و میزان شیردهی آن‌‌ها حدود ۵ لیتر در روز افزایش یافته است.

عزت کوچاک می‌گوید:‌ «یک گاو به‌طور میانگین روزانه ۲۲ لیتر شیر می‌دهد و ما موفق شدیم از این راه تولید دو تا از این گاوها را تا ۲۷ لیتر بالا ببریم. این افزایش به‌لطف عینک واقعیت مجازی میسر شده است.»

او در ادامه می گوید: «زدن این عینک روی چشمان گاوها، آن‌ها را به فضای دشت و دمن می‌برد و احساس مطلوبی در آن‌ها ایجاد می‌کند که در میزان شیردهی آن‌ها نمایان است و هم بر کمیت و هم بر کیفیت شیر تاثیر مثبت می‌گذارد.»

عزت کوچاک در نظر دارد این عینک را روی تعداد بیشتری از گاوهای خود امتحان کند و برای این کار ۱۰ عینک را به شرکت روسی سازنده این عینک‌ها سفارش داده است.

این دامدار می‌گوید: «معتقدم که به موفقیت می‌رسیم. دستاورد فعلی نتیجه آزمایش روی یک چشم بوده و استفاده از هر دو چشم میزان موفقیت را بیشتر هم می‌کند. اگر بتوانیم استفاده از عینک را روی ۱۰ تا از حیواناتمان عملی کنیم در مرحله بعد آن‌را به همه دام‌‌ها تعمیم خواهیم داد.»

این دامدار جوان هم‌چنین می‌گوید که گوش دادن حیوانات به موسیقی کلاسیک به آنها آرامش می بخشد.

 


 

برچسب ها
, , ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.