Wednesday, 18 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱ - 17 شوال 1443
شناسه خبر : 16800
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹ |
هشدار چین به امریکا

حمایت از استقلال طلبی تایوان ممکن است به درگیری نظامی منجر شود

سفیر جدید چین در امریکا، نسبت به احتمال بروز “درگیری نظامی” بر سر تایوان هشدار داده و تایپه را به “قدم گذاشتن در مسیر استقلال طلبی” متهم کرد. کین گانگ تاکید کرد: اگر مقامات تایوانی که توسط آمریکا گستاخ شده‌اند، به قدم برداشتن در مسیر استقلال طلبی ادامه دهند، به احتمال زیاد دو کشور بزرگ […]

حمایت از استقلال طلبی تایوان ممکن است به درگیری نظامی منجر شود

سفیر جدید چین در امریکا، نسبت به احتمال بروز “درگیری نظامی” بر سر تایوان هشدار داده و تایپه را به “قدم گذاشتن در مسیر استقلال طلبی” متهم کرد.

کین گانگ تاکید کرد: اگر مقامات تایوانی که توسط آمریکا گستاخ شده‌اند، به قدم برداشتن در مسیر استقلال طلبی ادامه دهند، به احتمال زیاد دو کشور بزرگ چین و آمریکا را وارد یک درگیری نظامی خواهد کرد.

این سفیر جدید چین در آمریکا به‌طور مشخصی با لحن مختصر و مفیدتری به نسبت اظهاراتی که معمولاً توسط دیگر مقامات دولت چین در مورد تنش‌های تشدید شونده بین دو کشور مطرح می شوند، صحبت کرده و به واشنگتن هشدار داد که “با آتش بازی می‌کند”.

تایوان از سال ۱۹۴۹ ادعای استقلال کرده و در دهه‌های پس از آن حاکمیت خودمختار داشته است. با این حال، چین این جزیره خودمختار را یک “استان جدا شده” خود می‌داند و متعهد شده که “اتحاد مجدد” آن با سرزمین اصلی چین را بازیابی کند.

شی جینپینگ، رئیس جمهور چین، احتمال تصرف این جزیره با توسل به نیروی نظامی را رد نکرده و کین گانگ نیز آن را تکرار کرد.

او گفت: مقامات تایوانی با گستاخ شدن توسط آمریکا در تلاش برای پیمودن مسیر استقلال هستند. بنابراین چین متعهد به کنار گذاشتن تدابیر غیر صلح آمیز برای تحقق اتحاد مجدد نخواهد شد زیرا این یک عامل بازدارنده است.

در حالی که چندین موضوع بر روابط آمریکا و چین فشار وارد می‌کند، کین گانگ گفت تایوان “بزرگترین کانون التهابی” است که آمریکا و چین در حال حاضر با آن روبرو هستند.

کین به ان.پی.آر گفت که آمریکا همچنان به بازی “کارت تایوان” به عنوان تدبیری برای مهار چین ادامه می‌دهد. آمریکا با افزایش پیوندهای رسمی با تایوان و ارتقاء آنها، با فروش تسلیحات پیشرفته‌تر به تایوان و با فرستادن سربازان به تایوان، ذره ذره از تعهد خود دور شده است. آمریکا سیاست چین واحد را تهی ساخته است.

این سفیر چین در آمریکا در ادامه اظهاراتش با اشاره به اینکه اتحاد مجدد مسالمت آمیز همچنان یک هدف باقی می‌ماند، گفت: چین متعهد به کنار گذاشتن ابزارهای غیر صلح آمیز برای رقم زدن اتحاد مجدد با تایوان نخواهد شد، زیرا این یک بازدارندگی برای نیروهای جدایی طلب است و هدفش مردم تایوان نیست.

او تاکید کرد: مردم هر دو سمت تنگه تایوان چینی هستند، بنابراین ما هموطن هستیم. آخرین کاری که ما باید انجام دهیم این است که با هموطنان مبارزه کنیم و با بالاترین سطح صداقت نهایت تلاشمان را خواهیم کرد تا به یک اتحاد مجدد صلح آمیز دست یابیم.

سفیر چین همچنین در گفتگو با ان.پی.آر تصریح کرد: چین نمی‌خواهد درگیری یا رویارویی با آمریکا داشته باشد.

 وزارت دفاع آمریکا پیشتر گفته بود، “هیچ دلیلی برای اینکه تنش‌ها بر سر تایوان به چیزی مانند رویارویی منجر شوند، نمی‌بیند”.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.