Sunday, 22 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ - 21 شوال 1443
شناسه خبر : 17907
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, حمله روسیه به اوکراین, سیاست تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴ |

حذف تندیس پوتین از موزه‌ گرون فرانسه

موزه گرِون (Grévin) نمایش عمومی تندیس ولادیمیر پوتین را متوقف کرد. مدیر این موزه فرانسوی با توجه به حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین که با دستور مستقیم رئیس جمهوری این کشور انجام شده، گفت:‌ «در این شرایط دیگر نمی‌توانیم چنین فردی را به عموم معرفی کنیم.» ایو دل‌اموو، مدیر موزه در این باره می‌گوید: […]

حذف تندیس پوتین از موزه‌ گرون فرانسه

موزه گرِون (Grévin) نمایش عمومی تندیس ولادیمیر پوتین را متوقف کرد. مدیر این موزه فرانسوی با توجه به حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین که با دستور مستقیم رئیس جمهوری این کشور انجام شده، گفت:‌ «در این شرایط دیگر نمی‌توانیم چنین فردی را به عموم معرفی کنیم.»

ایو دل‌اموو، مدیر موزه در این باره می‌گوید: «البته چندین بازدید کننده در تعطیلات آخر هفته به این مجسمه آسیب زده بودند و ما با توجه به شرایط جاری و اینکه علاقه‌ای نداشتیم هر روز صبح از مقابل چهره چنین شخصیتی عبور کنیم، آرایشش کنیم و زیبا جلوه‌اش دهیم، در نهایت تصمیم به حذف آن از موزه گرفتیم. این برای نخستین بار در تاریخ موزه گرِون است که تندیس شخصیتی که با تاریخ پیوند دارد، جمع آوری می‌شود.»

به‌این ترتیب اگر گذرتان به این موزه در پایتخت فرانسه افتاد دیگر از تندیس پوتین در آن خبری نیست. در این موزه بیش از ۲۰۰ شخصیت مهم تاریخ‌ساز جهان از گاندی و اینشتین گرفته تا پاپ فرانسیس و کریستیانو رونالدو قرار دارند. جنس تمامی مجسمه‌ها از موم است.

تندیس ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در سال ۲۰۰۰ ساخته شد و چند سال پیش مورد مرمت قرار گرفت. در سال ۲۰۱۴ هم یکی از اعضای جنبش اعتراضی فِمِن با لگد به این مجسمه خساراتی وارد کرده بود.

حالا در این موزه بین تندیس جو بایدن و شی جین پینگ، روسای جمهور آمریکا و چین یک فاصله افتاده است. از ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین که این روزها با مواضع خود به یک قهرمان ملی در اوکراین و یک چهره مقاومت در سطح اروپا تبدیل شده، به‌عنوان گزینه جایگزین ولادیمیر پوتین در این موزه پاریسی یاد می‌شود.

تندیس ولادیمیر پوتین تا اطلاع ثانوی و برای یک دوره نامحدود به انبار موزه در شمال پاریس منتقل می‌شود. تاریخ، زمان بازگشت احتمالی یا محو شدن کامل این چهره از موزه گرون (Grévin) را رقم خواهد زد.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.