Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱ - 26 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 20004
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, سیاست تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱ |

جو بایدن: چین به تایوان حمله کند، مداخله نظامی می‌کنیم

جو بایدن به فومیو کیشیدا اطمینان داد که ایالات متحده به طور کامل به دفاع از ژاپن متعهد است. سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به ژاپن و دیدار با دیگر رهبران گروه “کواد” (ژاپن، هند و استرالیا) بخشی از برنامه‌های اولین سفر او به آسیا محسوب می‌شود. همچنین قرار است او طی این دیدار طرح […]

جو بایدن: چین به تایوان حمله کند، مداخله نظامی می‌کنیم

جو بایدن به فومیو کیشیدا اطمینان داد که ایالات متحده به طور کامل به دفاع از ژاپن متعهد است.

سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به ژاپن و دیدار با دیگر رهبران گروه “کواد” (ژاپن، هند و استرالیا) بخشی از برنامه‌های اولین سفر او به آسیا محسوب می‌شود. همچنین قرار است او طی این دیدار طرح “چارچوب اقتصادی هند و اقیانوسیه برای شکوفایی” (IPEF) را راه‌اندازی کند.

جو بایدن در ابتدای سخنانش با فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن اظهار کرد: «ائتلاف آمریکا- ژاپن رکن و پایه‌ای برای صلح و شکوفایی در منطقه هند- آرام بوده است و ایالات متحده به طور کامل به دفاع از ژاپن متعهد است.»

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن هم اعلام کرد که ژاپن و ایالات متحده باید جهان را برای اجرای اصل “منطقه باز و آزاد هند و اقیانوس آرام” رهبری کنند.

شبکه تلویزیونی ژاپنی NHK گزارش داد، رئیس جمهور ایالات متحده، نیاز به اصلاح شورای امنیت سازمان ملل و تمایل ژاپن برای عضویت دائمی در آن را تایید کرده است.

جو بایدن در بیانیه‌ای حمایت علنی خود را از تایوان اعلام کرد و گفت: «اگر چین به تایوان حمله کند، ایالات متحده به صورت نظامی در رابطه با این موضوع مداخله و از تایوان حمایت خواهد کرد.»بایدن خاطرنشان کرد که پس از حمله روسیه به اوکراین، محافظت از این جزیره (تایوان) مسئولیت “بسیار خطیری” است.

وی در این کنفرانس خبری در توکیو افزود: ما در قبال تایوان متعهد شده‌ایم. هرگونه زور و اجبار چین علیه تایوان نامناسب و ناپسند تلقی خواهد شد. چین با اقدام خود کل منطقه را تحت تاثیر قرار و اتفاقی مشابه اوکراین رخ خواهد داد.

این اظهارات در حالی مطرح شد که جو بایدن درخصوص “قاطعیت فزاینده چین” در منطقه نظرات شدید الحنی ارائه کرد و گفت:«امیدوارم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بهای حمله خود به اوکراین را بپردازد تا به چین نشان دهد که درصورت حمله به تایوان، با چه چیزی مواجه خواهد شد.»

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.