Sunday, 20 June , 2021
امروز : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰ - 11 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 8018
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۶ |

جزئیات مرگ یک ایرانی پس از تزریق واکسن کرونای چینی

  رییس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در دنیا واکسن‌ها عوارض مشخصی نظیر بروز حساسیت‌های مختلف در واکسن‌های مختلف دارند، اما به نظر نمی‌رسد حداقل به طور مستقیم ایست قبلی، آن هم ۵ روز بعد از تزریق به واکسن مربوط باشد. هفته پیش یک مرد سالمند به نام «حاج محمود ریکازاده» توسط بنیاد […]

جزئیات مرگ یک ایرانی پس از تزریق واکسن کرونای چینی
 

رییس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در دنیا واکسن‌ها عوارض مشخصی نظیر بروز حساسیت‌های مختلف در واکسن‌های مختلف دارند، اما به نظر نمی‌رسد حداقل به طور مستقیم ایست قبلی، آن هم ۵ روز بعد از تزریق به واکسن مربوط باشد.

هفته پیش یک مرد سالمند به نام «حاج محمود ریکازاده» توسط بنیاد شهید واکسن کرونا زد و سپس در تاریخ ۳۱ اردیبهشت از دنیا رفت. در این میان عده‌ای از نزدیکان این مرحوم مدعی شده‌اند که «در بیمارستان به آن‌ها گفته شده علت فوت این مرد، تزریق واکسن سینوفارم بوده و این در حالی است که وزارت بهداشت اجازه‌ تحویل و تشییع پیکر را نداده و جسد را برای بررسی به پزشکی قانونی فرستاده است.» نکته جالب توجه در این خصوص، امضای محمدرضا هاشمیان رییس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری بر پای برگه‌ای است که روی آن علت فوت بیمار، تزریق واکسن سینوفارم (واکسن کرونای چینی) اعلام شده است.

این خبر در فضای مجازی حواشی فراوانی را به همراه داشته و موجی از واکسن‌هراسی را به وجود آورده است و موجب شده تا این سوال برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شود که آیا تزریق واکسن سینوفارم مرگ‌آور است؟

در این خصوص محمدرضا هاشمیان، رییس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری گفت: این بیمار به دلیل ایست قلبی و تفسی به بیمارستان منتقل شده بود و متاسفانه بدنش به هیچ‌گونه احیای قلبی پاسخگو نبود و با وجود انجام عملیات CPR از دنیا رفت. لازم به ذکر است که این مرحوم سابقه بیماری قلبی هم داشته و همراهانش اظهار کرده‌اند که ۵ روز قبل از این اتفاق به این شخص واکسن کرونا تزریق شده بود و بیمار بعد از تزریق واکسن دچار ضعف و بی‌حالی شده و این ضعف و بی‌حالی تا جایی ادامه پیدا کرده که ایست قلبی و تنفسی رخ داده است.

این پزشک فوق تخصص بخش مراقبت‌های ویژه اظهار کرد: با در نظر گرفتن این موضوع و به علاوه با توجه به اینکه فوت بیمار طی مدت کمتر از ۲۴ ساعت پس از انتقال به بیمارستان رخ داده و همچنین این امر که این قبیل بیماران که بر اثر ایست قلبی فوت کرده اند، حتما باید به پزشکی قانونی منتقل شوند. پیکر این شخص هم برای بررسی به پزشکی فرستاده شد.

وی ضمن اشاره به اینکه این موضوع که آیا علت فوت بیمار تزریق واکسن یا مشکل قلبی بود، باید توسط پزشکی قانونی مورد بررسی قرار گیرد و اینگونه فوت‌ها سریع باید به پزشکی قانونی گزارش داده شود، ادامه داد: اینکه واقعا ارتباطی بین تزریق واکسن و فوت این فرد بوده است یا نه، با توجه به سابقه قلبی متوفی حتما باید تحت بررسی قرار گیرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا قبل از تزریق واکسن، سابقه قلبی بیمار در نظر گرفته نشده بود، عنوان کرد: بیماران قلبی و ریوی جزء گروه‌های پرخطر در مقابل کرونا هستند و حتما باید واکسینه شوند و اینکه در آن مرحوم سابقه مشکل قلبی به همراه تزریق واکسن سبب بروز این مشکل شده یا مسئله دیگری در میان بوده است باید توسط پزشکی قانونی بررسی و عنوان شود.

این پزشک فوق تخصص ICU در خصوص برگه‌ای که علت فوت را تزریق واکسن سینوفارم عنوان کرده و این موضوع که امضایش پای آن برگه است، توضیح داد: این کاغذ گواهی فوت نیست و فرم انتقال و ارجاع متوفی به پزشکی قانونی است و هنوز برای این شخص گواهی فوت صادر نشده است و با توجه به اینکه همراه بیمار مسئله واکسینه شدن متوفی را ۵ روز قبل از فوت ایشان اعلام کرده بود، باید عوارض تزریق واکسن عینا به پزشکی قانونی گزارش داده می‌شد. البته علت مراجعه بیمار به بیمارستان ایست قلبی بوده است، ولی با توجه به گفته همراه بیمار که از بروز عوارضی همچون ضعف و بی‌حالی بعد از تزریق واکسن در آن مرحوم خبر داده بود، در این فرم این موضوع به پزشکی قانونی گزارش داده شده است.

این پزشک مراقبت‌های ویژه ادامه داد: به هر حال واکسن کرونا با عوارضی همراه است و برای هر واکسنی عوارضی هست اما آیا این عوارض شایع هستند؟ خیر این چنین نیست و آیا این بیمار به دلیل تزریق واکسن فوت شده است؟ هنوز مشخص نیست؛ در دنیا واکسن‌ها عوارض مشخصی نظیر بروز حساسیت‌های مختلف در واکسن‌های مختلف دارند، اما به نمی‌رسد حداقل به طور مستقیم ایست قبلی آن هم ۵ روز بعد از تزریق به واکسن مربوط باشد. اگر این اتفاق بلافاصله بعد از واکسن زدن رخ می‌داد، موضوع فرق می‌کرد.

وی با تاکید بر اینکه ادعای همراه بیمار مینی بر اینکه متوفی قبل از تزریق واکسن حالش خوب بوده و بعد از آن دچار ضعف و بی‌حالی شده است، باید توسط پزشکی قانونی بررسی شود، گفت: تصمیم‌گیری برای صدور جواز فوت فقط و فقط با پزشکی قانونی است و در خصوص مرگ‌های زیر ۲۴ ساعت در بیمارستان، پزشک حق ندارد گواهی فوت صادر کند. مگر اینکه به پزشک قانونی اطلاع دهد. به ویژه در شرایطی که همراه بیمار اعلام کند که متوفی واکسن زده است. آیا ما می‌دانیم این شخص واقعا واکسن زده است؟ آیا می‌دانیم چه واکسنی تزریق کرده است؟ خیر. ما از این مسائل اطلاع دقیق نداریم و اینگونه مسائل باید به پزشکی قانونی ارجاع داده شوند.

این پزشک فوق تخصص در واکنش به تصویری که از پرونده بیمار در فضای مجازی منتشر شده است، بیان کرد: فضای مجازی یک فضای فیک و غیرواقعی است و این‌گونه مطالب از سوی اشخاصی منتشر می‌شود که قصد ایجاد واکسن‌هراسی در جامعه را دارند و اشخاصی که پرونده شخصی این بیمار را بدون اجازه در فضای مجازی منتشر کردند، باید جوابگو باشند و باید مشخص شود آن‌ها مستندات پرونده بیمار را از کجا آورده اند و حراست بیمارستان باید پاسخگو باشد و در این خصوص باید نظارت بیشتری صورت گیرد تا از سوء استفاده افرادی که از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند، جلوگیری شود.

پزشک فوق تخصص ICU گفت: به هرحال همه واکسن‌هایی که در ایران استفاده می‌شوند، فاز ۳ را گذرانده‌اند و مخصوصاً در مورد سینوفارم که سازمان بهداشت جهانی هم آن را تایید کرده است و چنین عارضه‌ای در مورد آن گزارش نشده است، ولی وزارت بهداشت می‌تواند مطالعاتی در این مورد انجام دهد تا عوارض احتمالی واکسن به صورت شفاف گزارش شود.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.