Sunday, 19 September , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ - 12 صفر 1443
شناسه خبر : 4743
  پرینتخانه » اخبار روز, ورزش تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۸:۳۰ |
داوران برای خطای هَند غیرعمد کمتر سوت می‌زنند

جدیدترین اصلاح قوانین فوتبال

  هیأت بین‌المللی فوتبال، بالاترین نهاد قانون‌گذاری در این ورزش تصمیم جدید خود درباره خطای هند غیرعمد را اعلام کرد. تصمیم تازه پس از صحنه جنجالی داوری در مسابقه پنج‌شنبه شب لیگ برتر انگلیس میان تیم‌های تاتنهام و فولهام گرفته شده است. در این بازی بازیکنان فولهام یک گل به ثمر رساندند، ولی چون قبل […]

جدیدترین اصلاح قوانین فوتبال
 

هیأت بین‌المللی فوتبال، بالاترین نهاد قانون‌گذاری در این ورزش تصمیم جدید خود درباره خطای هند غیرعمد را اعلام کرد.

تصمیم تازه پس از صحنه جنجالی داوری در مسابقه پنج‌شنبه شب لیگ برتر انگلیس میان تیم‌های تاتنهام و فولهام گرفته شده است. در این بازی بازیکنان فولهام یک گل به ثمر رساندند، ولی چون قبل از آن توپ به دست هم‌تیمی زننده گل برخورد کرده بود، داور با اعلام خطای هَند، گل را مردود اعلام کرد.

اکنون مقامات قانونگذار در فوتبال می‌گویند داوران باید با دیده اغماض بیشتری به خطای هند غیرعمد نگاه کنند و به جای سوت‌زدن سریع، شرایط را در نظر بگیرند.

اعضای هیات بین‌المللی فوتبال (IFAB) که به صورت آنلاین و در جلسه ویدئوکنفرانسی حضور یافته بودند متن قانون پیشین را به صورت جزئی تغییر دادند و چشم‌پوشی از هند غیرعمد را منوط به این کردند که «منجر به گل توسط یک هم‌تیمی، یا خلق یک موقعیت گل شده باشد.»

در نتیجه مطابق قانون جدید، برخورد تصادفی توپ در چنین موقعیتی خطا نخواهد بود.

اصلاحات جدید به بند ۱۲ قانون داوری جهانی فوتبال اضافه می‌شوند و از ابتدای ماه ژوئیه سال جاری (۱۰ تیر) اجرایی خواهند شد.

این بند پیشتر در سال ۲۰۱۹ یک بار اصلاح شده بود، با این حال از زمان این اصلاح، انتقادات و جدال‌های بی‌پایانی را پیرامون مجازات هند غیرعمد در محوطه جریمه برانگیخته بود.

فدراسیون فوتبال اروپا، یوفا، در ماه نوامبر گذشته از فیفا خواسته بود که قانون خود را در مورد خطای هند در محوطه جریمه تغییر دهد چرا که «باعث بروز بسیاری از تصمیمات ناعادلانه و سبب ایجاد ناامیدی و ناراحتی فزاینده در جامعه فوتبال شده است.»

هیات بین‌المللی فوتبال با ۸ عضو جلسات خود را برگزار می‌کند که ۴ تن از آنان منصوب فیفا هستند و ۴ عضو دیگر را به طور تاریخی نماینده‌‌های فوتبال انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند تشکیل می‌دهند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.