Sunday, 23 January , 2022
امروز : یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ - 20 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 15162
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۶ |

توافق سه حزب آلمان درباره جانشینی مرکل

سه حزب در آلمان برای تشکیل یک دولت ائتلافی جدید به توافق رسیدند تا اولاف شولتس سوسیال دموکرات را جایگزین آنگلا مرکل محافظه کار به عنوان صدراعظم کنند. با این حال، هنوز مدتی طول می کشد تا قدرت واگذار شود. در زیر نمای کلی از آنچه در روزهای آتی اتفاق می‌افتد آمده است. سوسیال دموکرات‌ها […]

توافق سه حزب آلمان درباره جانشینی مرکل

سه حزب در آلمان برای تشکیل یک دولت ائتلافی جدید به توافق رسیدند تا اولاف شولتس سوسیال دموکرات را جایگزین آنگلا مرکل محافظه کار به عنوان صدراعظم کنند. با این حال، هنوز مدتی طول می کشد تا قدرت واگذار شود. در زیر نمای کلی از آنچه در روزهای آتی اتفاق می‌افتد آمده است.

سوسیال دموکرات‌ها SPD، سبزها و حزب دموکرات‌های آزاد FDP که به رونق کسب‌ وکار بیشتر نظر دارد، سه حزبی هستند که در تلاش برای انتقال قدرت در بزرگترین اقتصاد اروپا هستند. این سه حزب تاکنون بر روی سرعت بخشیدن به دیجیتالی‌ سازی وافزایش برخی سیاست‌های اجتماعی لیبرال توافق کرده‌اند. رهبران این سه حزب دیروز چهارشنبه ۲۴ نوامبر سندی ۱۷۷ صحفه ای را پس از چند هفته رایزنی، نهایی کردند.

هر سه حزبی که توافق کرده‌اند برای تشکیل یک دولت ائتلافی باید سند توافق‌نامه‌ای را امضا کنند. موضوعی که البته بیشتر جنبه رسمی کردن توافق‌نامه را دارد و انتظار نمی‌رود که اعضای احزاب آن را رد کنند.

قرار است سوسیال دمکرات‌ها در روز چهارم دسامبر به این سند رای بدهند. سبزها اما سند را در اختیار ۱۲۵ هزار عضود خود در سراسر کشور قرارداده‌اند و قرار است تا ده روز دیگر به آن رای دهند.

تا کنون تنها مشخص شده که اولاف شولتس از حزب سوسیال دمکرات به عنوان صدراعظم آلمان انتخاب شده است. از حزب سبزها رابرت هابک معاون صدر اعظم و مسئول وزارت خانه ای مربوط به محیط زیست خواهد بود. از حزب دمکرات آزاد، کریستین لیندنر وزیر دارایی خواهد شد.

هنوز از پست های دیگر خبری نیست اما بر اساس تفاهمی که حاصل شده قرار است که هفت پست دیگر کابینه به حزب سوسیال دمکرات، حزب سبزها چهار و حزب دمکرات آزاد سه پست دیگر را در کابینه کسب خواهند کرد.

شولتس باید از پارلمان آلمان، بوندستاگ، رای بگیرد که انتظار می‌رود در روز ۶ دسامبر این رای گیری انجام شود.

در این صورت آنگلا مرکل با اختلاف تنها چند روز کمتر از هلموت کهل، صدراعظم اسبق آلمان، دومین صدراعظمی خواهد بود که بیشترین دوران مقام نخست اجرایی آلمان را برعهده داشته است.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.